Facebook Twitter E-mail
3. srpna 2018

Rick a Morty: Josef Carda: Napodobit krkání je hodně složité

Rick Sanchez ze seriálu Rick a Morty je skvělým vynálezcem, průměrným dědečkem a otřesným alkoholikem. Je těžké s ním žít a ještě těžší ho dabovat. Jaký vztah k němu má herec a dabér Josef Carda, jenž Rickovi v české verzi seriálu propůjčuje svůj hlas?

Americký seriál Rick and Morty je už několik let jedním z nejpopulárnějších animovaných seriálů světa. I čeští diváci mají možnost tento animovaný klenot sledovat, a to na stanici Prima Comedy Central. Fanoušky si získal především svými neotřelými zápletkami, suchým humorem a barvitými hlavními hrdiny, kterým vévodí vynálezce Rick a jeho vnuk Morty.

Ten má svého dědečka nadevše rád, ale trávení času s ním většinou nebývá zrovna procházka růžovým sadem. Rick je totiž proslulý svou neúctou ke všemu živému, a to především pokud se předtím napije. Věděli jste, že Justin Roiland, který Ricka dabuje v americkém originále, se v rámci Stanislavského metody opil ve studiu tequilou pro co nejvěrnější zachycení Rickovy opilé dikce?

Herec, bavič a český hlas Ricka Josef Carda naštěstí nic takového postupovat nemusel. „V posledních letech je pro mě dabing spíše zpestřením. Nemám na něj již tolik času, ale o to víc se do studia vždy těším. Ať už se jedná o Lennyho Leonarda ze Simpsonových nebo v poslední době Ricka a Mortyho.“ I pro něj má však dabování Ricka netušená úskalí. „Například krkání,“ dodává, „to je pro postavu Ricka typické a pro dabéra je to občas hodně složité.“

Sám o sobě říká, že s Rickem sdílí smysl pro humor, bohužel ale ne jeho nadprůměrnou inteligenci. „Mám rád obecně podobný typ seriálů. Ostřejší humor mi nevadí. Naopak. Dodnes se rád kouknu třeba i na South Park na Prima Comedy Central. Je to moje krevní skupina,“ dodává Carda.

Hlas Josefa Cardy mohou diváci znát především ze seriálu Simpsonovi nebo Dva a půl chlapa. K životu tak přivádí jak animované, tak hrané postavy. „U dabingu hraných postav je situace většinou trochu těžší, jelikož se přesně musíte trefit do výrazu a pohybu úst. U animáku má člověk trochu víc volnosti. Na druhou stranu například u animovaných filmů od Disneyho je velký tlak na to přesně napodobit originál, ať už intonací, či projevem. A to je mnohdy stokrát těžší než hraný film.“

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY