Facebook Twitter E-mail
15. září 2016

Peaky Blinders: Gangy z Birminghamu aneb syrová gangsterka

Hodněkrát jste si již mohli připomenout, že na přesunu některých talentů a peněz z kin na televizní obrazovky má lví podíl stanice HBO. A ano, je jeden ze seriálů, který tenhle trend svého času podpořil. Jedná se o seriál, který nese jméno Boardwalk Empire. Víte ale, že drama o gangsterech prohibiční Ameriky, u jehož zrodu stál sám Martin Scorsese, se v roce 2013 dočkalo britské odpovědi?

Seriál Stevena Knighta, scenáristy Dirty Pretty Things nebo Eastern Promises, na pohled skutečně působí jako „anglické Impérium“. Také se odehrává ve dvacátých letech, také je o gangsterských vzestupech a pádech. Peaky Blinders nicméně pracuje s podstatně syrovější atmosférou, méně politikaří, a na rozdíl od Impéria se nesnaží o až tak rozvětvené vyprávění – zatímco Nucky Thompson se dělí o prostor s jinými postavami. Thomas Shelby je jak hlavou ústřední rodiny/gangu, tak hlavní postavou, která má vždycky první a poslední slovo. Knight nemá ambice realisticky postihnout, jak vypadalo birminghamské (a v dalších sériích třeba londýnské) podsvětí. Naopak ho mnohem víc zajímá postava válečného veterána z kočovnické rodiny, který si tvrdohlavě vydobude všechno, co mu pro jeho původ zpočátku nenáleží. Přičemž ve třetí sérii vrcholí kmotrovské dilema, zda vlastně Shelby a jeho příbuzní dokáží uniknout před tím, kým jsou.

Na papíře je to samozřejmě neobjevený námět, avšak Peaky Binders se s ním zvládá vypořádat natolik osobitě, že přerůstá i onu přezdívku „anglické Impérium“. Můžou za to dvě věci. Jednak forma jdoucí proti jakékoliv dobovosti a například zpomalující bitky v dobových kostýmech do video klipové efektnosti, jednak skvěle napsané a hlavně zahrané postavy. V Peaky Blinders se sešla herecká špička; Thomase Shelbyho ztvárnil Cilian Murphy, Arthura Shelbyho Paul Anderson a například Freddie má tvář Iddo Goldberga.

Vedlejší role potom obsadila taková jména jako Tom Hardy (Black Hawk Down, Inception) nebo Tommy Flanagan (The Game, Gladiator). O jejich výkonech přitom nelze říci nic menšího, než že svoje postavy utrhli ze řetězů. Dalo by se argumentovat, že snaha podkopat tradiční přístup ke gangsterským eposům je v Peaky Blinders často přehnaná a třeba zvláštní soundtrack takovému názoru dává za pravdu. A stejně tak by žádný historik asi nesouhlasil s teorií, že existoval gang, který si na čepice našíval žiletky, aby je pak mohl používat jako zbraň.

Drzost, s jakou si Peaky Blinders tuto teorii uvádějí do praxe a řežou do obličeje soupeře i kultovní díla žánru, je ale tak působivá, že vás bude zajímat jen datum premiéry čtvrté a páté řady. Už teď je jisté, že obě vzniknou.


Koukáte na Peaky Blinders? Zaujalo vás pojetí gangsterského prostředí, kterým je seriál protkaný skrz naskrz?

Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej!
emJey
Bezmezný snílek, který stále hledá, co od života chce. Ví alespoň, že jeho láska k seriálům a filmům je napořád a dává mu pocit, že v tom není sám.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

justynajohnson
před 23 týdny
Na toto bych se ráda podívala :)
007.dany
před 23 týdny
Je to výborný seriál...
JustMyName
před 18 týdny
Včera som začala pozerať, zatiaľ super :)

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY