22. 7. 2018

S lupou do historie: Chalupáři

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Chalupáři 1×01: Chudák dědeček?

Medailónek

Název: Chalupáři
Žánr: Komedie
Stanice: Československá televize
Vysílání: 1975
Celkový počet sérií: 1
Premiéra: 23. 11. 1975
Délka pilotu: 53 minut

Kdo?

Tvůrce: -
Herci: Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová

O čem to je?

Rodina přesvědčí nesnesitelného dědečka Evžena Humla, aby si koupil chatu na vesnici. Když jí koupí, zjistí, že má nedobrovolného nájemníka Bohouše Císaře. Tak začíná humorné soužití dvou absolutně odlišných povah…

Seriál komediálních příběhů Františka Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

U Chalupářů jsem až do dnešního dne znala pouze název. Českým filmům a seriálům jsem se dlouhou dobu vyhýbala jako čert kříži, tak se mi nedivte, že jsem touto kulturní záležitostí nepolíbená. Každopádně pilot mám zdárně za sebou a musím říct, že na to, že jde o seriál starý skoro 45 let, tak se na něj dívalo velmi dobře i mně, milovníkovi všeho moderního.

Je to takové ze života. I po takové době. Rodinka se nenápadně snaží zbavit starého rodiče, který je navíc věčně nevrlý nadávající dědek. Upřímně, Sovákova postava mi lezla tak moc na nervy, že nevím, jestli bych zvládla sledovat celý seriál jen kvůli němu. Ten dědek je tak nasoptěný, to snad ani není možné. Pořád se mu něco nelíbí, pořád něco kritizuje, upřímně se ani nedivím té rodince, že už s ním nechtěla bydlet… spíš se divím, že to s ním vydržela tak dlouho. Každopádně ho obelstili ke koupi chalupy skutečně výborně.

Je škoda, že pilotní díl je opravdu pouze představování postav a nastínění hlavního příběhu. Jsem si jistá, že od druhého dílu seriál úplně změnil dynamiku, protože zatím jsme viděli jen jedno shledání Evžena s Bohoušem. Když se nastěhují k sobě, seriál určitě bude obohacen o celou řadu zábavných momentů, situací i hlášek, protože nemůžou být rozdílnější. Víc by se mi líbilo např. to, kdyby první díl končil jejich sestěhováním, resp. když by Evžen zjistil, že ten debil, co mu zašpinil oblek, je jeho nový spolubydla. Ale na to bych asi asi musela počkat až do druhého dílu.

Na to, že má epizoda 53 minut, tak to uteklo hodně rychle a až na to, že mi Evžen pil krev, jsem se bavila překvapivě skvěle.

+ pohodová atmosféra „ze života“
+ odlišné povahy hlavních postav
+ solidní téma i tempo

- Evžen je na zabití

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Já fakt nevím, co jsem za člověka. Koukám na kdeco, ale klidně se můžete vsadit, že ať už řeknete jakoukoliv klasiku, je vysoce pravděpodobné, že vás ohromím svou znalostí názvu. Ale tím taky skončím.

Každopádně koukám. Sice nejsem Pražák, ale jen pouhý vesničan, v téhle době mi bylo krásných minus dvacet tři, takže jsem tu dobu vážně nezažila (rodiče to těsně zvládají), ale i tak můžu potvrdit, že tohle je ze života.

To soužití několika generací pod jednou střechou, ty problémy, to chování některých lidí… To znám tak přesně a věrně, až to pěkné není. Tím pádem mi nemůže (no…) být postava Evžena nesympatická, protože přesně tohle mám (pár měsíců už je tam tedy čas minulý) doma.

Ale pryč od mé domácí situace. Zase jednou si potvrzuju, že ten styl starších seriálů mi dneska docela chybí. Hodně věcí je na jedno brdo (i když jsou tam asi dva druhy) a no… Dneska to mám z první ruky, tudíž nemám to síto, které by mi z toho vybralo jen ty dobré věci, třeba zrovna ty Chalupáře.

Je to že života, je to milé, jemně zábavné, utíká to… Takže asi takhle, zkuste nepřepnout, až na to příště narazíte, tohle za zkoušku stojí.

+ je to něco, s čím se dá ztotožnit

+ jemné, milé, přesto zábavné

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
milosh

milosh

Chalupáři jsou dobrý a kvalitní seriál. Při několika reprízách, co sem viděl, se mi líbil. Teď už ho...
před 106 týdny
Verity

Verity

Společně s Takovou normální rodinkou jsou Chalupáři moje dva nejzamilovanější české seriály. ♥
před 106 týdny
Jenny17

Jenny17

Klasika a můžu vidět stále dokola .o)
před 106 týdny
Další články k tématu