15. 8. 2018

S lupou do historie: Haven

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Haven 1×01: Welcome to Haven?

Medailónek

Název: Haven
Žánr: Drama / Nadpřirozený
Stanice: Syfy
Vysílání: 2010–2015
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 9. 7. 2010
Délka pilotu: 50 minut

Kdo?

Tvůrce: Sam Ernst, Jim Dunn, Stephen King (předloha)
Herci: Emily Rose, Lucas Bryant, Nicholas Campbell, Eric Balfour

O čem to je?

Agentka FBI Audrey Parker přijíždí do malého městečka Haven, kde se brzy začne setkávat s nadpřirozenými jevy, které se ve městě neobjevují poprvé. A kdyby už to nebyl dostatečný důvod, proč zde zůstat déle, hrdinka navíc najde spojitost, která by ji mohla dovést k matce, kterou Audrey nikdy neznala.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Haven je v našich končinách natolik populární, že se bojím o něm říct křivého slova, abych nebyla opět upálena na hranici. Každopádně s potěšením musím říct, že po zhlédnutí prvního dílu nemusím hejtit, protože se mi to skutečně líbilo. Seriál patří do zlaté éry Syfy, kdy tam ještě vznikaly podobné projekty jako Eureka, které mixují nadpřirozeno se zábavou a neberou se až tak stoprocentně vážně.

Haven do této kategorie také patří. I když je téma převzato z temné knihy, šikovní tvůrci scénáře si neodpustili vykreslit postavy šikovně a vložili jim do pusy skvělé sarkastické hlášky pro odlehčení napjaté atmosféry. Výsledek je proto vyvážený a sledování utíká jako voda. Je to ten typ nakažlivého seriálu, kdy si automaticky pouštíte jeden díl za druhým a najednou s hrůzou zjistíte, že je noc a vy jste za celý den vůbec nic neudělali.

Postavy vypadají sympaticky. Musela jsem si déle zvykat na kolegu policistu, ale získal si mě tím, že nedokáže cítit bolest. Mám ráda podobné zdravotní hříčky přírody a tady v pilotu z toho tvůrci těžili snad třikrát, takže jsem se bavila slušně. Naopak jsem měla strach, jak na mě bude působit postava Erica Balfoura, jelikož herec mi není ani trošku sympatický, nicméně tato postava je skvěle napsaná a oblíbila jsem si ji hned od první scény.

Líbí se mi, že seriál představil hned na začátku i záhadu na pokračování. U podobných typů dramat je určitě dobré mít kromě epizodních případů podobnou protáhlou linku, ke které se vždy jednou za x epizod budeme vracet a posouvat se v odhalování okolností krůček po krůčku – právě tyto díly mám obecně nejraději. Ale zakomponováním nadpřirozena si myslím, že i samotné epizodní případy mě budou bavit a až si dám Haven maraton, stihnu ho v rekordně krátkém čase a užiju si ho na maximum.

+ postavy
+ drama s odlehčenými hláškami
+ nadpřirozené jevy
+ záhada na pokračování

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Haven je prý legenda. Kult. A tyhlety věci. Ragelly mě varovala předem, že prý jestli chci být zlá, měla bych si rovnou předem jít vykopat hrob, ať je to jednodušší. Fajn, přesně takhle to možná neřekla, každopádně mi opravdu řekla, že se mám připravit na smrt.

Pro jednoho legenda, pro mě jen další z mnoha a mnoha seriálů, jejichž jméno jsem sice už slyšela, ale jménem to začalo a jménem to taky skončilo. Ale pokud to běželo tady, rovnou si dokážu představit, na které televizní stanici.

Tohle je jeden z těch momentů, kdy jsem docela ráda, že tahle rubrika existuje, protože po pilotní epizodě si říkám, že Haven se hodí znát. Nevím, kdo za tímhle seriálem stojí, jestli to je někdo, kdo vytvořil milion dalších věcí, nebo snad nějaký nováček, jistě vím jen to, že tenhle člověk očividně věděl, co dělá.

Všechny postavy mají takové tajemné charisma, nechybí ale ani mírné odlehčení v podobě šéfa hlavní hrdinky. Hodně se mi líbilo i použití speciálních efektů – v nadpřirozeném seriálu se jich přece jen dá očekávat docela dost. Seriál se ovšem jejich použití drží docela při zemi, nic nevypadá přehnaně a všechno vypadá hodně realisticky.

Atmosféra je parádní, sledování dobře utíká… Nemám sice úplně nutkání koukat dál, ale při sledování pilotu jsem se rozhodně bavila.

+ atmosféra
+ charismatické postavy

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
hacker3985

hacker3985

je to byli časy :3, haven byl povedený
před 109 týdny
pinheadcz

pinheadcz

Za mě musim říct že jsem to dokoukal s mnohem menším sebezapřením než Under the Dome. Ač velký fanoušek...
před 109 týdny
Qmati

Qmati

Hezhy řečeno. Děkujem :) .Byl to...
před 108 týdny
Další články k tématu