8. 7. 2018

S lupou do historie: The Strain

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte The Strain 1×01: Night Zero?

Medailónek

Název: The Strain (Agresivní virus)
Žánr: Drama / Thriller / Sci-Fi
Stanice: FX
Vysílání: 2014–2017
Celkový počet sérií: 4
Premiéra: 13. 7. 2014
Délka pilotu: 69 minut

Kdo?

Tvůrce: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
Herci: Corey Stoll, David Bradley, Mía Maestro, Kevin Durand, Jonathan Hyde, Richard Sammel, Sean Astin, Jack Kesy, Natalie Brown, Miguel Gomez, Ben Hyland, Max Charles, Ruta Gedmintas, Rupert Penry-Jones, Samantha Mathis, Joaquín Cosio

O čem to je?

Záhadně vypuštěný virus se stopami antické zlé větve upírů začne řádit v New Yorku.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Jeden ze seriálů, na který se těším už dlouho, vlastně od doby, kdy byl na Comic-Conu ještě před začátkem své první série nebo těsně po jejím úvodu. Do pilotu jsem šla s velkým očekáváním a musím říct, že seriál rozhodně nezklamal. Nechybí mu nápad, akce, napětí a skvělá atmosféra. Dokonce i postavy vypadají zajímavě a mají potenciál.

Upíry vidíme víc z promo fotek než v samotném seriálu. Minimálně pilot ukazuje jen velmi malé a rychlé útržky, takže pokud do seriálu jdete bez jakékoliv znalosti toho, jak bude vizuálně vypadat, tak budete dost možná překvapeni, resp. po prvním díle si nebudete úplně jistí, o co vlastně jde. To ale celému příběhu dodává kouzlo. Pilot nabídne dost záhad, ale hodně toho taky vysvětlí. I když to neukáže úplně na sto procent, ale spíše v náznacích, tak ze samotného příběhu a z dialogů máte dost jasný obrázek o tom, co se vlastně děje a bude dít dál.

Trošku mě znepokojuje, že je docela výrazně zahrnuta rodina hlavního hrdiny. To mi k tomuto typu seriálu vůbec nesedí. Trošku se bojím, aby se z toho nakonec nestalo další Falling Skies, kdy se postapo proměnilo v sáhodlouhé rodinné dráma. Tady je taky bývalka a malý syn, takže doufám, že se z doktora nestane nový Jack Bauer, který se bude snažit ze všech sil ochránit své nejbližší a jít kvůli tomu přes mrtvoly.

Zaujalo mě, jak v podstatě nejdrsnější scéna nepřišla na konci, ale už zhruba v polovině pilotu. Viděli jsme, co ten upír dokáže, a jak je vzteklý. Myslím, že seriálu bude hodně slušet to drsňáctví a odvážné scény podobného charakteru. Nebojím se, že by šlo spíše o výjimku, přece jen je to FXko, které se nebojí ničeho, viz American Horror Story, nebo třeba i Sons of Anarchy. Ale i tak musím říct, že vidět, jak je hlava člověka rozmlácena na padrť, to byl pro mě šok, opravdu jsem to nečekala.

Pilot si dokázal udržet mou pozornost od začátku do konce. I když jsem do něj šla s vysokým očekáváním, s potěšením musím říct, že je seriál dokázal naplnit. Těším se, až se na něj dostane řada a budu si ho moct dát maratonem.

+ drsné scény
+ napětí, atmosféra
+ sympatické postavy

- až nebezpečně nápadné zahrnutí rodiny

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Wohou. Tak tohle jsem nečekala. Ano, nějaké základní povědomí o seriálu mám, něco málo už jsem s našima už možná viděla, ale tohle mě překvapilo. Co si budeme nalhávat, ze zjištění, že mě do téhle rubriky čeká hodinovka, nebývám moc odvázaná. A to nejen proto, že se ke sledování většinou dostávám pozdě v noci, tudíž v dobách, kdy chci jaksi spát.

Každopádně u The Strain mi nějaká nuda nehrozila. Pilot začíná hodně, hodně rychle a velmi solidní tempo si drží po celou tu hodinu a něco (hodinu deset?). Víceméně celou dobu se něco děje, ale rozhodně to neznamená, že by byl problém vyznat se v ději, to spíš seriál drží v příjemném napětí.

A to hned v několika ohledech. Co se děje? Co to všechno znamená? Proč se to děje? Cože? Vážně? Děj je alespoň pro mě velmi zajímavý. Zatím máme víc otázek než odpovědí, ale než aby to otravovalo, spíš to v člověku vyvolává zvědavost, námět je hodně odvážný, avšak zpracování mu slouží na jedničku. To soudím minimálně podle toho, že jsem se sama sebe ani jednou nezeptala, jestli nesleduju nějaký velmi pochybný „trhák“ na Barrandově či na C00Lu (haha), což je podle mě velmi dobré znamení.

Jak asi už všem podle mého názoru došlo, seriál nemůžu než doporučit. Protože jestli dál pokračuje podobně jako v pilotu, které obvykle bývají „rozbíhací“, celý seriál musí být pecka. Tak snad rozumíte, protože já už dál psát nemůžu, protože ten trn zabodnutý v ukazováku docela bolí.

+ námět
+ zpracování
+ spousta děje

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Tempy

Status: viděna circa polovina seriálu
Hodnocení celého seriálu: – 

Ke Strainu jsem před lety přišla jako slepá k houslím, když jsem ho objevila díky Prima COOL. O to větší bylo mé nadšení ze seriálu, který zase konečně bere upíry jako predátory, a ne jako objekty vášně náctiletých školaček. Odvažuji se říct, že pilotní epizoda je jedna z nejlepších, jakou jsem kdy u seriálu viděla. Má zkrátka vše potřebné, aby vás vtáhla do příběhu a už nepustila.

První díl je spíš detektivka, než „plnohodnotná“ upířina. Spolu s hlavními postavami postupně odkrýváte, co se vlastně stalo a co se bude dít dál. Pokud by mě toto nenalákalo ke sledování, určitě by to bylo obsazení Davida Bradleyho do role Abrahama Setrakiana, který ztvárněním své „vanhelsingovské“ postavy opět dokazuje, že je Pan Herec.

Bohužel ani tak dobrý pilot, jako je tento, se nevyhnul klišé typu jediná postava (Setrakian), která ví, co se děje, se snaží všechny varovat, ale nikdo ji neposlouchá. A našla by se i další klišé, ale to už bych prozrazovala moc.

Zkrátka jde o velmi zdařilý pilot, který vás přesvědčí (pokud jste fanoušky žánru), abyste seriál přidali do svého watchlistu.

+ „háro“ hlavního hrdiny :D
+ příběh
+ tempo vyprávění
+ postavy

- seriálová klišé
- občas předvídatelné zvraty
- zatím trochu nemastný, neslaný záporák (ten lidský ;)

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
marvio

marvio

Mě to chytlo hned od začátku a netrpělivě jsem čekal na každej novej díl. A pak jsem se už nějak...
před 115 týdny
milosh

milosh

Tak z tohohle seriálu znám jen ten notoricky známý (a nechutný, pardon) poster. Takže doufám, že...
před 115 týdny
ragelly

ragelly

Zatím ne, ale uvidím, kolik mi dorazí do systému práce, kdyžtak vydám pár NPL :D
před 115 týdny
Další články k tématu