Letečtí stíhači v boji

Letečtí stíhači v boji (Dogfights)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter E-mail

Greatest Air Battles, The

Samostatný dvouhodinový speciál mapující největší letecké bitvy 20. století. Na základě úspěchu tohoto dokumentu natočila televizní stanice History Channel o rok později televizní seriál.

ČT uvedla tento speciál premiérově ve dvou dílech:
- 24. 3. 2009 (Slavná esa: 12/13)
- 31. 3. 2009 (Nekrolog soubojů?: 13/13)

První letecká bitva
- SPAD S.XIII vojenského letectva Armády Spojených států pilotovaný Eddie Rickenbackerem proti D.VII a LVG C.VI německého říšského vojenského letectva.

Druhá letecká bitva
- P-51 Mustang americké armády (USAAF) pilotovaný Budem Andersonem proti Messerschmitt Bf 109 německého válečného letectva.

Třetí letecká bitva
- F-86 Sabre letectva Spojených států (USAF) pilotovaný Frederickem "Boots" Blessem proti severokorejským MiG-15.

Čtvrtá letecká bitva
- F-4 Phantom II vojenského námořnictva Spojených států pilotované Dukem Cunninghamem a Willy "Irish" Driscollem proti severovietnamským MiG-17.

-------------------------------------------------------

Slavná esa:

S pomocí nejmodernější počítačové animace se ocitnete v kokpitu vojenských letounů Spad XIII v souboji s Fokkery D-7 během I. světové války, kdy se piloti teprve učili na obloze bojovat a ti úplně první po sobě dokonce stříleli z brokovnice.

Rok 1914 - začátek první světové války. Od prvního letu člověka na stroji těžším než vzduch uplynulo pouhých deset let. Válka bývala vedena na zemi i na moři - a nyní poprvé také ve vzduchu. Letadla byla něco nového. Byla malá, pomalá a křehká a využívala se nejdříve k pozorování pohybu nepřítele. Ale netrvalo dlouho a piloti po sobě začali střílet.

Manfred von Richthofen, proslulý Rudý baron, dosáhl prvních dvou sestřelů brokovnicí ze zadního sedadla. Ale brzy namontovali dozadu i kulomet. Ovšem ideálním místem pro kulomety byla příď letounu. Pilot zaměřil celým strojem a stiskl spoušť. Zpočátku nebylo možné synchronizovat palbu kulometu s otáčením vrtule a piloti si ji často sami ustřelili. Ale na podzim roku 1915 přišel holandský konstruktér letadel Anton Fokker ve službách Německa s vynálezem, který revolučním způsobem proměnil tvář letecké války. Synchronizátor uvedl do pohybu soustavu pák, která znemožnila výstřel z kulometu v okamžiku, kdy se list vrtule nacházel přímo před jeho hlavní. Byl to obrovský úspěch. Němci tak získali první skutečný stíhací letoun. Spojencům se později podařilo najít sestřelenou německou stíhačku s nepoškozeným synchronizátorem a okopírovali ho. Obloha se proměnila ve vražednou arénu.


Nekrolog soubojů?:

S pomocí nejmodernější počítačové animace se ocitnete v kokpitu starších i nejnovějších strojů, které postupně změnily způsob leteckých střetnutí. Dnes na sebe letouny útočí z takové dálky, že se piloti vlastně ani zrakem nespatří.

Poslední díl dokumentární série se vrací k velkým příběhům leteckých soubojů v Koreji a ve Vietnamu. Na konci padesátých a v šedesátých letech byl v Americe výcvik leteckých soubojů omezen na minimum. Nový stíhací stroj námořnictva F-4 Phantom byl původně zkonstruován k sestřelování sovětských bombardérů raketami dlouhého doletu. Americká strategie s leteckými souboji do budoucna nepočítala. Předpokládalo se, že ruské bombardéry, nalétávající přes oceán, budou ničeny raketami. Námořnictvo se tedy rozhodlo pro letoun bez kanonu. Někteří piloti, jako Robin Olds - letecké eso z druhé světové války a budoucí velitel ve Vietnamu - požadovali klasický letecký výcvik. Olds vzpomíná: "Zavolal si mě můj nadřízený, dvouhvězdičkový generál, a velmi jemně mne pokáral: Už mě unavují ty vaše štábní studie, které kritizují nedostatečný konvenční letecký výcvik. Plukovníku, uvědomte si, že v žádné konvenční válce už nikdy bojovat nebudeme! Pomyslel jsem si: Generále, a kde jste od roku 1945 byl? Co si myslíte, že od té doby děláme?" Americká víra ve vlastní moderní techniku byla zanedlouho postavena tváří v tvář nebezpečné a krvavé realitě. V počáteční fázi války ve Vietnamu Spojené státy zdaleka nedosahovaly takové vzdušné převahy, jako v minulých konfliktech. Dokonce byla vypracována zpráva, která obsahovala 242 doporučení, jak zlepšit efektivitu nasazení. Jedno z nich bylo obzvláště naléhavé. Piloti neovládali základy leteckých soubojů, protože americká doktrína spoléhala na technické vymoženosti raket a s leteckými souboji nepočítala. V roce 1969 proto založilo vojenské námořnictvo "Top Gun" - elitní leteckou školu, ve které se měli stíhací piloti dohnat to, co v leteckých soubojích budou potřebovat. Intenzivní výcvik nyní učí letecké posádky základním bojovým manévrům a užití jednotlivých zbraňových systémů. Čtyřtýdenní kurs nabízí pilotům situace simulující skutečné bojové podmínky.

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Greatest Air Battles, The (neoficiální název)
 • Greatest Air Battles, The
 • 1. série, 0. epizoda
 • 11. listopadu 2005
 • 2005
 • 120 minut
 • www.imdb.com/title/tt1041263/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon