4. 3. 2018

S lupou do historie: Southland

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Southland 1×01: Unknown Trouble?

Medailónek

Název: Southland
Žánr: Drama / Policejní
Stanice: NBC → TNT
Vysílání: 2009–2013
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 9. 4. 2009
Délka pilotu: 42 minut

Kdo?

Tvůrce: Ann Biderman
Herci: Kevin Alejandro, Arija Bareikis, Michael Cudlitz, Shawn Hatosy, Regina King, Michael McGrady, Ben McKenzie, Tom Everett Scott, C. Thomas Howell

O čem to je?

Nováčci se učí, jak to chodí. Veteráni občas vyhoří. Detektivové si berou práci osobně. Parťáci občas zavedou svou závislost až moc daleko. Vztahy se bortí. Krev často nabízí vodítka k řešení případů. V ulicích Los Angeles se toho děje opravdu hodně a Southland nám akci ukazuje prostřednictvím osobních příběhů mužů a žen na obou stranách odznaku. Hrdinové se snaží udělat svět lepším, ale mnohdy jim jde jen a pouze o čiré přežití.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu:70 %

Podobných seriálů už jsem několik viděla. Na mysl mi přichází na první dobrou třeba opěvovaný The Shield. Musím ale říct, že mi nikdy tento žánr úplně nesedl. Jde o typ seriálů, které jsou syrové, brutální, ukazují skutečný život v ulicích města a neberou si servítky. Southland mě přesto dokázal zaujmout.

Moc se mi líbí způsob, jakým je příběh vyprávěn. Většinou totiž v policejních seriálech vídáme jen určitou skupinu pracovníků zákona. Tady se ale míchají dohromady jak policisté, tak i detektivové. Ti první tráví svou směnu ježděním po městě, kontrolami podezřelé aktivity a čekáním, až jim dispečink nahlásí nějakou událost. Ti druzí jsou pak voláni k závažnějším případům, např. když dojde k vraždě nebo únosu dítěte. Každý má úplně jiný styl i metody. Navíc v pilotu víceméně nedochází k míchání případů, takže je jasné, že s tolika postavami v různých uniformách příběh rozhodně nestojí. Akce lítá zprava doleva, že pomalu ani nestíháte sledovat, natož aby byl nějaký prostor pro nudu. V tomto mi vlastně tento seriál připomíná letošní novinku 9–1–1, jen s tím rozdílem, že tady jde vyloženě o policejní práci.

Southland je seriál, u kterého nejde čistě pouze o případy, ale hodně výrazně i o postavy. Je proto důležité, abyste si hrdiny oblíbili hned na začátku, protože se s nimi setkáte nejen v uniformě, ale často budete sledovat i jejich osobní životy. Naštěstí pro mě nebyla obliba těchto lidí žádný problém. Hned od začátku se mi zalíbili všichni. Každý je úplně jiný a má jinou práci, dokonce se snad ani skoro nepotkávají. Ale i tak dohromady tvoří super skupinu postav, které dokážou zaujmout. Když jsem do seriálu šla, lákal mě samozřejmě nejvíc Ben, kterého jsem znala z The O.C. a i zde mě jeho postava zaujala. To bylo taky ještě předtím, než se z něj stal James Gordon… v dnešní době už si ho asi málokdo bude vybavovat z předchozích rolí. Ale i ostatní byli super. Hodně se mi líbil Benův parťák, který byl sice někdy až moc hrubý a neohrabaný, ale ve výsledku toho bažanta naučil všechno, co potřeboval.

I přes skvělé postavy a napínavou akci ale Southland není seriál, který bych musela vidět podruhé. Když se na něj díváte, tak je to zajímavé a nenudíte se. Ale jak už jsem psala v úvodu, patří do toho žánru, který je až moc reálný. Rozhodně nejde o seriál, u kterého byste mohli hodit na stůl a pohodově relaxovat. Místo toho na vás spíš dolehne takový splín, trošku depresivní nálada, takže určitě není pro každého.

+ postavy
+ sledována práce policistů i detektivů
+ spousta akce, nenudí

- až moc syrové, špinavé, depresivní
- dost zaměřeno na gangy

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Southland je podle popisku na facebook jedním z nejoceňovanějších dramat posledních let. Já, zřejmě jakožto správný hipster, jsem o seriálu nikdy neslyšela a o jeho existenci jsem se dozvěděla ve chvíli, kdy jsem se dívala, co že mě to dnes čeká v rubrice S lupou do historie.

Naštěstí, jak se tak dívám na profil seriálu, očividně nejsem sama, kdo se cítí lehce ztracen. 82 hlasů podle mě není mnoho. Ale já se ani nedivím. Southland totiž snad ani vzdáleně nepřipomíná „normální seriály“, spíš je to takový dokumentární hybrid. Tváří se to jako dokument, ale je to naprostá fikce. Tak trochu jako taková ta policejní věc na Primě, která je ale asi tak bilionkrát horší a u které furt někdo nechápe, že jestli je tohle pravda, tak já jsem asi Ježíš. Nebo 90 % pořadů TV Barrandov. Opět, nechci urážet Southland, jen ten styl mi přijde trochu podobný.

Ale pryč od českých raději-to-nebudu-pojmenovávat. Ještě jsem se totiž ani pořádně nedostala k tomu, proč mi ta dokumentárnost vlastně vadí. Seriál má neustále spoustu práce, řeší se hodně případů, vidíme různé úhly… Ale já za tu tři čtvrtě hodinu nedokázala najít žádný způsob, jak nějak začít vnímat postavy. Nebo alespoň ty případy. Southland tvoří tu svojí dokumentaristickou bublinu tak dokonale, že člověk prostě nevidí jediný důvod, proč by měl chtít postavám fandit.

Southlandu se nedají upřít nesporné kvality, téma je zajímavé, epizoda letí, pojetí je netradiční. Ale chci se dívat dál? Prostě ne. A možná ani o nic nepřijdu, moc možností na nějaký zajímavý postup asi není.

+ netradiční motiv a pojetí
+ kombinace témat

- tváří se tak dokumentárně, že je divákovi vlastně nakonec jedno, co se stane

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
ragelly

ragelly

Takové to, když máte hotový celý článek včetně názoru, nastavíte termín vydání, dáte publikovat, ale myš vám...
před 126 týdny
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Tímto děkuji bohům, že se můj počítač rozhodl nefungovat a já proto sledovala pilot až ve dvě ráno :3.
před 126 týdny
Jenny17

Jenny17

A další seriál, který neznám ani jsem neslyšela. Tak si označím chci vidět, děkuji za info
před 126 týdny
Další články k tématu