25. 3. 2018

S lupou do historie: Návštěvníci

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Návštěvníky 1×01: Země roku 2484?

Medailónek

Název: Návštěvníci
Žánr: SciFi / Rodinný / Komedie
Stanice: Československá televize / WDR
Vysílání: 1983–1984
Celkový počet sérií: 1
Premiéra: 5. 11. 1983
Délka pilotu: 30 minut

Kdo?

Tvůrce: Ota Hofman
Herci: Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Viktor Král, Vlastimil Brodský, Eugen Jegorov Dagmar Veškrnová

O čem to je?

Seriál Návštěvníci s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu:-

Jop, první setkání. Nikdy jsem nebyla moc na české seriály, snad jen s výjimkou Četnických humoresek, takže české SLDH pro mě budou většinou velkými novinkami, i když se jedná o klasiky.Musím říct, že už jsem dlouho neviděla plastelínové animace. Pamatuju si je z dětství, všechno, co dávali v televizi, mělo podobný typ vizuálních efektů. Člověk si kolikrát ani neuvědomí, jak moc se svět za pár let může posunout (a skutečně posunul).

O to tady ale nejde. Musím říct, že samotný příběh je hodně dobře vymyšlený. Je to takové před-apo, líbí se mi, kolik různých drobností bylo do příběhu zahrnuto, propojení různých rad včetně zvířecích. Když si uvědomíme, že první díl se vysílal před 35 lety, tak ty jejich blikající koule přenášející živé video z vesmíru a podobné věci jsou prostě výborné.

Docela mě překvapilo, jak odvážný seriál je. Hned v první scéně je nahá žena, v polovině dílu jdou vidět Patrasové bradavky, protože vypadá, jako by vystoupila ze soutěže Miss mokré tričko. Upřímně Patrasová mě v pilotu rozesmála víckrát, hlavně když byla ve vodě s delfíny a chudák byla tak vyklepaná, že zapomněla, jak hrát, a nechala se delfíny šíleně rozptylovat. A tvůrci s tím výkonem očividně byli spokojeni. Asi se dá říct, že kupředu se posunuly nejen efekty, ale i požadavky na herecké výkony, a to i v českém prostředí.

Atmosféra je prazvláštní. Asi k tomu přispívá kromě zvláštního typu herectví také zvuková složka. Hudba zde téměř není, ale když už, jde o tak prazvláštní tóny, že by si seriál snad i zasloužil zmínku ve Slyšte, slyšte.

A teď krátký odstavec o mé lhostejnosti. I když jsem schopná uznat vše, co jsem v předchozích odstavcích napsala, stejně musím říct, že sledování pro mě byla nuda. Jde vyloženě o to, že nemám sebemenší touhu sledovat staré seriály, natož české. Styl je hodně jiný a nesedí mi. Pilot má půl hodiny, ale neutíkal mi ani trošku. A i když jsem nikdy dřív seriál neviděla, po třech minutách mi bylo jasné, o čem to celé bude.

+ očividně z doby, kdy se v televizi cenzura nevedla
+ inovativní zpracování

- hodně zvláštní atmosféra
- divná hudební stopa
- nesympatický herecký styl
- předvídatelnost

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Radši bych asi ani neměla zmiňovat, že si vůbec nepamatuju, že bych Návštěvníky kdy viděla. Ano, vím, že se o nich v mém okolí docela často mluvilo, ale že bych je fakt viděla? Já vám vážně nevím. Ale tak kdo by si to rané dětství pamatoval, že (tedy předpokládám, že tohle vysílají vlastně pořád, takže to museli vysílat i v době po mém narození). Každopádně, do Návštěvníků jsem tím pádem šla úplně naslepo. Základní přehled člověk má, ale co konkrétně z toho „vyleze“, kdo ví.

První, s čím divák přijde do kontaktu, je hudba. Já pocházím z rodiny hudebního šílence (promiň, tati) a sama jsem se hudebním šílencem stala (promiň, já), tudíž mě tahle věc potěšila dvojnásob. Upřímně, skoro mi to až vzalo vítr z plachet, protože se mi opravdu nestává často, aby mě seriálová hudba svou „zajímavostí“ stihla takhle upoutat. A hned na začátku! Každopádně tady je vzhledem k tématu seriálu zvolená výborně a… no… vážně dobře se poslouchá.

Ovšem tím překvapivě poutavým začátkem to pro mě neskončilo. Tedy když jsem odbourala ten šok z toho, co si to tvůrci dovolují. Vážně jsem se bavila, i když to, že tomu stále říkám pohádka, je možná trochu urážlivé. Bylo to zábavné, vlastně i dost napínavé, utíkalo to… a za ty efekty bych se nemohla zlobit ani, kdybych chtěla, přece jen už jsem zvyklá třeba z Červeného trpaslíka, který je podobně „lehce naivní“ a je to jeho plus.

Vážně oceňuju, že mě seriál dokázal tak rychle vtáhnout do své atmosféry. Povedlo se mu to tak dokonale, že jsem byla ochotná (a možná i schopná) přehlédnout všechny ty nedostatky, co tam byly, a jen si užívat sledování. A na konci jen téměř (díky bohu, že jen téměř, myslím, že doma by mě za křičení o půlnoci asi zavraždili) vykřikla, že co že si to to dovoluje končit.

Každopádně mé pohádky milující já (odmítám tomu přestat říkat pohádka) plesá a osobně to vidím tak, že Návštěvníky brzy dokoukám. Tohle se prostě povedlo. Jistě, je to… asi divné, ale to jsem, řekněme si to upřímně, i já, takže dokonalá shoda.

+ hudba
+ atmosféra, humor, napětí
+ seriál dokáže diváka vtáhnout

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
ginevra2

ginevra2

Klasika, kterou můžu vidět kdykoliv znovu a neomrzí.
před 129 týdny
veva8

veva8

Ten kdo řekne že v roce 1983 nebyla cenzura očividně tu dobu nezažil... Jinak Návštěvníky miluji, je...
před 129 týdny
Qmati

Qmati

Přesně,klasika. Na dobu vzniku unikátní nápad, provedení- věci z budoucnosti.. Samozřejmě hudba,jo :)...
před 129 týdny
Další články k tématu