6. 6. 2018

S lupou do historie: Californication

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Californication 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Californication
Žánr: Drama / Komedie
Stanice: Showtime
Vysílání: 2007–2014
Celkový počet sérií: 7
Premiéra: 13. 8. 2007
Délka pilotu: 33 minut

Kdo?

Tvůrce: Tom Kapinos
Herci: David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon, Madeline Zima, Stephen Tobolowsky

O čem to je?

David Duchovny se po ikonické roli v Aktech X vrátil na obrazovky jako spisovatel Hank Moody v oceňovaném hitu Californication. Hrdinův život se vymyká kontrole, když se snaží vypořádat se svou závislostí na sexu a drogách, vychovávat dospívající dceru a vyhrát zpět lásku svého života.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Už ani nespočítám, kolikrát jsem tento pilot za posledních jedenáct let viděla. Docela bych tipla, že tohle může být už i tak moje páté sledování. Californication mám nakoukaný celý a i když seriál není úplně podle mého gusta, faktem je, že jde o jedno z ikonických děl stanice Showtime a další osudovou roli Davida Duchovneho. Nicméně tady nehodnotíme seriál, ale pilot. A ten mě i nyní po těch letech stále baví.

Seznamujeme se s Hankem a jeho nejbližšími. Samozřejmě celý příběh táhne hlavní hrdina, který je dost výrazný na to, aby nepotřeboval nikoho k ruce. Přesto mi nepřijde, že by ostatní byli nějak upozadění. Možná jen škoda, že v pilotu nebylo více Charlieho a Marcy, kteří (zvlášť ona) patří mezi mé nejoblíbenější postavy. Naopak Karen jsem si nikdy neoblíbila a nikdy mi nepřišlo, že by s Hankem měla jakoukoliv chemii, proto jsem moc nechápala, proč se ji pořád snaží získat.

Už pilot přesně ukazuje, o čem celý seriál bude. Za těch 33 minut stihne Hank souložit alespoň s pěti různými ženami a je v podstatě bez přestávky pod vlivem. Stačí vám tedy první díl, abyste věděli, jestli má cenu sledovat dál, nebo tohle není seriál pro vás. Celá epizoda utekla jako voda a i když zde bylo několik momentů, u kterých jsem už přemýšlela, jestli vážně nejsou přes čáru, bavila jsem se skvěle od začátku do konce. Kdybych seriál neznala, pilot by mě stoprocentně dokázal na další sledování naladit.

+ postavy
+ spousta sexu
+ rychlé tempo

- Karen a Hank jsou bez chemie
- několik scén na hranici vkusu

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tak si zase jednou připadám divně. Ano, vím, že tohle dávali i u nás v televizi, vím, že mi jedna z blízkých bývalých spolužaček o tomhle seriálu velmi často básnila, ale nikdy jsem neviděla ani minutu. Ale upřímně, asi to není nic divného, protože mi přijde, že z těchto slavných seriálů jsem bohužel viděla minimum. Mohla bych předstírat, že jsem nějaký hipster či co…

Hlavní hrdina je taková dospělejší a o hodně drsnější verze Ricka Castlea (fajn, moc ne, ale oba jsou spisovatelé), David Duchovny postavě dodává spoustu charismatu… David opravdu nemá nejmenší problém utáhnout seriál sám o sobě, jakmile Hank vkročí do místnosti, je ho všude plno, rozhodně nehrozí, že se divák bude v jeho přítomnosti nudit.

Upřímně si nejsem jistá, jestli jsou v seriálu i nějaké jiné postavy, po první epizodě mi skoro až přijde, že se seriál omezuje na Hankovu bývalou a na Hankovy sexuální partnerky, které tam jsou jen proto, aby si Hank zapíchal. Tam se toho moc komentovat samozřejmě nedá (i když, kde je ta malá Gracie z Chůvy k pohledání :(? ).

Když pak ale přijde na řadu děj, Californication mě příjemně překvapil. Občas je seriál pohodový, odlehčený,… jen aby o pár chvil později na člověka dolehla ta melancholie a smutek, které jsou protkané zbytkem. Všechny tyhle prvky jsou výborně vyvážené a nenacházím nic, co by mi tam nesedělo. Sice nejsem přesvědčená, že bych seriál chtěla sama sledovat, ale i tak palec nahoru.

+ melancholie/drama a vtip
+ David Duchovny

- nejasný smysl zbytku postav

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Copak asi dělají tyto tlačítka? 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře5zobraz všech 5 příspěvků
Další články k tématu