30 případů majora Zemana

30 případů majora Zemana (30 případů majora Zemana)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
_-0-_

20. července 2009

75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

ODSOUZENÍHODNÝ A OPOVRŽENÍHODNÝ SERIÁL

Na seriál je nutné pohlířet z dvou aspektů - jaký byl filmařsky a jaký byl účel, pro který byl natočený. Z hlediska zpracování by nestál za větší zmínku - podprůměrný seriál ae vším všudy, s několika lepšími a horšími díly - nic zvláštního. Nebýt účelu, k jakému byl natočen, tak by již dávno tiše zmizel v propadlišti kinematografických dějin. Dal bych mu tak 40%. Ale - je tady jedno obrovské ALE. Seriál byl vrcholným produktem bolševického sociálního inřenýrství a propagandy, dotažené k dokonalosti. Soudruh Jiří Sequens st. se stal důstojným následovníkem jeho genosse Paula Josepha Goebelse. Pokřivené desinterpretace dějin, prohození rolí good a bad guys, rádobykorektní vysvětlení minulosti prostřednictvím oblíbených herců, kteří se nechutně prostituovali s režimem, detailní popisy reálií, dodávající všemu punc důvěryhodnosti. Komunistické lidské a fízlovské svině představované v rouše beránčím, s buransko-lidovými projevy tak blízkými českému divákovi.

Ukázkovým dílem je "Studna", která předstírá, že je na tehdejší dobu drastickým krimidílem, je ve skutečnosti latentně (a zejména podprahově) o odsouzení části populace, nejásající z okupace v roce 1968. Nechutné.

Hodnocení není jen ryze technický proces, zahrnující "kriteria měření jakosti", ale cosi daleko komplexnějšího - od nepopsatelného dojmu, který v člověku zůstal, přes zasazení do reálií doby vzniku až po vyhodnocení účelu. Nasnadě je srovnání se známým německým filmem Žid ßüss. Po stránce "uměleckého dojmu" a "kvality zpracování" seriál prohrává, po stránce jeho hodnocení z hlediska, jakým splnil účel, dostává 100%. Účel samotný ale dává oněm 100% záporné znaménko. Škoda, že stupnice hodnocení neumožňuje jít pod nulu.

Seriál je odsouzeníhodný a zavrženíhodný, je to oslava zločinců, kteří 40 let týrali a zabíjeli lidi, zdevastovali kdysi vyspělou zemi ekonomicky i morálně... Stejně tak jsou odsouzeníhodní všichni, kteří se na jeho výrobě podíleli.

Avatar uživatele
adams89

17. prosince 2007

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Hodnocení: 3 z 5 (***)

Nezaujatý divák, který nebude Majora Zemana brát jako těžké propagandistické dílo, v něm asi spatří průměrnou detektivku. Co ale na seriál řeknou lidé, jenž je minulý režim nějakým způsobem poznamenal?! Já patřím k polistopadové generaci, proto mi Zeman až takovým trnem v oku není. Ale kontroverznější seriál u nás těžko najdeme. Ještě teď si vzpomínám, jaká vlna kritiky se v devadesátých letech snesla na Českou televizi, když se ho rozhodla celý odvysílat.

Avatar uživatele
sigf07

23. září 2010

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Major Zeman

Viděl jsem všechny díly a jejich kvalita značně kolísá. Vrcholem je bezkonkurenčně Studna, u které mě dodnes mrazí v zádech a jde také o jediný díl, který mi stál za to, sehnat si jej a vypálit na DVD. Kromě Studny se ještě povedly epizody s démonickým Brzobohatým. Naopak mezi ty špatné spadá většina zbývajících, ty točící se okolo Zemanova uvědomělého milostného vzplanutí nevyjímaje. Propaganda zde škodí víc než kdekoli jinde a mám za to, že kdyby seriál vznikl o 5 až 7 let později, mohlo by jít o další slušnou detektivku, dění v pohraničí po druhé světové válce je totiž téma s obrovským potenciálem.

Avatar uživatele
megawir

16. listopadu 2007

54 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
92 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

Těžká propaganda

Těžce propagandistické dílo, nicméně občas člověka překvapí zajímavá detektivní zápletka. Velká škoda, že se na něm tolik podepisuje politické pozadí.

Avatar uživatele
Skogen

3. ledna 2013

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Ale no tak...

