Facebook Twitter E-mail
21. února 2018

Slyšte, slyšte: Narcos

Další díl naší hudební rubriky je zde! Tentokrát se blíže podíváme na to, jaké tóny zní ve znělce seriálu Narcos.

Určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že v dnešní době je povinností ke každému novému seriálu vytvořit opravdu propracovanou úvodní znělku. Žijeme v době, kdy se lenost neoplácí a proto si také na úvodním intru jak po hudební, tak po vizuální stránce dávají jednotlivé stanice opravdu záležet. Do téhle kategorie spadá i úvodní znělka seriálu Narcos

Je zvykem, že v této pasáži se převážně věnuji úvodu k seriálu nebo zajímavostem ze seriálu, či jen tak tlachám. Pro tentokrát jsem se rozhodla něco málo napsat o osobě, která je hlavním hrdinou seriálu Narcos, a tím je Pablo Escobar. Myslím si, že každý z vás to jméno již slyšel, a tak všichni moc dobře víte, že Pablo byl neslavně známý drogový baron. Jeho kartel byl hlavním dodavatelem kokainu do Spojených států a až 80 % propašovaného kokainu pocházelo právě od tzv. Medellínského kartelu. Denně si tak snaživý „podnikatel“ přišel na neuvěřitelných 60 milionů dolarů. V letech 1987–1993 byl dokonce týdeníkem Forbes zařazen do seznamu nejbohatších lidí světa a v roce 1989 byl vyhlášen za sedmého nejbohatšího člověka na planetě. Protidrogové jednotce samozřejmě ležel v žaludku, ale pro místní obyvatele to byl hrdina, který pomáhal chudým rodinám a proto ho bylo také tak těžké chytnout. Lid za ním stál a v případě potřeby ho u sebe ukryli, za což se jim samozřejmě dostalo náležité odměny.

Úvod by sme tedy měli za sebou, a teď již k samotné znělce.

Narcos
o čem to je: Seriál natočený podle skutečných událostí sleduje zrod a vývoj drogového kartelu z Medellínu v Kolumbii, kterému velel Pablo Escobar. Na obrazovkách tak můžete vidět příběhy o tom, jak se kokain dostává na trh ve Spojených státech, ale také v Evropě, a jak se vysoce ambiciózní a nemilosrdný Escobar stává jedním z nejbohatších zločinců na světě. Po Escobarově smrti se k moci dostává kartel Cali, který pokračuje v šíření drog do celého světa.
popis znělky: Při prvním poslechu znělky jsem si řekla, že by se neztratila asi ani v telenovele, ale potom, co jsem se dočetla o tom, co se v písni zpívá, jsem si řekla, že by to asi byla dosti divná telenovela, a svůj prvotní dojem jsem zavrhla. O tom, co se v ní vlastně zpívá, se můžete přečíst o něco níže. Teď se pojďme podívat, které nástroje byly v písni použity.

I když se to možná na první poslech nezdá, je jich docela hodně. Pojďme ale pěkně popořádku. Základní melodie je tvořena klasickou kytarou a potom také tou elektrickou. Dále můžeme slyšet kontrabas, housle, bonga, konga, kastaněty a v neposlední řadě cowbell neboli kravský zvon. Kombinace těchto nástrojů zní velice nepravděpodobně, ale autorovi se zadařilo. Jednotlivé nástroje se vzájemně krásně doplňují a vzniká tak velice příjemná píseň. Korunu tomu všemu ale dává zpěv Rodriga Amaranta, který je také autorem skladby. Jeho jemně zastřený hlas odříkává jednotlivé sloky, jakoby zpíval své milé za teplého letního večera pod oknem.

Již na začátku rozboru jsem načrtla, že se budu věnovat i rozboru textu, který by měl podle autora písně zrcadlit osobu Pabla Escobara. Myslím si, že se to autorovi velice povedlo a věty jako například I am the fire that burns your skin, I am the water that kills your thirst. Of the castle, I am the tower, the sword that guards the treasure. (Jsem oheň, který ti spaluje kůži, Jsem voda, která uhasí tvou žízeň. Jsem věž hradu, meč, který stráží poklad.) nám opravdu skvěle popisují drogového barona, který vydělával na lidském neštěstí, ale lid ho i tak miloval (a taky se ho bál). Celý text i s překladem najdete zde.

Nesmím také opomenout grafickou úpravu znělky, která je směsí autentických záběrů na Pabla Escobara a jeho kartel. Škody napáchané drogovou válkou, ukázky z jeho „království“, to všechno je doplněno záběry na chemické vzorce (budu předpokládat, že se jedná o kokain), skrýše, kde byly schované dodávky kokainu a směs zdánlivě nesouvisejících záběrů, které ale skvěle dotváří celou video sekvenci. Musím uznat, že znělka patří k těm kvalitnějším, ale na druhou stranu jsem z ní nespadla na zadek a pro mě je celkem zapomenutelná.
tvůrce znělky: Rodrigo Amarante de Castro Neves (6. září 1976) se narodil v Rio de Janeiru. Hudební skladatel, zpěvák a multiinstumen­talista. Je členem skupin Los HermanosOrqu­estra ImperialLittle Joy. Svoji první sólovou nahrávku Calvo vydal v Brazílii roce 2013 a v roce 2014 celosvětově.


Popisovaná znělka
Vyjádření poroty

Adrian AC Conor: Seriál Narcos bol doteraz pre mňa neznámy pojem. Pri počúvaní zvučky som bol dosť sklamaný. Latino-americkú hudbu mám rád, ale práve tento kúsok sa mi vôbec nepáči. Možno sa skvelo hodí k žánru seriálu a bol to úmysel tvorcov vybrať túto skladbu, ale to neviem posúdiť, lebo som ho ešte nevidel. Podobne je na tom aj vizuál. Až sa raz dostanem k sledovaniu tohto seriálu tak ju budem pretáčať.

La.Volpe: Stejně jako u Westworldu před pár měsíci, tak i u Narcos jsem šel do znělky zcela naslepo, aniž bych viděl jediný moment ze seriálu. Ohlasy na seriál a samotnou znělku z mého okolí byly více než kladné, proto jsem měl hodně velké očekávání, které byly de facto během několika sekund naplněny. Znělka se po právu stěhuje do mého playlistu a už se těším, až Narcos skončí, abych se na něj mohl podívat. Trochu budu srovnávat s The Walking Dead, kde v úvodním intru propojení hudby a grafického provedení klipu je naprosto stěžejní. Tohle je to samé v latinskoamerickém provedení.

Kahlan Síce skôr preferujem také tie inštrumentálne intrá, dalo by sa povedať, že aj táto k Narcos patrí medzi moje obľúbené. Znelka je zložená z takých tých latinskoamerických, kolumbíjských rytmov a už len pri tom ako si ju vybavím v hlave sa mi začína hýbať zadok na stoličke, takže si ju veľmi rada vypočujem pri každej časti a nemám ju chuť prepínať. Znelka je vydarená aj po vizuálnej stránke, na koľko v sebe mieša zábery na krajinu, z každodeného života a rôzne novinové výtlačky, nadpisy a rôzne reálne video zábery z tej doby.

Co vy na to? Patříte spíš k těm, kteří ji přejdou, nebo si ji dokážete vychutnat?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (právě čteš)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Aussie
před 51 týdny
Super. Díky za článok ;)
Nira
před 51 týdny
Díky za článek a názory. Když už jsem si poslechla znělku, měla bych si konečně...
primabit
před 51 týdny
][/link]

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY