Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 4. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Rozhodnutí 2/2

Ve věznici se připravuje boj mezi bílými a černými. Michael potřebuje získat dvě věci, aby mohl začít uskutečňovat svůj plán. Dlouhý šroub z lavičky, která patří T-Bagovi a dále lék jenž potlačuje inzulín, který naopak distribuje černoch (C-Note). Michael lék potřebuje k tomu, aby potlačil inzulín, který dostává od vězeňské lékařky, přestože není diabetik (již v prvním díle bylo totiž naznačeno, že ošetřovatelna je slabým místem věznice). Michael se tak stává terčem obou skupin. Při bitvě se však něco zvrtne a T-Bag se chystá Michaelovi po krku, kdežto C-Note mu dává lék a věří, že se k bílým nepřidal.

Aby toho nebylo málo, tak na konec opět zaúřadují intriky, když John Abruzzi potřebuje získat důležitou informaci. Michael mu ji nehodlá poskytnout a přijde o dva prsty na noze.

Zatímco Michael si prohlíží část svého tetování s nápisem "Allen Schweitzer", po němž následuje mnohaciferné číslo, vniká na celu vězeňské přepadové komando DIRT a hledá kontraband. Bellick jde po Michaelovi, který má v ruce tyč, jež patří Sucrovi, jenomže ředitel Pope nedovolí Bellickovi Michaela ztrestat. Následující den nejprve Sára oznamuje Michaelovi, že si další den má přijít na test, pak Michael kontaktuje C-Notea kvůli práškům na zvýšení hladiny cukru.

O něco později, když Michael zjistí, že rasové napětí mezi vězni roste, mu sděluje Lincoln, že svým pobytem ve věznici si ničí život. Michael mu ukazuje labuť složenou z papíru, a říká, že sedí kvůli němu, takže mu zde je plně k dispozici. Pak se v retrospektivním záběru ukáže zpocený chlap s vytetovanou labutí, třímající v ruce pistoli, přičemž krev odkapává na labuť z papíru, která padá na podlahu telefonní budky. Lincoln chce po Michaelovi vědět, kdo další o jeho plánu ví, a Michael odpovídá, že kontaktoval Abruzziho. Podle Lincolna je to chyba.

Bellick prohledá Michaelovu celu a najde papírek se jménem Schweitzer, doplněným dlouhým číslem. Michael se vydá k nekryté tribuně a začne uvolňovat velký šroub. Vyruší ho přitom bílý vězeň T-Bag; nabízí Michaelovi, že ho v blížící se rasové válce bude chránit...pokud se ovšem Michael stane jeho otrokem, jako to učinil jiný vězeň jménem Maytag. Michael odmítne, načež mu T-Bag nařídí, aby z tribuny odprejskl.

Kriminálníci Smallhouse a Philly Falzone si došli za Abruzzim a teď na něho tlačí, aby od Michaela zjistil, kde se nachází Fibonacci; nesmí příští měsíc svědčit při vyšetřování. Skoro současně se Veronika dotazuje Lincolnova obhájce Tima Gilese, jestli má o případu něco nového. Giles sděluje, že důkazy proti Lincolnovi jsou velice silné (pracoval pro Terrence Steadmana, veřejně se s ním rozkmotřil, vražedná zbraň se našla v Lincolnově domě, a navíc na jeho šatech byla zjištěna Steadmanova krev). Veroniku zajímá i jakýsi Crab Simmons, distributor drog, o němž Lincoln tvrdí, že může jeho nevinu dokázat; Giles ale odpovídá, že Crab před dvěma roky zemřel na předávkování.

Ve věznici mezitím C-Note Michaelovi sehnal přípravek PUGNAc, a hned se ho ptá, co měl s tím hitlerčíkem na nekryté tribuně. Michael přísahá, že není žádný rasista, a tak C-Note lahvičku rozšlápne s poznámkou, že s nácky kšefty nevede.

Michael už je zpět na nekryté tribuně a pracuje na uvolňování šroubu; přesně ve chvíli, kdy se mu to podaří, chňapne po šroubu T-Bag, a podává ho Maytagovi... a to už bachař nařizuje, aby pokračovali v chůzi. Michael chce šroub zpět, a o pomoc požádá Abruzziho. Ten ale odmítá. Na oplátku požaduje informaci, kde hledat Fibonacciho. Michael slibuje, že mu to poví, ale až budou oba na svobodě, a nabídne Abruzzimu pomoc při útěku. Abruzzi Michaelovi sděluje, že neví, s kým má co do činění, a odchází. Bellick zjišťuje, jestli mezi vězni není člověk jménem "Allen Schweitzer", žádný takový tu ale není. Zhruba ve stejnou tutéž dobu předává Giles Veronice videonahrávku pořízenou tajně v garáži, kde Steadmana zabili. Je na ní záběr, jak Lincoln přistupuje k Steadmanově vozu a střílí na něj z pistole. Pak se nakloní do vozu, opět se vykloní ven, zastrčí si pistoli za opasek, obejde vůz ke dveřím na protější straně a vyprázdní obsah odkládací schránky spolujezdce.