:) S vědomím, že těžce podráždím řadu konformistů prohlašuji, že Major Zeman je naprosto stejně propagandistický, jako dnes formální adorování Václava Havla, s tím, že v Zemanovi se možná zas až tolik nelže. Totiž, nikterak Zemana nemiluji, ale když jsem náhodou už v nové éře zhlédl pár dílů, bylo vyjádření poměrů „tady a tam“ podivuhodně solidně férové a jestliže mají některé skupiny odlišné názory třeba na Rudolfa Slánského, s Václavem Klausem se to má dnes právě tak. Ano, nikdo dnes Klause nezastřelil, protože žijeme v míru, Slánský měl tu smůlu, že bylo po válce a nosilo se cosi jiného než airsoftky.

Tolik k politice a nyní krátce k dílu. Pokud bychom v novodobé čtvrtstoletí dlouhé historii dokázali natočit cosi akčnějšího, realističtějšího a poutavějšího, než byl Major Zeman, bezpochyby bych musel být v hodnocení kritičtější. Ale toho jsem kupodivu uchráněn. Nedokáži si to příliš vysvětlit...

Avatar uživatele
backwards

31. července 2009

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Těžko hodnotitelné

Názor na tento seriál se mi píše velice obtížně, protože ho mám svým způsobem ráda. Seriál je samozřejmě těžká komunistická propaganda a pro člověka vzdělaného v moderních československých dějinách a nezatíženého osobními vzpomínkami na tu dobu musí být výklad některých historických událostí téměř úsměvný. Když se nad tím ovšem hlouběji zamyslím, jedná se samozřejmě o dílo ostudné, záměrně překrucující historii. Ovšem myslím si, že většina mladých diváků tento aspekt seriálu už nechápe, naopak pro něho může být z tohoto důvodu přitažlivý.(Vždyť třeba kniha, která má na obale Hitlera se taky mnohem líp prodává, než když je tam Churchill). Když tedy odstraníme politický nános, zůstanou nám staré detektivky, z nichž některé jsou lepší, jiné horší a některé díly jsou potom doslova legendární. Proč? To by asi bylo na hlubší rozbor. Celkově lze napsat, že tu hraje celá elita čs. herců-opravdu jen málokdo chybí a hlavně je tu skvělá hudba. Dohromady to tvoří seriál, který bude mít vždycky své diváky, ať už díky dobrému řemeslu, s nímž byl natočen, nebo i pro svou gloriolu dávného zla. Fascinace zlem je totiž u člověka věčná. Přiznám se, že mě taky pořád fascinuje český James Bond major Hradec, vtipné je, jak si soudruzi představovali veřejný dům, nebo undergroundové songy, o feťácích už vůbec nemluvím.:-)Ti, co tuto dobu zažili a byli režimem pronásledováni, vidí samozřejmě seriál jinak, já ho naštěstí můžu vnímat z odstupu let a jiných zkušeností. A díky tomu se u něho můžu někdy i pobavit.

Avatar uživatele
Lachim

28. července 2015

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Honza

I kdybych se zcela oprostil od politické roviny seriálu, což v žádném případě nelze, tak kvalita tohoto seriálu připomíná houpačku. Jednou ano, jednou ne. Pokud se díl věnuje čistě kriminálním případům, tak bývá sice ne výjimečný, ale kvalitní. Ovšem v okamžiku, kdy do toho připletou politiku, tak to jde s kvalitou rapidně dolů. Vrcholem je pak dvoudíl s Jirkou Hradcem coby hrdinným československým socialistickým Bondem. To není ani parodie, natož odpověď.

Avatar uživatele
xxmartinxx

24. ledna 2008

46 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
77 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

soudruh Zeman

Mám na celého soudruha majora už alergii a leze mi krkem. Nesnáším ho a vadí mi, co představuje. Popularitu tohohle seriálu i dnes nechápu a stydím se za ní, jako by to byla moje chyba.

Osobně mi neskutečně vadí ta propaganda na každém kroku, nad kterou není správné zavírat oči. Západní špion tady, hodný soudruh támhle... Koho to dneska zajímá? Mně je to k smíchu, ale i k pláči... stejně jako celý tenhle seriál.

Nejvíc mě ale děsí návrat seriálu. Chápu, že v době vzniku nic lepšího nebylo, ale oblíbenost dnes ukazuje jen neschopnost Čechů postoupit od dávno (snad nenávratně) ztracené doby. V tomhle případu nejsem schopen hodnotit samotný seriál bez toho, abych přemýšlel o tom, co pro mě představuje. Ano, je pravda, že jsem v době soudruha Zemana nežil, ale jsem za to rád a při dnešní komunistické reklamě (změňme Evropu), by se měl ZEman připomínat z jiných důvodů, než tomu je.

