14. 1. 2018

S lupou do historie: NCIS

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte NCIS 1×01: Yankee White?

Medailónek

Název: NCIS (Námořní vyšetřovací služba)
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: CBS
Vysílání: 2003-????
Celkový počet sérií: 15+
Premiéra: 23. 9. 2003
Délka pilotu: 43 minut

Kdo?

Tvůrce: Donald P. Bellisario, Don McGill
Herci: Mark Harmon, Sasha Alexander, Michael Weatherly, Pauley Perrette, David McCallum, Sean Murray, Cote de Pablo, Lauren Holly, Rocky Carroll, Brian Dietzen, Emily Wickersham, Wilmer Valderrama, Jennifer Esposito, Duane Henry, Maria Bello

O čem to je?

Seriál sleduje tým vyšetřovatelů, kteří pracují pro NCIS, vládní agenturu, která vyšetřuje všechny zločiny spojené s armádou a námořnictvem. V čele týmu stojí agent Letroy Jethro Gibbs, nadaný vyšetřovatel, který je chytrý, drsný a ochotný pozměnit pravidla, jen aby se dobral výsledku.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

OK, trvalo mi to jen asi 15 let, ale jednou jsem se do tajů NCIS musela zasvětit. Mám obecně ráda kriminálky, CSI jsem dala maratonem, stejně jako JAGa, ze kterého NCIS vychází. Proto jsem si byla celkem jistá, že nebudu odcházet zklamaná, a pilot nezklamal. Nechybí tu postavy, které znám už z fotek, skvělá akce, napětí, záhadná smrt, popotahování o tělo z různých organizací, a samozřejmě i solidní tempo.

Moc se mi líbilo, jak po hlavě se do příběhu seriál vrhl. Žádné chození kolem horké kaše, hned na začátku přišla smrt a vyšetřování. Postavy ani nebylo potřeba představovat, protože jejich samotným jednáním si diváci dokázali udělat docela přesný obrázek o tom, kdo je kdo a jakou má povahu. Trošku jsem se bála, že se celý díl bude odehrávat v letadle a nepoznáme zbytek týmu, ale naštěstí jsme se zastavili i v laboratoři; na Abby jsem byla zvědavá a nezklamala. Myslím, že až někdy pojedu maraton, bude patřit mezi mé oblíbené postavy.

Celý případ byl zajímavý, i když jak došlo k jeho vyústění, přišlo mi to až moc překombinované. Jasně, teroristé mají komplexní plány, ale tady to vypadalo na velké riziko, aby všechny mimořádné odchylky a události šly přesně podle jejich plánu, aby prezident skončil v tom letadle, kde to plánovali. Každopádně zábavné to bylo, to rozhodně, netušila jsem, jak se to vyřeší a líbilo se mi, že oběti nebyly hlavním terčem, ale prostředkem k dosažení ultimátního cíle. To nikdo nemohl tušit, takže vyústění bylo logicky překvapivé. A při tom, kolik už jsem viděla kriminálek, mně jen tak něco nepřekvapí.

Celkově NCIS hodnotím dobře. První díl dokázal navnadit na pravidelné sledování. Věřím, že v budoucnu ten maraton o 20+ sériích budu proklínat, ale zatím se na něj těším.

+ postavy
+ nepředvídatelný případ
+ akce s Air Force One
+ krimi v kombinaci s humorem

- možná až moc překombinovaný případ

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: viděna část epizod
Hodnocení celého seriálu: 80 %

NCIS je jeden z těch seriálů, jejichž značnou část jsem viděla vlastně díky (nebo kvůli?) tomu, že se na dívali (či stále dívají) mí rodiče a já se k nim často připojuji. Takže Námořní vyšetřovací službu nejspíš znám už tak od dob, co ji tu Nova začala vysílat, i když si tyhle začátky samozřejmě pamatuju méně než tu „éru“ se Zivou. Ale i ta už je dávno minulostí. A diváci se vlastně už pomalu loučí skoro se všemi původními postavami…

I když já už tak daleko zase nejsem, poslední dobou vídám spíš „mladšího bráchu“ z L. A. A porovnání je to vážně zajímavé. NCIS je oproti L. A. takové poklidnější (ono podívejte se na tamější hlavní hrdiny, není se čemu divit, že je tam víc akce), ale pokud by si někdo myslel, že se tady bude nudit, jeho očekávání by byla naštěstí lichá. NCIS sice není takovým přeborníkem v akci, ale něco se děje neustále. Začátek není žádné: "Tohle je NCIS, děláme tohle a tohle, já jsem ten, tenhle je ten, tahle je ta,…), naskakujeme rovnou do případu.

