plakát seriálu

Duna

(Dune)

Názory uživatelů

Duna

Lynche jsem neviděl a kniha mně nijak moc nenadchla, není příliš úžasná. Ale tohle bylo velmi, velmi dobré. Výborné sci-fi s parádním obsazením, kromě Báry Kodetové, která má jednu z hlavních rolí, mně potěšil i poměrně velký prostor pro Jana Vlasáka (i když jen v prvním díle), pro Mirka Táborského a pro Karla Dobrého. Ze zahraničních hvězd pak jednoznačně vede Ian McNeice. Výprava je občas dost béčková, ale právě to Duně docela sluší. Já jsem za tři díly nenudil skoro vůbec, děj parádně odsýpá, pořád se tam něco děje a navíc je to díl od dílu lepší. A tak to má být. Tahle adaptace je prostě parádní, velice fajn sci-fi minisérie, která je (alespoň podle mého ne tak skromného názoru) mnohem lepší, než nezáživná a průměrná předloha. 85%, k dokonalosti fakt chybí jen málo.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Duna

Toto téma, svým mystyckým přesahem stejně jako např. Pán prstenů, si rozhodně zasloužilo nějaký velký formát. Kdyby se jednalo o penězmi nadupaný film z ambicemi komerčního hitu, bylo by to však jen na škodu, protože kdo Dunu četl, ten ví, že dlouhé rozhovory, popisy děje a vůbec podrobné vyprávění jednotlivých scén a posun děje vesměs velkými dějovými skoky v nové kapitole, jsou pro vyprávění tohoto příběhu charakteristické. A právě pro tuto knihu je formát minisérie naprosto dokonalý. Dostatek času vysvětlit vše, co se vysvětlit má, vytvořit charaktery tak, abychom jim rozuměli, tomuto tématu jen lahodí. Ačkoliv se jedná o seriál a dokonalost triků odpovídá financování, přesto jsem si tuto sérii už několikrát dal na dvd v jednom kuse jako "velkej biják". Takže: kdo má rád velkohrdinské archetypální příběhu s prvky mystiky, neváhejte se kouknout. :)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Horko a písek

Podařené dílo, které ale může některé jedince unudit k smrti. Je velmi náročné převést literární dílo do filmového, zde se to celkem slušně povedlo

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Lepší než film, ale na knihu nemá

Tato miniserie bude vždy srovnávána s filmem Davida Lynche, a s původní knihou Franka Herberta, jejíž jsem jsem ohromný fanoušek. Když budu porovnávat s filmem, doplatí i přes rok vzniku na pouhé televizní zpracování v podobě minisérie. Lynchova duna má sice lepší atmosféru a herecké výkony, ale ani ty nedokázaly vynahradit deficit v ohromnem okleštění děje, které bylo filmové Duně osudné, jelikož pro neznalce knihy to bylo velice nepřehledné. Formát minisérie umožnil to, že se mohla na obrazovku přehledně přenést síla příběhu této knihy, která je považována za nejlepší sci-fi knihu světa, s čímž plně souhlasím. Triky jsou plně poplatné době vzniku, a tomu, že se jednalo o TV projekt. Ale kouzlo světa Franka Herbert spočívalo v tom, že sci-fi stránka (vesmírné cestování, různé planety a jiné sci-fi parády) jen dokreslovala atmosféru, a ve skrze to nebyla ta nejdůležitější věc. Minisérie výborně převedla na do televize děj, politiku, machinace, atmosféru a postavy z knihy, které prostě nevměstnáte do filmu. A proto hodnotím 100% I přes tuto všechnu chválu však musím napsat, že i tak je to stín knihy, která přinesla neuvěřitelnou kombinaci sci-fi, výborných postav, nepředvídatelného děje, náboženství a mnoha dalších TOP literárních v údálostí.

PS: Durazně doporučuji si nejdříve přečíst knihu, a pak zkouknout miniserii, jelikož se připravíte o neuvěřitelný zážitek.

PPS: Když budete číst knihu nebo sledovat televizi, budete hodně překvapeni, jak byla tato kniha ovlivněna pobytem Franka Herberta v arabském prostředí, a výskytem pro tehdejší západní lidi (přelom 50/60. let) neznámými termíny, jako svatý džihád nebo fedajkýni.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

NEZBYTNÉ POROVNÁNÍ

V souvislosti s miniserií se divák nemůže oprostit od srovnání s předchozí adaptací, kterou natočil David Lynch. Miniserie, vytvořená v době prvního Terminátora, nevychází ze srovnání nejlépe - alespoň ne pro náročnějšího diváka. Lynchovo zpracování, přes handicap staršího data vytvoření, přes to, že kvůli stopáži nemůže být tak blízký předloze (ani v director cut), výrazně převyšuje novodobý remake. Depresivní atmosféra (tak charakteristická pro Lynche), podtržená temnými záběry a kostými, hodnými Fellinyho Gilietta a duchové, činí ze sledování zcela ojedinělý zážitek. Na porovnání obou zpracování je jednoznačně vidět rozdíl mezi filmovými a televizně-seriálovými adaptacemi.

Miniserie je více orientována na epiku a zacílena na mainstreamové diváky. To jí ale neubírá na sledovatelnosti, nakonec neúspěch Lynchovy adaptace jasně vypovídá o tom, co požaduje většina dnešních diváků, rozmazlených digitálními efekty, nechápajícících nuance a vychovaných ke sledování rychlých akcí, mezi které se dobře vestřihávají reklamy.

Miniserie Duna a její pokračováni by rozhodně nemělo chybět ve filmotéce žádného fanouška Sci-Fi, zejména proto, že je spolu s pokračováním - Children of Duna - nejrozsáhlejším filmovým přepisem Herbertovy ságy.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí