Facebook Twitter E-mail
27. září 2012

Emmy - zajímavosti nejen z letoška

Vítězové a poražení jsou již známí, dokonce víme i jak jste tipovali. Ale spousta zajímavých faktů zatím vaši očím zůstala utajena. Nebo snad víte, kdo byl prvním vítězem Emmy? Či od kdy se Emmy už vyhlašují? Ne? Tak po přečtění budete!

Zajímavosti z letoška, aneb co je nové

Best Reality Host je kategorie, která se doposovad vyhlašovala na Creative Arts Emmys (ceremoniál pro „podřadnější“ kategorie konající se o týden dříve než Emmy). Letos poprvé byla vyhlášena na „velkém“ večeru.

V minulosti se na sošku Emmy čekalo více jak týden. Letos na ni bylo jméno vyryto ihned po vyhlášení, takže vítězové si na ni mohli počkat a hned si ji vzít domů.

„První“ Emmy

První Emmy Awards se konaly 25. ledna 1949 v Hollywood Athletic Clubu a ceny se udílely jen programům, které vznikly přímo v Los Angeles, kde byla akademie založena.

První sošku si odnesla Shirley Dinsdale za nejlepší televizní osobnost.

Jediná první dáma, která kdy vyhrála Emmy, byla Jacqueline Kennedyová. Dostala ji v roce 1962 za Tour of the White House.

Prvním černým hercem, který získal Emmy, byl Harry Belafonte. V roce 1960 ji získal za Tonight with Belafonte.

První animák si cenu odnesl v roce 1960. Byl jím Huckleberry Hound.

První zářez pro kabelovou stanici získal v kategorii nejlepší komediální pořad The Larry Sanders Show. Bylo to pro HBO a až v roce 1993.

Kategorii Best Reality Host jsme už zmínili výše. Poprvé se vyhlašovala v roce 2008 a cenu si tenkrát odnesl Jeff Probst. Od té doby až do letoška v této kategorii dominoval. Letos nebyl ani nominován.

Opravdu nejvíc Emmy

Nejvíc Emmy pro jednu herečku si odnesla Cloris Leachman. 8. sošku si naposledy odnesla v roce 2006 za hostování v Malcolm in the Middle.

To herci jsou o trochu skromější. Ed Asner jich má doma zatím „jen“ sedm. Poslední má za hlavní roli v drama Lou Grant. Je tak hercem s největším počtem sošek za herectví.

Nejvíc Emmy pro jednotlivce vlastní Sheila Nevins. 23. sošku si odnesla letos. Je známá především mezi milovníky dokumentů.

Nejvíc sošek pro jeden pořad v jednom roce je devět. V roce 2000 se to povedlo drama The West Wing, když proměnilo polovinu z 18 nominací.

Zatím nejvíc sošek celkem pro jeden seriál drží Frasier. Za 11 let posbíral 37 sošek.

Když se zaměříme na nejvíc nominací celkem pro jeden pořad, tak dostaneme neuvěřitelné číslo 156. Takového kvanta nominací dosáhla populární Saturday Night Live.

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
Fruiko
Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Dahllia
hodně dávno
To je docela síla, když si vemu, že já nemám doma ani diplom :-D
amelia.cz
hodně dávno
Páni Fraiser jich má tolik? Teda byl to skvělí seriál kterým nikdy nepohrdnu a...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY