plakát seriálu

Darker Than Black: Gemini of the Meteor

(Darker Than Black: Ryusei no Gemini)

Názory uživatelů

Měsíční svite, šipko na rozcestí...

Máme zde druhou sérii úspěšného a zajímavého anime s mysteriózním podtextem a s ním i řadu nových hrdinů. Pátrání Heie po sympatické, osudem z normálnosti vytržené Yin, nás přivádí rovnou na východ Ruska za rodinou profesora Michaila Pavličenka, vychovávajícího po rozchodu se svou japonskou ženou Asako dospívajícho Šiona a Suó. Právě Suó se stává jakousi průvodkyní celého děje a převážně z jejího pohledu budeme celý příběh sledovat.

Mysteriózní prvek zůstává. Když kontrkatory zkoumá a využívá britská MI5 a americká CIA, ruská FSB ani japonští zpravodajci nemohou zůstat stranou. K tomu je třeba připočíst soukromé kšefty všelijakých překupníků a zprostředkovatelů, zde především madame Oreille, a máme slušnou porci nových chrakaterů. Objeví se však i hrdinové původní. Mystérium dále prohlubuje odkaz tzv. Mitakiho spisku se zakomponovaným mýtem o Izanagim a Izanami. Tento prastarý mýtus z japonské tradice jinak v podstatě odpovídá egyptskému mýtu o Usirovi a Eset (řecky Osiris a Isis) a v starořeckém podání Orfeovi a Euridyce.

Blíženci meteoru, jak by v překladu Ryuusei no Gemini (ano, na IMDb a proto i tady to mají blbě s jedním „u“, protože aby to bylo hezky česky Rjúsei no Gemini, muselo by to být v hapburnově fonetickém přepisu japonštiny psáno opravdu s „u“ zdvojeným), jsou tentokrát trošku vstřícnější k teenagerským potřebám. Oproti prvnímu Darkeru, kde dominovaly postavy dospělé, si tady seriál hledí spíše těch mladších, především hlavní hrdinky Suó a dospěláci dělají spíš stafáž. To platí i pro Heie, který ačkoliv je ústřední postavou příběhu, přece jen v líčení pocitů a vývoje Suó ustupuje. Vůbec to ovšem nevadí, protože ta se tvůrcům opravdu povedla a připočteme-li k tomu pro Suó sice hodně nefér, ale pro nás diváky tradičně dost vděčné osudové peripetie a zapletení do vyšších zájmů, dostaneme vyprávění, které rozhodně dokáže oslovit a o něco teenagerštější humor a témata pak nebudou na závadu ani pro ty starší z diváků.

Zbývá nejspíš říct, že dějově před druhu sérii zapadá čtyř dílná minisérie (OVA) s plným názvem „Darker than Black: Kuro no Keiyakusha: Gaiden“. Ve skutečnosti byla minisérie natočena jako úplně poslední, ale vysvětluje mezidobí mezi oběma seriálovými řadami a pro lepší pochopení souvislostí je určitě vhodnější vidět ji v časové ose příběhu, tedy ještě před Ryuusei no Gemini. A jako vždy, pochopitelně, žádná angličtina! Pusťte si japonské audio, na které jsou ostatně anime komunitou vždy časovány české titulky.

(http://www.animeblog.cz/index.php?id=66)

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí