Facebook Twitter E-mail
24. prosince 2017

Hity roku 2017 podle uživatelů SerialZone

Konec roku se tradičně nese ve znamení žebříčků. Pojďme se podívat na to, co se nás osobně týká - jaké seriály považujete vy, uživatelé SerialZone, za hity roku 2017?

V letošním roce bylo seriálů víc než kdy dřív. Důkazem je výrazný nárůst novinek, což jste ostatně sami zaznamenali u našich Novinek pod lupou, kterých v minulé sezóně bylo téměř 300. Z nich se zaručeně musely zrodit nové hity, no ne? Máme pro vás jako již tradičně celou řadu zahraničních i českých kategorií podle toho, co jste nejvíce hodnotili, přidávali do watchlistu, ale také které seriály mají nejvyšší, a které naopak nejnižší hodnocení. Pohodlně se usaďte, začínáme s odpočty.

Kromě novinek samozřejmě nezapomínáme ani na seriálové stálice, i když, přiznejme si na rovinu, tam to vypadá rok co rok víceméně stejně, takže se v těchto kategoriích velkých šokujících zvratů asi pravděpodobně nikdy nedočkáme.

Nejlépe hodnocené v roce 2017

První kategorií, které se podíváme na zoubek, jsou letošní nejlépe hodnocené seriály. Nerozlišujeme zde novinky a stálice, je to žebříček celkových favoritů. V top desítce se najde několik překvapení – mezi letošní nejlépe hodnocené seriály se probojoval Wentworth, Narcos nebo evropský Bron/Broen/!

Za celé čtyři roky, kdy vám tyto přehledy přinášíme, nedokázal najít konkurenci. Sherlock opět vyhrává tuto kategorii. Letos získal 356 nových hodnocení, u kterých se průměr vyšplhal na 91,1 %! Spousta spokojených diváků, jak je vidět. Spolu s ním se do žebříčku z loňska probojovaly také seriály Game of Thrones (loni 7, letos 3) nebo Friends (8, 4). Game of Thrones však letos nezískává pomyslnou cenu za nejvíce nových hodnocení v tomto žebříčku, tu si pro sebe sebralo druhé místo, loňský nadpřirozený hit od Netflixu Stranger Things s 529 novými hodnoceními (celkově už jich seriál má 1087).

Mezi nejlépe hodnocenou desítku se letos nedostala žádná novinka, zatímco loni byly hned tři!

Nejlépe hodnocené novinky v roce 2017

Rok 2017 nám přinesl celou řadu výborných nových seriálů. Oceňujete je i vy, jak je vidět na naší tabulce. Desítku uzavírá Strike, který má hodnocení 80,6 %, takže naprosto výborný nadprůměr.

Loni slavil prvenství Netflix se Stranger Things a i letos patří vítězství této streamovací službě, která jede jako mašina a nehodlá zpomalovat. Tentokrát jste si zvolili jako nejlepší novinku roku 2017 komiksovku The Punisher; tento drsný hrdina získal přes 250 hlasů, z nichž vznikl průměr 86,9 %. Pokud bychom ale brali v potaz celkový počet hodnocení, na plné čáře vyhrává, jak jinak, opět Netflix, nicméně s úplně jiným seriálem – 13 Reasons Why. Ten v průměrném hodnocení skončil na výborném druhém místě s 86,6 %, nicméně se o něj postaralo o poznání více uživatelů, konkrétně 997. První trojici uzavírá, už je to trapné, ale opět Netflix, se svou čerstvou podzimní novinkou Godless, která má průměr 86,3 %.

Do první desítky se nedostala žádná novinka z Velké pětky. Pouze The Good Fight se sem dá částečně zařadit, ale přece jen seriál jede na streamu CBS All Access, takže se do Velké pětky taky moc nepočítá. Taboo a Strike jsou zástupci britské tvorby a minisérie Alias Grace zastupuje Kanadu.

Česká vlna v roce 2017

Co se týče českých seriálů, nejraději máte stále klasiku v podobě Krtečka, který získal 35 nových hodnocení s průměrem 86,6 %. Druhé místo patří Pustině od HBO, kterou letos ohodnotilo téměř 200 lidí (nejvíce z českých seriálů) s průměrem 84,7 %. Trojici uzavírají Případy 1. oddělení, jedna z našich adventních hádanek a loňský vítěz této kategorie. Případy získaly od 51 uživatelů hodnocení 82,9 %.

