17. 1. 2018

Novinka pod lupou: Marie Terezie (Česká televize)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Marie Terezie
Žánr Drama / Historický / Minisérie / Romantický
Stanice Česká televize, ORF, RTVS a MTVA
Premiéra 1. 1. 2018 (ČT)
Vysílání 1. a 2. ledna
Délka pilotu 100 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Nekompromisní panovnice, všímavá matka i zamilovaná manželka. Tři sta let po narození Marie Terezie se opět spojilo Rakousko-Uhersko, aby na její počest vytvořilo doposud nejrozsáhlejší koprodukci, ve které Česká televize figurovala. Pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma vznikl velkofilm o lásce a intrikách na dvoře jedné z nejvýznamnějších žen evropské historie.

Jednou z linek příběhu je dětská láska a pozdější manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, které si Marie Terezie vydobyla i přes to, že její sňatek měl mít hlavně politickou motivaci. „Neakceptovala tradici dvora a společnosti. Nenechávala se svázat pravidly světa mužů, jednala rychle a impulzivně a zaslepovala své mužské okolí neobvyklým přístupem k politice. Překonání překážek vyžaduje smělost a neobvyklý způsob myšlení, který ona měla. Milovala moc, protože přesně věděla, jaké to je být bezmocný,“ popisuje svoji postavu její herecká představitelka Marie-Luise Stockinger. Její filmový manžel Vojtěch Kotek ji doplňuje: „František Štěpán byl živelný člověk a miloval život. Kvůli tomu, že byl upozaděný, si našel pro své ego jiné prostředí a začal se věnovat byznysu. Stal se jedním z nejbohatších lidí své doby a zaopatřil celou Habsburskou dynastii až do jejího konce.“

Snímek se věnuje i politickému vlivu Marie Terezie, která za své více než čtyřicetileté období vlády, musela válčit o rakouské dědictví. Dvoudílný film ale není jejím životopisem. „Pokusil jsem se ignorovat historickou přesnost. Nemyslím, že je pravda ukryta v učebnicích. Když jsem natáčel film s domorodými Američany, tvrdili mi, že historie má být předávána pouze ústně, vše ostatní je totiž pouze něčí úhel pohledu. Tento argument používám pokaždé, když se nějaký pedantický historik pokouší o námitky. Pokud se jedná o drama, mohou se skutečnosti trochu upravovat,“ zdůvodňuje svůj přístup režisér Robert Dornhelm.

Námět i scénář minisérie vznikly v České republice, celý snímek pak pod producentským vedením České televize. Kromě té se do projektu zapojila rakouská televize ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Ach ty doby, kdy jsem se povinně musela šprtat dějepis… Díky bohu, že už jsou pryč. Každopádně jméno Marie Terezie zná snad každý. Byla jsem zvědavá na to, jakým způsobem mezinárodní koprodukce pojme toto zajímavé téma. Výsledek mi ale přišel spíš jako pohádka pro děti než působivé historické drama.

Je to pohádka o tom, jak si princezna našla svého prince. Navzdory všem překážkám zůstala tvrdohlavá a dupla si tak silně, že tatíček povolil. Jistě, chápu, že jde o příběh podle skutečných událostí. Nicméně ta romantická zápletka je vykreslená tak cukrkandlově, že jsem vážně chvílemi měla pocit, že sleduju nějakou historicky zasazenou telenovelu. Nešlo jen o hlavní duo, ale i všechny ty intriky, které se tam probíraly… Upřímně nevím, jak bych sama pilot pozměnila, aby se zbavil tohoto soap operového závoje, ale faktem zůstává, že tam pro mě byl výraznější než samotná historie.

Každopádně musím taky chválit. Především kostýmy jsou na výborné úrovni, působí opravdu vznešeně. Herci si své role užívají a jde to vidět. Jen jsem celou dobu při sledování automaticky koukala na jejich rty, jak Češi mluvili česky a ostatní zase svým jazykem, i když měli společně dvě postavy dialog. Celou dobu jsem proto přemýšlela, jak to natáčení vlastně fungovalo, když si každý odříkaval text ve svém jazyce. Vždyť to přece herci mezi sebou nemohli najít to správné propojení, když si ani nerozuměli, no ne?