Ještě později, když se vězni vracejí na blok, upozorňuje Bellick ředitele Popea na sílící rasové napětí. Pope ho žádá, aby vězně nepouštěl v objektu věznice. Bellick má ovšem za to, že tím se jen odsouvá, k čemu stejně jednou musí dojít. Michael při pátrání po šroubu vleze do cely Maytagovi. Přistihne ho ale T-Bag...a tak se Michael vymluví, že se potřeboval schovat.

Michael řekne T-Bagovi, že ve vzpouře, co se chystá, chce být aktivní, a že k tomu ten šroub potřebuje jako zbraň. T-Bag Michaelovi podává dřívko od nanuku a vyzve ho, aby se nejdřív předvedl s dřívkem. Bellick se Michaela zeptá, jestli nezná někoho jménem Allen Schweitzer. Michael odpovídá, že ne, a nedává na sobě nijak znát, že je tomu naopak. Zhruba v tutéž dobu Veronika navštíví Lincolna a řekne mu, že viděla videozáznam. Lincoln odpovídá, že sice přistoupil k Steadmanově vozu s tím, že ho zastřelí, ale že spoušť v žádném případě nestiskl... protože, když se naklonil do vozu, viděl, že Steadman je už mrtvý, a uvědomil si, že jeho někdo nastrčil. Veronika odchází a neví, čemu má věřit.

Agenti tajné služby Kellerman a Hale vyhledají Gilese a zajímá je, proč si pořídil kopii videozáznamu, a komu ji dal dál. Mezitím potyčka mezi černým a bílým vězněm ve věznici odstartovala obrovskou melu. Michael sleduje Maytaga, jak se brání šroubem. Dá mu ránu a šroub mu vezme. Když Maytag jde po Michaelovi, další vězeň ho bodne do hrudníku. T-Bag vše vidí a domnívá se, že první zaútočil Michael; to už se na podlaze cely kutálejí kapsle se slzným plynem, a T-Bag na Michaela řve, že ho zabije.

Po incidentu Pope vyhlašuje dočasný zákaz vycházení, a spílá Bellickovi, že dovolil, aby ke vzpouře došlo. Michael si krátí dlouhou chvíli tím, že po podlaze cely šroub šine sem a tam.

Další den se Veronika schází s Leticií Barrisovou, přítelkyní Craba Simmonse. Ta trvá na tom, že Crabova smrtelná dávka nebyla žádná nehoda... Crab totiž drogy neužíval. Když pak nedaleko spatří postávat Kellermana s Halem, kteří ji sledují, Leticia prohlásí, že Crab byl zavražděn, protože znal pravdu o Steadmanově smrti. Veronice radí, aby od případu co nejrychleji utekla. O něco později Kellerman ze své kanceláře volá nějaké ženě v domácnosti ve státě Idaho, a sděluje jí, že Veronika se hrabe ve Steadmanově případu. Dotyčná Kellermanovi odpovídá, že Veroniku může vyřídit a "celou věc sprovodit ze světa".

Mezitím se T-Bag v cele dovídá, že Maytag nezemřel na bodnou ránu, a řve na Michaela, že po něm půjde. Michael si dál posouvá dřík šroubu po podlaze sem a tam. Nakonec mu dává tvar šestibokého klíče ve tvaru písmene „L". Michael nástroj porovnává s šestibokým obrazcem, jenž je součástí jeho tetování, a kontroluje, jestli má správnou velikost. Pak jde na záchod označený nápisem "Schweitzer" plus následujícím mnohaciferným pořadovým číslem... je vidět, že záchod je napojen na potrubí, které je vyvedeno z objektu věznice.

Příští den, když se Michael vypraví na ošetřovnu, podstrčí mu C-Note přípravek PUGNAc, takže o něco později si Michael oddychne, když jeho test na cukrovku je pozitivní. Když vychází z ošetřovny, zastoupí mu cestu Bellick a požádá ho, aby čekal venku u kanceláře bachařů. Když tam Michael čeká, dva z Abruzziho bandy ho odtahují do zahradní boudy. Tam po něm Abruzzi chce vědět, kde hledat Fibonacciho. Michael mlčí, a tak jeden z Abruzziho lidí mu na prsty na noze nasazuje zahradní nůžky. Dostává tři sekundy na to, aby kápnul božskou. Michael ale mlčí dál, a nůžky cvaknou.

Zdroj: TV Nova
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Sledovanost premiéry
 • Odkaz na IMDb
 • Rozhodnutí 2/2
 • Allen
 • 1. série, 2. epizoda (celkově 2. díl)
 • 29. srpna 2005
 • 3. října 2007
 • 2005
 • 42 minut
 • 12 100 000 diváků
 • www.imdb.com/title/tt0678475/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

fstibo
lukascoolarik
fstibo