Překvapivá je účast českých streamovacích pořadů, do desítky se probojoval Tonda Blaník na 4. místě s 82,3 % hlasů a vítěz SZ Awards One Man Show je na 8. místě s rovnými 80 % hlasů. Dále samozřejmě nechybí klasiky jako Četnické humoresky nebo chválená Čtvrtá hvězda.

České novinky v roce 2017

Když ze seznamu českých seriálů vyfiltrujeme pouze letošní novinky, zjistíme, že v předchozí kategorii byl pouze jediný zástupce letošního roku, a to dokument Modrá krev. Ten se tedy v této kategorii dostává na první místo. Zajímavostí je, že i o příčku níž se nachází dokument, klasický seriál můžeme hledat až na bronzové příčce. Je jím Svět pod hlavou, adaptace britského hitu Life on Mars, který získal od více než 300 uživatelů průměrné hodnocení 75,4 %.

I do této kategorie se probojovaly streamovací služby. Na čtvrtém místě je hokejová Lajna od Obbodu (74,8 %) a na devítce se nachází komedie Kafe a cigárko od Stream.cz (66,2 %).

Nejvíce hodnocené v roce 2017

Nyní přecházíme od kvality ke kvantitě. V této kategorii se skrývají seriály, které ve vás v tomto roce budily největší zvědavost. Na rozdíl od předchozí kategorie zde vaše hodnocení nemusí být nutně kladné, ale nejen dle nejlepšího hodnocení si člověk dělá obrázek, že…

Nejvíce hodnocení, konkrétně 997, od vás v roce 2017 získala již zmiňovaná novinka 13 Reasons Why, přičemž kvalita jí vychází na 86,6 %. Netflix má v desítce celkem čtyři své zástupce, z Velké pětky dáváte nově šanci jen Luciferovi (439 nových hlasů). Dramata vládnou na plné čáře, v desítce není ani jedna nová komedie, dokonce ani Big Bang, který se tam probojoval v loňském roce.

V desítce je sedm novinek, tedy o dvě více než loni. Jde vidět, že novinky vás stále baví a budí ve vás velký zájem, což je super, protože seriálová závislost se dá pouze zvětšovat :-))

Nejvíce hodnocené novinky v roce 2017

Pojďme se na novinky podívat podrobněji. Tím, že v předchozím žebříčku bylo sedm z deseti novinek, tak tento seznam nebude o moc jiný. Vévodí mu 13 Reasons Why s 997 hlasy a 86,6 %. Následuje Riverdale s 566 hlasy a 76,8 % a na třetím místě je prodloužená minisérie Big Little Lies s 541 hlasy a průměrem 79,6 %. Na desátém místě se do tabulky probojoval další Netflix, a to A Series of Unfortunate Events s 326 hodnoceními.

Čest Riverdale, který je jako jediný zástupcem Velké pětky, konkerétně The CW. Jinak opět kralují streamovací služby a kabelovky. Netflix zde má čtyři zástupce, ale jsou tu také HBO, FX, Starz nebo Hulu. Jde vidět, jaký trend aktuálně panuje, že seriály vybíráme vesměs ze streamu nebo z prémiových kabelovek. Že by kvalita začala být vyžadována masou lidí?

Nejzvědavější diváci v roce 2017

Je samozřejmé, že nejvíce si do svých watchlistů přidáváte novinky. To dokazuje i naše desítka, kde najdeme pouze dva seriály, které neměly letos premiéru. Stranger Things jste si přidali do watchlistu 1335× (3. místo) a Game of Thrones 1039× (7. místo).

Letos je to poměrně monotónní, 13 Reasons Why u vás vítězí na plné čáře. I zde slaví prvenství, a to s celkem 2600 přidáními do watchlistu. To číslo je neuvěřitelné, zvlášť když ho porovnáme s loňským vítězem Luciferem (1819). Daleko za Důvody zaostává Riverdale se 1471 přidáními. Všechny seriály v desítce se dostaly nad 1000 přidání, Handmaid's Tale na desátém místě zajímá 1009 lidí.

Nejlákavější novinky roku 2017

Jelikož v předchozím žebříčku bylo osm novinek, v této kategorii nemáme téměř žádné změny. Deváté místo patří Legion, který se však už musí spokojit s trojciferným číslem (978 přidání do watchlistu). Jen těsně zaostává superhrdina Iron Fist s 962 přidáními.

Konečně tu je taky nějaká komedie. Na to, že všichni hejtili spin-off Big Bangu, to nakonec vypadá, že si ho stejně všichni i pustili. Young Sheldon se umístil na solidním čtvrtém místě, do watchlistu si ho přidalo 1279 lidí.