Minisérie je to na naše poměry solidní. Koukat se na to rozhodně dalo, ale to především pro mou zálibu v soap operách. Nevím, jak by to vnímali diváci, kteří si první díl zapli s tím, že chtějí vidět významný příběh z našich dějin.
 • kostýmy
 • spíše telenovela nebo pohádka než historický seriál
 • vícejazyčné scény
60 %
Mé hodnocení
ragelly

A pak, že to nejde! Marie Terezie asi úplně nepotěší dějěpisáře, ale protože se do role historicky přesné látky ani nikdy nepasovala, můžeme jí to těžko vyčítat. Naopak má podle mě potenciál, přivést k dějepisu někoho, kdo by jinak do těchto vod nezavítal (čti mě). Ano, samozřejmě, Marie Terezie, pragmatická sankce, reformy, to známe ze školy všichni. Nestačila jsem se však divit, když jsem si po skončení prvního dílu ještě hodinu dohledávala hlavní aktéry a zjišťovala, jak to s nimi bylo „doopravdy“. Doopravdy v uvozovkách, protože televizní MT si toho sice spoustu domýšlí, ale nedá se říct, že by byla historicky úplně mimo.

Trochu mi vadí, jak se všichni snaží MT zaškatulkovat. Je to teda historické drama, komedie, lovestory…? Je to jedno. Jde o řemeslně vyšperkovanou zábavnou podívanou s výbornými herci. Na nádherných kostýmech i lokacích jsou investované peníze znát a všichni herci (snad až na ústřední pár) hrají bez chybičky. Ano, z floutkovských úšklebků Vojtěcha Kotka občas probleskne teenagerovský snowboarďák, jinak jde však, dle mého, o jeho zatím nejlepší herecký výkon. Marii-Luise Stockinger nedává první díl moc prostoru pro jiné herecké polohy než rozmazlená slečinka, zamilovaná slečinka atd., ale už i tady probleskuje dramatické herectví, kterého si ve větší míře užijete v druhém díle. Už jsem četla i ohlasy, že mnoho jiných hereček by se na titulní roli hodilo víc, možná ano, možná ne. Podle mě se pětadvacetiletá herečka role zhostila se ctí.

Hvězdou prvního dílu se pro mě však určitě stal Karl Markovics, který se od dob mého milovaného Komisaře Rexe opravdu vyšvihl a v roli intrikánského Evžena Savojského září. I přes ne vždy úplně sedící dabing patřily jeho scény k vrcholům úvodní epizody a na rozdíl od Mirky Spáčilové si myslím, že mu Vladimír Javorský „jen“ zdárně sekundoval. Jeho postava byla totiž chvílemi tak ploše záporná, až to bolelo. Trochu jsem se před sledováním obávala toho vícejazyčného natáčení, ale dopadlo to dobře a herci na sebe reagují skvěle. Malou výtku bych pak měla i k pár moderním výrazům a obratům, které se v dialozích objevovaly jako blesky z čistého nebe a rušily tak dobovou atmosféru.

Co v mých očích MT ubírá nejvíce, je časové období, které se tvůrci rozhodli pokrýt. Konečný výsledek je podle mě nejméně vhodná varianta a konec samotný působí stylem „došly nám peníze/film, tak končíme“. Téma by si zasloužilo „plnohodnotnou“ minisérii, nebo mělo naopak zůstat u jednoho televizního filmu z mládí MT. Takhle zůstává neuzavřený příběh rozkročený mezi dvěma etapami. Netuším, jak si minisérie vedla v dalších koprodukčních zemích (Slováci, ozvěte se!), ale v případě úspěchu bych se vůbec nebránila třeba dalším dvěma filmům/epizodám.
 • herecké obsazení
 • výprava
 • drive
 • opulence
 • „laciná“ znělka
 • jazyková nevyváženost
 • naivní zápletky
 • Táňa Pauhofová
80 %
Mé hodnocení
Tempy

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře28zobraz všech 28 příspěvků
milosh

milosh

Ona se scénáristka v rozhovoru na Seznamu svěřila, že jí ze scénáře vyhodili 40 minut děje, aby se to...
před 133 týdny
D.D.

D.D.

Ja som tiež videla oba diely. Ale predtým som počula rozhovor so scénaristkou a povedala že to chcela skôr...
před 133 týdny
Destinytte

Destinytte

Meh. Za mě pilot tak 50 %. Druhý díl snad dokoukat zvládnu, ale kdyby to bylo delší, seknu s tím hned.
před 105 týdny
Další články k tématu