5. 9. 2018

Novinka pod lupou: Krejzovi (Prima)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Krejzovi
Žánr Komedie
Stanice Prima
Premiéra 2. 9. 2018
Vysílání úterý a čtvrtek, 20:15

Délka pilotu: 72 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Kousek za Prahou stojí velká rodinná vila, kde se kromě pokojů pro rodinu Krejzových nachází i veterinární klinika, kutilská dílna a z podkrovního bytu vysílá místní soukromé rádio. Hlavou rodiny a pánem vily je tu televizní kutil Jan Krejza, který má vždy dveře otevřené pro své čtyři dcery – Annu, Báru, Cindu a Danu – a jejich partnery. Krejzovi jsou sice trochu jiná, nejspíš i dost bláznivá, ale určitě šťastná rodina.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Já vám nevím, ale tak špatné mi to nepřišlo. Když mi fruiko posílal názor, smál se mi, že na to teď budu muset koukat taky. Ale sledování pilotu uteklo jako voda a já se přistihla, že se podezřele dobře bavím. Jistě, není to žádný nový velký hit, ale ani bych to nezařadila k projektům typu Ordinace. Spíš bych to stylem přirovnala ke slovenským Prázdninám nebo tomu dalšímu, jak tam byli ti tátové. I když tohle přirovnání bych si asi měla spíš nechat pro další primáckou novinku, která bude asi přesnou kopií už podle názvu (Tátové na tahu).

Pilot byl plný neštěstí. I když jde o komedii, tvůrci pro první díl vymysleli docela dramatické situace, kterým ale dali zábavný zvrat. Rozvod nebo bankrot tak nevypadají jako to nejhorší, co vás může v životě potkat. Dost na tom mají zásluhu i samotné postavy, na které se příjemně dívá, i když občas máte chuť dát jim pohlavek.

Samozřejmě by to nebyl český seriál, kdyby v něm nechybělo nějaké to klišé. To největší tady vidím v postavě nejlepšího kamaráda – gaye, který se chová a mluví opravdu hrozně, jako kdyby ho vyobrazoval nějaký seriál z 80. let jako „typického gaye“. Myslím, že v současné době už by se mohli tvůrci trošku krotit a nevyhrocovat orientaci lidí tímto zesměšňováním, přijde mi to zbytečné a urážlivé vůči LGBT komunitě.

Jinak jde ale o příjemnou pohodovku, která je podle mě jako stvořená pro diváky všech věkových kategorií. Kdybych koukala po večerech na televizi, nevadilo by mi trávit hodinu nebo dvě týdně u této crazy rodinky, která má dcerky (a psa) pojmenovány podle abecedy. To je náhodou super nápad!
  • sympatické postavy
  • zábavný twist u vážných témat
  • scéna s tygrem a medvědem
  • vyobrazení gaye
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Vítejte v českém televizním pekle. O tom, že tu jste správně, se už dozvíte ze znělky, která vás o tom, že následující hodina bude utrpení toho nejhrubšího zrna, nenechá pochybovat ani vteřinu. Hnedle na to se dočkáme laciné kamery s ještě lacinějším střihem. Ve scéně, kde veterinář má konflikt s býkem, snad nikdo nemůže pochybovat o tom, že herec býka nejspíš nikdy neviděl ani z dodávky. Díky „šikovnému“ střihu to pozná i divák, který si ve vedlejší místnosti vaří kafe. Po tmě. A otočený zády k televizi. Kdyby to náhodou i tak nebylo někomu jasné, tak očumující hlouček vidláků za plotem z nití snad přesvědčí už každého. Protože to je obyčejně místo, kde budete stát, když máte na poli rozzuřeného býka. Podobných scének je ještě několik.

Ale jedeme dál. Jedna z hlavnějších zápletek, kdy očividně přehrávaný gay potřebuje narychlo nevěstu (ach, jak originální, skoro jako nábytek z Ikea), aby udělal babičce radost těsně před smrtí. Babička už musí mít slušnou demenci, když to doteď nepoznala. Chápu, že LGBT lobby vyžaduje v každém seriálu alespoň jednu nehetero postavu, aby pak mohla televize machrovat, jak je moderní. Možná by ale lobby mělo začít trvat na tom, aby tyhle postavy nebyly nejprotivnější a nejvíc klišoidní. Možná by to komunitě prospělo víc než jeden upištěný gay co 5 minut. Nebo jen u nás nejsou herci, kteří by je uměli zahrát nějak normálně?

Přehlídka originálních zápletek dále pokračuje nechtěným zdrogováním (haha usnula na pohovoru), ale to je nic proti ukázkám z příštího dílu. V podstatě si vymyslete jakékoliv komediální klišé a příště ho uvidíte. Ať už jde o uklouznutí po banánové slupce, palačinku utíkající z pánve či pojídání výkalů v domnění, že jde o bonbony. Pak už vás umělé dýchání psovi nemůže rozhodit. Jen nevím, co budou tvůrci dělat ve třetím díle, když si všechny tyhle pecky vystřílí už příště.

O nějakých hereckých výkonech nemůže být řeč, však už jsem to nakousl v gay sekci. Béčkoví, céčkoví a možná další písmenka z druhé poloviny abecedy herci hrají to, co se od nich tak nějak čeká. Prostě něco mezi Ulicí a Ordinací. Ale co chtít víc. Kde není poptávka, není nabídka. Stejně z toho budou zítra všichni ve frontě u pokladny nadšení a nejspíš to strhá peoplemetry. Taková je totiž česká Áčková produkce. Na Barrandov by to nejspíš bylo dobrý, ale od Primy by člověk čekal víc.
  • nezaplní vám to watchlist
  • pokud potřebujete průřez lacinými frky z minulého století, tak vám stačí ukázka na příští díl
  • klišé, klišé a zase klišé podtržené lacinou produkcí
  • je to dlouhé
10 %
Mé hodnocení
Fruiko

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře11zobraz všech 11 příspěvků
verca.sotek

verca.sotek

Nečekala jsem od toho moc. Ale můžu říct, že mě pilot mile překvapil a dalo se na to dívat. A nutno...
před 99 týdny
litllewitch

litllewitch

Beru to pozitivně. V pilotové výzvě jsem si aspoň splnila kategorii seriálu, u kterého se redaktoři...
před 99 týdny
Kolombo

Kolombo

To byl jediný důvod, proč jsem to zapnul :-D
před 99 týdny
Další články k tématu