Vojna a mír

Vojna a mír (War and Peace) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Sydney

10. února 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nuda & zklamání

Dříve než se na mě snese vlna kritiky za titulek, dovolte mi se obhájit.

Pokud Britové něco umí, tak jsou to adaptace literárních děl, především v podobě minisérie. Již jsme se mnohokrát mohli přesvědčit, že "svoji" literaturu zadaptovat umí, jenže v tomto případě se jedná o literaturu ruskou a v tom je ten háček.

Na můj vkus mi tato minisérie přišla moc "britská" (a to já jsem prosím britofil), a proto by to klasicky byl kompliment nejvyššího kalibru ale v tomto případě je to hlavní problém. Kdyby postavy neměly ruská jména a děj nebyl zasažen do Ruska, případně kdybyste to nevěděli, tak si tipnete, že se vše odehrává v Anglii. A to je právě na škodu, minisérii chybí potřebná Ruská Duše, aby jste si ji správně vychutnali.

Výprava je skvělá, všechny ty kostýmy, lokace, záběry, sympatičtí herci, na všechno se prostě krásně kouká a po filmové stránce nemám jedinou výtku ale tempo vyprávění je hrozně pomalé až vyloženě nudné. Epizoda se vyloženě táhne a až ke konci chytne potřebný drive, takže konečně přichází ten pocit, kdy nemůžete uvěřit, že sledujete něco tak úžasného a přejete si ať díl nikdy neskončí nebo ať máte okamžitě pokračování, jenže je konec a u začátku dalšího dílu vás zase opustí váš entuziasmus, protože se vše opakuje.

Opravdu jsem se na tuto minisérii velice těšila, a proto to zklamání, ale pořád to je nadprůměrný počin, jen nedosahuje klasických standardů britské minisérie, a proto "pouhých" 70%

Avatar uživatele
maikush222

13. února 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Překvapení

Seriál jsem objevila v momentě, kdy začal vycházet a neměla jsem žádná očekávání. Po shlédnutí prvního dílu jsem byla neskutečně překvapená a stal se mojí „srdcovkou“.
Musím pochválit plynulost děje a herecké obsazení. Není tam nic, co by ho zbytečně zpomalovalo a naopak dostatek času, který je věnovaný scénám tak, aby jste si to mohli dostatečně užít. Herce bych sama nevybrala líp. Především výkon Paula Dano mě vždy fascinuje, ale seriál ukázal i mnoho dalších talentovaných objevů. Doufám, že bude více podobných adaptací, které obohatí diváky o literární a historické znalosti (nebo alespoň o vyobrazení života v jiných dobách).

Avatar uživatele
V.Silver

15. ledna 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jak si Britové představují Tolstého

Nadšeně a zároveň s obavami sleduji každý počin, kdy se Britové (nebo mnohem, mnohem hůř - Američani) pokusí natočit něco z nebo o ruské historii. Miniseriál A Young Doctor's Notebook pojal Bulgakovovo dílko jako frašku o potrhlých Rusech, ale díky skvělému hereckému obsazení to paradoxně poměrně fungovalo.
War and Peace zatím (hodnotím po 1/3 série) bere Tolstého postavy a děj strašně, ale opravdu strašně vážně. To nemusí být nezbytně špatně, akorát to není úplně ruské, jako spíš... britské. Místo rozervaných Rusů tu máme zádumčivé Brity, místo veselých Rusů tu máme spíš trochu ujeté Brity a místo Rusů-intelektuálů tu máme Paula Dana, který... paradoxně hraje ze všech nejvěrněji a občas mívá i záblesky ruskosti. Ale občas taky přehrává. Proč vyčítám seriálu neruskost? Protože to je vada, která tomu schází k dokonalosti (a tím úplně nemyslím to, že se ani pořádně nenaučili vyslovovat ruská jména a příjmení). Je to jako když v seriálu o medvědovi seženete místo medvěda hodně velkého psa a hodně dobře ho namaskujete. Ano, Vojna a mír je vážný román. Vážný historický román. Ale vážný román o ruském pohledu na dění v Evropě, ne o evropském pohledu na dění v Rusku.
Jinak výprava je naprosto dechberoucí, hltáte každou sekundu každého záběru, lokace jsou vybírány s pečlivostí a instinktivně věříte tomu, že to v roce 1805 nějak podobně v Rusku i střední Evropě takto vypadalo (až na bitvu u Slavkova, vylíčit 2. prosince jako den babího léta, to se moc nepovedlo) - navíc, co si budeme vykládat, empír byl vrcholem vkusu a estetiky, lahodící snad každému oku. Je opravdu skvostné seriál sledovat a pokud nemáte ani kapku ponětí o tom, co to vlastně carské Rusko bylo, nebo co byly napoleonské války, můžete klidně dát 100 % a nikdo vám to nebude moct vyčítat. Já měl trochu jiná očekávání a zažívám směsici absolutního nadšení a zklamání. A tak (zatím) dávám 70 %.

Avatar uživatele
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Vojna a mír po anglicku

Vojna a mír je věc, kterou rozhodně nikdy číst nehodlám a vlastně jsem ani nevědel, jestli se chci podívat na nějakou filmovou adpataci. A pak přišla nejnovější adaptace. Britská. Od BBC. A bylo rozhodnuto, podívám se na to. A když jsem se k této věci na svém předlouhém seznamu konečně dopracoval, měl jsem nejen velká očekávání, ale také velké obavy. Obavy byly naplněny (hlavně v celé druhé polovině minisérie), ale očekávání byla naštěstí naplněna také. A když pominete to, že je to skutečně britské a kdyby jste nevěděli, že se to odehrává v Rusku, tak to snad ani nepoznáte, tak je to jinak fajn (až na délku, místy, zejména v posledním díle). Zatím zním asi spíše kriticky, ale co na tom, ve výsledku se mi to celkem líbilo a každý hlupák pozná, že se jedná o povedenou adaptaci – adapaci s perfektními herci, vizuální stránkou, atmosférou i dějem (ale hlavně s těmi perfektními herci a vizuální stránkou). Pravděpodobně je to pro většinu lidí jen taková „jednohubka“, ovšem ve většině času poměrně záživná. Další důkaz toho, jak náročná tahle látka je, protože upřímně, být to tak o dva díly kratší, asi by to bylo lepší. Nicméně velkolepé bitvy jsou epické a zručně natočené, Gillian Anderson a Jim Broadbent to tam na malém prostoru velkolepě ovládají a Pierre Bezuchov a Nataša (hlavně ta) jsou prostě dokonalí. 80%.