Český watchlist

Opět přidáváme také českou kategorii, jelikož jsme pro vás v Novince pod lupou přichystali celou řadu českých kousků. Rádi bychom si mysleli, že právě díky nám se spousta seriálů do tohoto žebříčku dostala, ale neděláme si iluze, že byste si je nenašli v programu sami i bez nás :-)

Nejvícekrát si cestu do vašich watchlistů našel Vyšehrad (537), který následuje Svět pod hlavou (371) a Trpaslík (363). Většina seriálů z této kategorie běží na našich stanicích. Paradoxně ale první místo patří streamovací službě Obbod, která má v žebříčku hned dva zástupce, a to Vyšehrad a Lajnu.

Nejzářivější budoucnost

Žebříček seriálů, které jste si nejvíce přidávali do Chci vidět, téměř naplno ovládly novinky. Vítězem se stal opět 13 Reasons Why, který vás očividně láká, ale 335 z vás si jej prozatím odložilo na budoucnost, pokud třeba nebude někdy co sledovat, případně čekáte na chystanou druhou sérii.

Většina seriálů v seznamu je z letošního roku, pouze Stranger Things na osmém místě je z loňska, a také The OA na devítce (opět Netflix) měl premiéru na konci minulého roku, což už se ale dá v podstatě počítat do toho aktuálního, protože jen těžko by se dělaly statistiky na seriál, který vyšel předposlední týden v prosinci a ještě o něm v podstatě až do premiéry skoro nikdo nevěděl.

Mimochodem, Sheldon tady není, celou desítku opět tvoří dramata.

Bonus: Jaké hity přinese rok 2018?

V poslední kategorii budeme věštit budoucnost. Podíváme se na seriály, které prozatím neměly premiéru, už nyní ale o nich máte velké povědomí a s napětím je očekáváte. Samozřejmě se nedá říct, že bychom tento seznam mohli porovnat s celoročními úspěchy za rok v článku, protože zatím nevíme, jaké novinky stanice objednají pro další sezónu od září. Minimálně se ale můžeme podívat na to, co bude žhavé v první polovině roku 2018, takže pokud hledáte novinky na vyzkoušení, určitě se mrkněte do odkazů, o co jde, protože z těchto seriálů dost možná vyrostou další hity.

No, i když, hity… Řeněme, že v žebříčku prozatím není nic, co by se dalo označit za jasný budoucí hit. Na prvním místě skončil Mentalista 2.0, ovšem u Velké pětky nikdy nevíte, jaké ve výsledku zpracování bude. V podstatě většina seriálů patří k americkým komerčním stanicím, které si zabírají prvních pět příček a na osmé nabízí jedinou komediální novinku v desítce LA to Vegas.

Nicméně jak jsem řekla, o velkých hitech se mluvit nedá, Deception a Life Sentence očekává něco přes 200 lidí, Siren na desátém místě tak tak šplhá přes sedmdesátku. Uvidíme, jak nakonec příští rok článek bude vypadat. Ono je o to zajímavější, když najdeme hit nečekaně a neplánovaně! Jsem opravdu moc zvědavá, které novinky se budou za 12 měsíců řadit mezi ty nejpopulárnější a jestli se některá z nich dokáže vyrovnat letošnímu absolutnímu vítězi 13 Reasons Why, který u vás sklidil mimořádné reakce – téměř 1000 hodnocení, výborný průměr 86,6 %, 2600 umístění do vašich watchlistů a 335 umístění do Chci vidět. A taky vítěz SZ Awards v kategorii Nové drama. Wow.


Které seriály patří v letošním roce mezi vaše největší oblíbence? Které jste si zamilovali i přes to, že o ně není všeobecně velký zájem? A u koho si naopak myslíte, že si prvenství nebo jen umístění v dané kategorii nezaslouží?

Další díly seriálu

Hity roku 2014 podle uživatelů SerialZone (21. 12. 2014)
Hity roku 2015 podle uživatelů SerialZone (17. 12. 2015)
Hity roku 2016 podle uživatelů SerialZone (19. 12. 2016)
Hity roku 2017 podle uživatelů SerialZone (právě čteš)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Tesa.
před 65 týdny
Seriálového Ježiška by som najradšej poprosila o nové časti Sherlocka,...
Caroline115
před 65 týdny
Z těch uvedených podle mě skoro nic hitem nebude :-D Já trochu sázím na 911 a...
Zean
před 63 týdny
Děkuji za zajímavý článek. Já si myslím že 13RW je na první příčce zaslouženě....

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY