18. 6. 2018

Novinka pod lupou: Cloak and Dagger (Freeform)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Cloak and Dagger
Žánr Drama / Superhrdinský
Stanice Freeform
Premiéra 7. 6. 2018
Vysílání čtvrtek, 20:00
Délka pilotu 49 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Teenageři Tandy Bowen a Tyrone Johnson pochází ze zcela odlišných společenských vrstev. Oba mají ale jedno společné – získali nadpřirozené síly poté, co jim tragická událost navždy změnila život. Hrdinové navážou romantický vztah a brzy si uvědomí, že jejich schopnosti jsou ještě silnější, když jsou oba poblíž sebe. To, že k sobě ale něco cítí, ještě více komplikuje celý svět kolem nich, který už je teď velmi nebezpečný sám o sobě.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Jak už jsem psala u Impulse, tyto dva seriály jsou si hodně podobné. Minimálně v tom ohledu, že v hlavní roli najdeme nevinnou a roztomilou šestnáctiletou blondýnku, která se dozvídá, že má superschopnosti, a musí se naučit s nimi žít a ovládat je. A to je vlastně vše, co tento seriál charakterizuje, jen k tomu musíme přihodit ještě jejího kolegu, který se pro změnu umí teleportovat (stejně jako hrdinka v Impulse – to se to hezky propojuje).

Žádné recenze k seriálu jsem nečetla, ale z nadpisů na Feedly jsem si vyvodila, že lidé seriál chválí za to, že si vyhrává s postavami. Nejde o seriál, který by se točil kolem schopností, ale o drama soustředící se na postavy, které shodou okolností mají schopnosti. Nejsem si úplně jistá, jestli s tím úplně souhlasím, ale je pravda, že než se tam začalo něco dít, byl skoro konec epizody. Chápu, že pilot slouží k tomu, abychom se s postavami seznámili, ale mě to tak uspalo, že jsem posledních deset minut dokoukávala až další den.

Tím neříkám, že by se mi seriál nelíbil. Superhrdiny mám ráda a tito dva vypadají jako sympaťáci. Ale tím, jak už je jich všude kolem tolik, mi přijde, že už tento žánr nepřináší nic nového a vzrušujícího. Pořád to vypadá cool, postavy jsou fajn, efekty jsou fajn, ale je to pořád úplně stejná šablona. I ty lékařské seriály občas něco obmění a ukážou nemocného miliardáře, který si chce sám vytvořit lék atd… Tady ale, na rozdíl třeba od zmiňovaného Impulse, nic mimořádného nenacházím. Seriál jede podle zaběhnuté šablony, které se drží zuby nehty, a neohlíží se napravo ani nalevo.

Ale vizuální stránka se mi opravdu líbí. Efekty nepůsobí lacině a jsou moderní, jak bych od seriálu z roku 2018 očekávala. Hrdinové prozatím neměli moc interakce a z té jedné scény bych nepoznala, že si spolu něco začnou, protože neměli vůbec žádnou chemii. Ale netvrdím, že to se nezmění s přibývajícími epizodami, protože pokud Freeform něco umí, tak je to romantická chemie.
  • vizuální stránka
  • sympatičtí hrdinové
  • ani se nesnaží vybočovat ze zaběhnutých kolejí
  • chybí chemie (zatím)
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Tak Cloak a Dagger jsou pro mě příjemným překvapením. Sice mě před časem zaujalo promo, ale když jsem se chystala na pilot, říkala jsem si spíš: „Uf, zase další marvelovka.“ Nutno přiznat, že jsem si tento pocit udržela ještě pár minut, ale pak už si mě příběh získal.

Nevím, jak se bude seriál zamlouvat fanouškům znalých předlohy, ale mě, coby „laika“, úvodní epizoda opravdu bavila. A po delší době (když nepočítám světlé výjimky, např. Westworld) jsem viděla akční seriál, který si nenechával záležet jen na bitkách, ale i na hudebním podkladu a pořádném vykreslení postav. Zároveň však velice šikovně neodkryl zdaleka všechno, a i to, co jsme zatím viděli, nám bylo předkládáno po jednotlivých indiciích. Tohle je podle mě to správné budování příběhu.

Hned ze začátku mě zaujalo, jak tvůrci pracují s kontrasty. Představují nám malou baletku z dobré rodiny a kluka vykrádajícího v noci auto, pak se něco stane a rázem je vše jinak. I další prolínání příběhů dvou hlavních postav je velmi dobře poskládáno dohromady. Tvůrci zvládli na ploše čtyřiceti osmi minut s dvojicí hlavních postav to, co se jiným nepovede ani s jednou – vytvořit pocit, že hrdiny znáte již dlouho a chcete sledovat jejich další osudy.

Kdybych měla vypíchnout něco, co mi na pilotu až tak nesedělo, bylo by to asi lehce nevyrovnané tempo, kdy druhá polovina působila přeci jen živěji, a poté Olivia Holt, která mi, coby jedna z hlavních postav, nebyla v některých chvílích moc sympatická. Nemohu se ale zatím rozhodnout, zda to bylo scénářem, či jejím herectvím. Naproti tomu Aubrey Joseph zvládl dle mého svou roli skvěle.
  • postupné odkrývání zápletky
  • zapojení hudebního podkladu do příběhu
  • vykreslení rodinného zázemí hrdinů
  • Aubrey Joseph
  • Olivia Holt
  • slabší pasáž mezi úvodem a druhou polovinou pilotu
80 %
Mé hodnocení
Tempy

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře5zobraz všech 5 příspěvků
Jessica Angell

Jessica Angell

Mě dostalo vidět po tak dlouhé době Emmu Lahana..ach kde jsou ty časy Power Rangers..byla jedna z mých...
před 117 týdny
Koldik

Koldik

Superhrdinovia su moja salka kavy, ale toto si necham asi na pozdejsie. Uvidime ako to bude pri dalsich...
před 117 týdny
Adík

Adík

Když musíte double checknout, jestli tohle je vážně Freeform. :D Čekal jsem na to už od oznámení. Pilot...
před 117 týdny
Další články k tématu