A já si říkám – vadí to vůbec? Je nějaký úvod vlastně nutný? NCIS se zvládl představit za pochodu… a já se ani, když si odmyslím své lety nabyté znalosti, nepřipadám nijak ochuzená a naprosto bez problémů rozumím, co se děje. Paráda.

Co jsem si tak odnesla z komentovaných sledování, v Los Angeles si často pomáhají teroristy (asi je to snazší než vymýšlet něco jiného). Pilotní epizoda NCIS, co se týče vymýšlení zápletek a dějových zvratů, ale líná opravdu není. Nevím, ale přišlo mi to hrozně na sílu. Jakože už bych se ani nedivila, kdyby do toho zatáhli třeba vedoucí kostelního sboru tam, kde se to odehrávalo. Nebo Elvise Presleyho. Nebo Ježíše. Fajn, tak nesmyslné jako mé návrhy to nebylo (asi jsem pod vlivem něčeho), ale tenhle případ měl (hlavně z pozice útočníka) víc kroků než návod na sestavení nábytku z Ikey. Prostě to vypadalo až trochu moc neuvěřitelně.

Ale ono na tom zase až tolik nezáleží, protože NCIS má jiné trumfy. Jak jsem říkala, osazenstvo se za ta léta značně proměnilo, ale už v pilotu dokážou postavy seriál naprosto s přehledem utáhnout, dokážou si diváka získat a divák se o ně začne zajímat. V tomhle teda nejsem úplně objektivní, neboť nesleduji poprvé a předstírat to taky úplně nedokážu, ale postavy jsem si oblíbila i jen z občasného sledování, takže to kouzlo tu být musí… Rozhodně.

+ dokáže rychle vtáhnout do děje, žádný dlouhý a nudný úvod
+ postavy, odlehčenost

- v jednoduchosti je krása

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Tempy

Status:viděno několik sérií
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Pilot NCIS jsem nikdy moc ráda neměla. Přišel mi oproti ostatním dílům slabý, jakoby už tvůrci měli zajímavý námět a dobré postavy, ale ještě úplně přesně nevěděli, co s tím. Když jsem se teď po letech kvůli Lupě dívala znovu, uvědomila jsem si, co mi (tenkrát asi spíš podvědomě) vadilo – český dabing. To on (mimo jiné) vytváří ten dojem, že seriál ještě úplně neví, co se sebou. Tím vás vůbec nechci od sledování s dabingem odradit, já sama takhle viděla několik sérií, ale možná v případě pilotu zvolte raději originál.

Další věc, kvůli které není pilot mezi mými oblíbenými epizodami, je ta snaha hned na začátek ohromit. Jasně, začneme tím, že zabijeme někoho z Bushových lidí na palubě Air Force One! Na druhou stranu to byla asi skvělá taktika, jak zaujmout americké publikum, takže i když se mi to zrovna extra nelíbí, musím uznat, že šlo o dobrý tah. Pro mě každopádně pravá NCIS začíná až když se dostaneme na pevnou zem, k Duckymu do márnice a k Abby do laborky. Tady máme už (skoro) celý budoucí tým pohromadě a NCIS šlape jako hodinky.

Co se pilotu povedlo, je představení hlavní postav a jejich vzájemné chemie. Dobře, tvůrci v pilotu trochu tlačí na pilu s Kate a Gibbsem, takže máte dojem, že minimálně před závěrečnými titulky na sebe tihle dva skočí, ale v následujících dílech je tohle už vybalancované lépe. Kromě toho dostáváme hláškujícího DiNozza, upovídaného Duckyho, ztřeštěnou, ale neskutečně chytrou Abby… prostě vše, co budeme v NCIS tak milovat.

Na pilotu je už lehce znát jeho věk, proto je třeba scéna s videospojením do márnice a laborky dnes už trochu k smíchu, ale přesto jeho koncept funguje i po letech. Námořní vyšetřovací služba se prostě neomrzí. :)

+ zajímavé prostředí námořnictva
+ sympatiké postavy
+ vtip

- senzacechtivá zápletka
- příliš času na palubě
- na efekt budovaná chemie mezi Kate a Gibbsem

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
jduch

jduch

Na tuhle srdcovku jsem narazila kdysi na AXN nebo HBO, už si to přesně nepamatuji a hned koukala celá rodina...
před 133 týdny
Qmati

Qmati

Jeden z nejoblíbenějších. To už je 15 let ? No teda :) První série byly o něco lepší,ale stále si...
před 133 týdny
Maarti

Maarti

Moje srdcovka prostě!
před 133 týdny
Další články k tématu