Avatar uživatele
Verik

2. prosince 2007

44 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
11 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Řešení vražd

Taťka tenhle seriál zbožňuje a řekl, že prostě musím vidět alespoň nějaké díly. Musím teda uznat, že i když je to český seriál je vážně dost dobrý a některé díly jsou přímo hrůzostrašné. I když nejsou moc těžké na vyřešení. Nejlepší díl je ale nejspíš "Studna", to mi stačilo vidět ji jen jednou. Ačkoliv...

Avatar uživatele
TSZZ

19. listopadu 2007

44 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

STB

Oslava zločinů komunismu do které bylo naverbováno mnoho a mnoho vynikajících herců,díky kterým se na některé díly docela dobře kouká.Hodnotil bych to nulou,ale díly Bestie,Kvadratura ženy a Studna jsou fakt docela dobrý.

Avatar uživatele
Logan

28. listopadu 2007

25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Ten den byl otec nějaký neklidný...

Na tohle se dívám už jenom z recese, ale v dobách, kdy nic jiného v televizi nebylo, to byl hit. Většina dílů za moc nestála, ale těch pár povedených se zarylo do paměti. Občas zavzpomínám. Když se rozlézají červi pod božím bičem... V rukou mám sekyru... Divně se kývám...

Avatar uživatele
Šín Martin

30. ledna 2015

25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

starší česká kriminálka

Co bych napsal o tomto seriálu,některé díly byli slabší jinaci mě zase nudily,první řada jse začala rozjíždět až od 4 dílů,pak už jse na to dalo dívat.druhá řada byla nejlepší tam mě bavilo kromě asi jednoho dílo všechny.třetí řada byla nejslabší,nespravila mě chut zhodnotit seriál takto ani díl studna,v třetí serii jse mě libili jen 3 díly

Avatar uživatele
Viallik

28. února 2011

20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Major Zeman

Velmi dobře natočená kriminálka... Když přehlédnu propagandu v pár dílech a soustředim se pouze na kriminální řešení případů, tak velmi vysoké hodnocení!

Avatar uživatele
This is madness

19. srpna 2011

17 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

beru to jako dobrou detektivku

Major Zeman je pořád brán jako těžce propagandistické dílo. Já na něho vždycky koukala jako na detektivní příběhy a nějaké ty občasné politické výlevy jsem prostě přecházela. Myslím, že by to tak měl brát každý a nezatracovat dobrý seriál jen kvůli době kdy byl natočený.

Avatar uživatele
konz

25. února 2008

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

...

Doma na to všichni čučeli a já se jen tak přidal. Pak jsem viděl díl Studna a ten se mi hodně líbil. Jinak tak plus mínus.

Avatar uživatele
ajjjj11

12. srpna 2010

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
17 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Moje babička se na tenhle seriál hodně líbí a já se na to taky někdy dívám a nelituju. Major Zeman to opravdu umí:)

Avatar uživatele
Desdichado

2. března 2013

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

...

Kdybych neznal politicke pozadi serialu, kdyby vznikl v jine dobe a jednotlive epizody byly cistou fikci a podobnost se zucastnenymi osobami by byla ciste nahodna, byl by se mi serial hodne libil. Skoda

Avatar uživatele
aries123

2. ledna 2013

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Můj pohled

Můj názor (možná z nostalgie) je takový, že propaganda tam sice je, ale mimo jiné je tam ukázka doby. Člověk nesmí být hnidopich a hledat chyby (je jich tam dost, stožáry elektrického vedení na začátku počínaje ...), ale brát to takové, jaké to je. Všichni znají studnu, ale co takové mimikry??? Je to opravdu na člověku. Já dávám 80%. M.

Avatar uživatele
Jaroslav Prokop

11. prosince 2010

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

30 případů majora Zemana

Ač seriál poplatné době od revoluce 5 krát reprízován je z hlediska kriminální zajímavý.4 díly sou tam sporná a proto byl odsouzen jinak výborný obsazení a horor mynulé doby Studna je výborný

Avatar uživatele
veverka-zrzka

17. května 2012

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Major Zeman ano i ne!

Za sebe dávám 60%. Některé díly byly dobré, jiné průměrné a některé mi příliš nesedly.

Nejvíce jsem si oblíbila 7. díl třetí série, Rukojmí v Bella Vista, kdy je jeden kriminalista zastřelen.

Avatar uživatele
Ditules

14. listopadu 2013

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Milovaný a nenáviděný...

Tenhle propagandistický seriál je opět ve skupině těch, které milujete, nebo nenávidíte. Jelikož ale již po několikáté běžel na tv obrazovkách věřím, že své diváky stále má. Na mě příliš nezapůsobil, přesto nezapomenu na dva díly - Mimikry a Studna.