Facebook Twitter E-mail
9. února 2015

The Mentalist: Šokující smrt vysvětlena! Co bude dál?

Článek obsahuje spoilery k poslední odvysílané epizodě. Pokud jste ji ještě neviděli a nechcete si kazit překvapení, přečtěte si článek později.

Minulou epizodu seriálu The Mentalist (Mentalista), který v současnosti finišuje se svou sedmou sérií, se fanoušci dočkali šokujícího zvratu. Zemřela totiž začínající agentka Michelle Vega, která se sice v seriálu moc dlouho neohřála, avšak za tuto krátkou dobu všem přirostla k srdci.

Její smrt však nebyla naprosto bezvýznamná; byl to plán, o kterém se v následujícím rozhovoru s diváky podělil výkonný producent seriálu Tom Szentgyorgyi společně s Josie Loren, představitelkou­ Vegy.

Byla smrt Michelle Vegy naplánována již od chvíle, kdy se na začátku série objevila poprvé?
TS: Ano. Bohužel jsme měli její smrt v plánu. Když jsme tuto sérii v létě plánovali, chtěli jsme udělat dvě věci. Chtěli jsme představit novou postavu, která by byla pro Patricka Janea nová a která by o jeho světě a způsobu práce nic nevěděla. Chtěli jsme někoho, kdo by se na něj díval novýma očima. A protože jsme věděli, že to bude naše poslední série, chtěli jsme se vrátit zpět na začátek a zabývat se světem tragické ztráty. Patrick Jane je člověk, který se narodil s láskou. Člověk, kterého těchto sedm sérií známe, se z něj stal kvůli ztrátě své ženy a dcery. Abychom příběh zakončili, musíme tento kruh uzavřít. Smrt Vegy byla katalyzátorem pro zbývající epizody a Janeovy poslední kroky.

Jak jste svou postavu během těch deseti epizod vnímala, když jste věděla, jak dopadne?
JL: Vzhledem k tomu, že se jedná o posledních 13 epizod celého seriálu, když mi řekli, že v desáté epizodě zemře – a během tohoto telefonátu jsem se dozvěděla i o její dějové lince – přišlo mi to skvělé. Podle mě to bylo velmi dobře promyšlené a já byla upřímně poctěna, že jsem mohla být tou, která Janea nasměruje jinou cestou. Moc to pro mě znamenalo a byla jsem ráda, že jsem si ji mohla zahrát.

Přemýšleli jste v průběhu série nad tím, že Vegu nakonec nezabijete?
TS: Hlava říkala jedno a srdce říkalo něco jiného. Koukali jsme na Josie v pár úvodních scénách a všechny nás šokovala tím, jak rychle se z ní stala Michelle Vega. Josie pro ni byla od prvního dne jako stvořená. Jak bylo v plánu, všichni si ji hned oblíbili, o to nám šlo. Ti z nás, kteří plánovali epizody, toho trošku litovali, ale hlava nám říkala, že to musíme dotáhnout do konce. Když jsme rozdali scénář ostatním hercům a oni se to dozvěděli, spustilo to reakci. Někteří za mnou dokonce přišli a říkali mi: „Opravdu to uděláte? Ale my s Vegou pracujeme rádi!“ Chtěli jsme smrt, která by byla překvapením, kterou by nikdo nečekal. Bylo to překvapení a šok, jako by nám ji někdo vytrhl z rukou.

Jak se vám točila scéna v restauraci, kde byla Vega zabita?
JL: Bylo to velmi těžké. Ještě nikdy jsem netočila smrt své postavy a když jsem si epizodu četla poprvé, byla jsem trochu vystrašená. Pomyslela jsem si: "Jak to dokážu, abych uctila tento skvělý scénář v tak důležitém okamžiku celého seriálu? Byla to poslední scéna, kterou jsem točila svůj poslední den v práci. Celý den to bylo velmi intenzivní. Já jsem sice po natočení scény opět vstala, ale Michelle Vega v té chvíli zemřela. Loučila jsem se se skvělými hereckými kolegy a štábem, ale nebyla jsem připravená na pocit ztráty Michelle Vegy, která pro mě byla krásnou a silnou postavou. Natáčení její smrti pro mě bylo velmi emocionální.

Hodně toho po ní zůstalo. Kupříkladu začínali dělat pokrok s Wyliem. Čekala je společná budoucnost?
JL: Wylie a Vega mířili k něčemu, co by bylo více než jen pouhé přátelství. Podle mě, kdyby měli celou sérii, bylo by jasné, že Wylie byl pro Vegu dokonalý. Probouzí v ní světlo a dokáže ji rozesmát. Je yin k jejímu yang. Ale protože je Wylie jaký je, vyvíjelo se to velmi pomalu.
TS: Tak jsme to chtěli. Lidé umírají s lístky do kina, s plány na oběd. Většinou je to nečekané. Chtěli jsme, aby to vypadalo, že její život teprve začíná a najednou přijde smrt. A to je pro Janea, který je teď na začátku svého vztahu s Lisbonovou, velký problém. Bojí se, že o vztah přijde a ztratí ji. Musí se s tím nějak smířit.

Na konci epizody Jane Lisbonové řekl, že se s jejím zaměstnáním nesmíří a rozhodne se odejít. Byla smrt Vegy poslední kapkou?
TS: Tím všechno vyplulo na povrch. Jane se už jednou spálil, byl zraněný a moc dobře ví, že vyznáním lásky k Lisbonové a jejich vztahem otevírá možnost dalšímu zranění. Moc se mi líbí věta: „Za lásku se platí ztrátou.“ Smrt Vegy to měla zdůraznit natolik, že to nebude možné ignorovat a donutí to Janea a Lisbonovou se s tím vypořádat. O tom budou následující epizody.

Budou se teď mezi sebou dohadovat, když teď ve svém vztahu narazili?
TS: Jak tohle překonáme? Jane jí řekl, že nemůže riskovat její ztrátu a že se nechce znovu zranit. A ona mu řekla: „Nemůžu seknout s prací. Je to můj život, činí mě, kým jsem.“ Řešení je naším hlavním tématem.

Budou fanoušci spokojení s tím, jak Jane s Lisbonovou dopadnou?
TS: Myslím si a doufám, že fanoušci budou velmi spokojení.


Šokovala vás smrt Vegy? Oblíbili jste si tuhle postavu, nebo vám k srdci nepřirostla? Jaké by podle vás bylo dokonalé finále?

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
Gabik.029
Autorka je zapálenou fanynkou amerických seriálů jakéhokoliv žánru. Kromě závislosti na seriálech se u ní projevuje také závislost na SerialZone, Twitteru, angličtině a čokoládě.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

megawir
před 106 týdny
S tím okecáním nesouhlasím. Proč by to okecávali. On řekl jasně a herečka to...
Idrial
před 106 týdny
Já jsem počítala s úmrtím někoho z týmu a Vega, ačkoli jsem ji měla...
kacka.irena
před 105 týdny
taky jsem se bála, že to odnese on. Nicméně je mi jasné, že to ten příští...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY