Facebook Twitter E-mail
21. ledna 2019

Hity roku 2018 podle uživatelů SerialZone

Konec roku se tradičně nesl ve znamení žebříčků. Pojďme se nyní podívat na to, co se nás osobně týká - jaké seriály považujete vy, uživatelé SerialZone, za hity roku 2018?

I letos pro vás máme celou řadu zahraničních i českých kategorií podle toho, co jste nejvíce hodnotili, přidávali do watchlistu, ale také které seriály mají nejvyšší, a které naopak nejnižší hodnocení. Pohodlně se usaďte, začínáme s odpočty.

Kromě novinek samozřejmě nezapomínáme ani na seriálové stálice, i když, přiznejme si na rovinu, tam to vypadá rok co rok víceméně stejně, takže se v těchto kategoriích velkých šokujících zvratů asi pravděpodobně nikdy nedočkáme.

Nejlépe hodnocené v roce 2018

První kategorií, které se podíváme na zoubek, jsou letošní nejlépe hodnocené seriály. Nerozlišujeme zde novinky a stálice, je to žebříček celkových favoritů.

Usmívám se, když si čtu loňský komentář k této kategorii. Psala jsem tam totiž, že za celé čtyři roky, co tyto přehledy děláme, nedokázal Sherlock najít konkurenci. A světe div se – letos jste na něj zapomněli! Nedostal se totiž ani do top desítky. Místo něj se tady ale objevuje celá řada jiných stálic. První místo je velmi překvapivé, i když rozhodně ne nezasloužené. S průměrem 91,6 %, který byl vypočítán z letošních nových hodnocení, se z vítězství raduje drama Black Sails. Následuje GoT, který si oproti loňsku polepšil o jedno místo, a první trojici uzavírá Bron/Broen. Letošní průměrné hodnocení je obecně velmi vysoké; desáté místo má přes 89 %, přičemž loňská jednička – již zmiňovaný Sherlock – měl „jen“ 88,5 %!

Mezi nejlépe hodnocenou desítku se ani letos nedostala žádná novinka.

Nejlépe hodnocené novinky v roce 2018

Rok 2017 nám přinesl celou řadu výborných nových seriálů. Oceňujete je i vy, jak je vidět na naší tabulce. Desítku uzavírá The Dragon Prince, který má hodnocení přesně 80 %, takže naprosto výborný nadprůměr.

Discovery of Witches je letošní největší hit, který vyhrává v mnoha kategoriích dnešního článku. Tato podzimní novinka vás během tří krátkých měsíců dokázala dostat do kolen. Fantasy podle knižní předlohy má 414 hodnocení, ze kterých dává průměr 85,4 %. Stříbro obsazuje česká Dukla 61 s 84,3 % a bronz získává netflixácký Altered Carbon s 84,1 %. Celkově je první desítka dost pestrá, najdete tam různé žánry včetně hororu či animáku. Ovšem platí, že žebříček ovládají vesměs streamovací služby.

Do první desítky se nedostala žádná novinka z Velké pětky. Naopak ze streamu zde máme více než polovinu věcí z celé první desítky. Na rozdíl od loňska se sem probojoval i český kousek, zastoupení má samozřejmě i britská jednička.

Česká vlna v roce 2018

Co se týče českých seriálů, zde jste se s hodnocením extra nepřetrhli. Nejvíce nových hodnocení má desátá pustina, a to 112. Nejlepší průměry Rapla a Četnických humoresek zajistilo 31 nových hodnotících u obou seriálů. Rapl bere prvenství s 86,5 % průměrných hlasů, Humoresky jsou na tom jen těsně hůře (85,2 %). Trojku uzavírá úspěšná DUkla 61 s 84,3 %.

V seznamu nejlepších hodnocení vévodí stálice, ale prosadilo se i pár novinek, což je velmi zajímavé, protože u článků Novinka pod lupu je vesměs kritizujete. Asi se zde opět ukazuje, že nejhlasitěji jde slyšet kritika, zatímco spokojení diváci si svůj názor spíše nechávají pro sebe.

České novinky v roce 2018

Když ze seznamu českých seriálů vyfiltrujeme pouze letošní novinky, zjistíme, že v předchozí kategorii byli dva zástupci letošního roku, což je oproti loňsku nárůst. Dukla navíc skončila na velmi slušném druhém místě, Metanol pak obsadil osmou příčku, ovšem v této kategorii mu tedy patří krásné druhé místo. Trojici uzavírá Vzteklina s průměrným hodnocením 75,4 %.

Možná je to i tím, že se toho až tolik na českých a slovenských stanicích nevysílalo. Jak jinak si vysvětlit, že odepisovaná novinka Krejzovi se stačila dostat na desátou příčku? Anebo je taky možnost, že domácí tvorbu máme spíše tendenci úplně ignorovat. Fruiko mi totiž ve statistikách dal poznámku, že v této kategorii prošlo filtrem pouze 14 seriálů – jako filtr jsme si stanovili minimální počet hodnocení na číslo 25, aby statistika měla trošku smysl a průměr neudávalo např. pouze jedno či dvě hodnocení.

Nejvíce hodnocené v roce 2018

Nyní přecházíme od kvality ke kvantitě. V této kategorii se skrývají seriály, které ve vás v tomto roce budily největší zvědavost. Na rozdíl od předchozí kategorie zde vaše hodnocení nemusí být nutně kladné, ale nejen dle nejlepšího hodnocení si člověk dělá obrázek, že…

Nejvíce hodnocení, konkrétně 414, od vás v roce 2018 získala již zmiňovaná novinka A Discovery of Witches, přičemž kvalita jí vychází na 85,4 %. Další příčky už však neúprosně patřily Netflixu, jak to v posledních letech bývá dobrým zvykem. Na druhém místě skončil Altered Carbon, trojku má The End of the F***ing World, po kterém následuje 13 Reasons Why. Vlastně i Lucifer se tam dá tak trošku počítat, když už je na Netflixu v podstatě přestěhovaný. Jedinými zástupci z Velké pětky jsou Riverdale na devítce a Young Sheldon na desáté pozici.

Velkou zajímavostí je, že v desítce seriálů s největším počtem nových hodnocení jsou pouze dvě novinky. To je oproti loňsku výrazný pokles, minulý rok totiž v seznamu bylo hned sedm novinek. Že byste se raději vraceli ke stálicím a novinky spíše zanedbávali? Nebo vás téměř žádná nezaujala natolik, abyste jí věnovali více času a dokázali jí dát hodnocení?

Nejvíce hodnocené novinky v roce 2018

Asi směle můžeme shrnout, že rok 2018 nepřinesl mnoho nových hitů. I když některé seriálové kousky v Novince pod lupou příjemně překvapily, skutečný hit lze spatřovat pouze v Discovery of Witches. Pravděpodobně spousta těchto seriálů bude postupně zrát jako víno a objeví se v tabulkách třeba v dalších letech, podle vašich hodnocení ale nemáte mnoho nových seriálových závislostí.

Do desítky se např. probojoval i Stargate Origins, který má sice téměř 200 hodnocení, ale zato beznadějně nejnižší průměr – 44,7 %. Ostatní seriály v seznamu si vedou o poznání lépe, většina má jen těsně pod 80 %. Pod sedmdesátkou je kromě Stargate Origins ještě Dabing Street s 68,8 %.

Dabing Street je ale potřeba pochválit, jelikož vyčnívá v té záplavě seriálů ze streamu jako český zástupce.

Nejzvědavější diváci v roce 2018

Čarodějky válcují jednu kategorii za druhou. Ani nejvíce přidání do watchlistu není žádnou výjimkou. Ačkoliv má seriál méně něž 500 hodnocení, je vás na něj zvědavých mnohem více, vlastně třikrát tolik! Šetříte si ho na chvilku volna? Nebo si ho chcete dát až maratonem? Hodně jste si taky přidávali Legacies (1226) a Altered Carbon (1072).

Většina věcí v seznamu jsou novinky, takže je tu přece jen ještě naděje, že jste na ně kompletně nezanevřeli. Výjimku tvoří úspěšný Handmaid's Tale, který už má na kontě dvě série, ale stále více nabírá na popularitě. Zajímavé je desáté místo, na kterém se nachází tolik kritizované nové Čarodějky se 700 přidáními do watchlistu.

Nejlákavější novinky roku 2018

Jelikož v předchozím žebříčku bylo osm novinek, v této kategorii nemáme téměř žádné změny. Deváté místo patří minisérii Shart Objects a do desítky se těsně vešel i animák od tvůrců Simpsonů, netflixácký Disenchantment. Rozdíly tu jsou ale poměrně markantní. Když porovnáme první místo (Witches) a desáté místo (Disenchantment), tak desítku chce vidět jen poloviční počet lidí.

Rozmanitost v žebříčku trošku chybí, vypadá to, že vás zajímají především tajemné seriály s nádechem nadpřirozena či sci-fi. Výjimku tvoří již zmiňovaný Disenchantment, který se vymyká nejen animací, ale i žánrovým zasazením. V žebříčku se totiž jedná o jedinou komedii.

Český watchlist

Opět přidáváme také českou kategorii, jelikož jsme pro vás v Novince pod lupou přichystali celou řadu českých kousků. Rádi bychom si mysleli, že právě díky nám se spousta seriálů do tohoto žebříčku dostala, ale neděláme si iluze, že byste si je nenašli v programu sami i bez nás :-)

Není asi žádným překvapením, že na pomyslném trůnu usedá Dabing Street. Tento seriál strhl Česko jako lavina a vyhrál i SZ Awards, takže se nemůžeme divit, že i zde kraluje. Ze stálic jste si do watchlistu přidávali Až po uši, Pustinu či Labyrint, ale vesměs vás zaujaly spíše nové televizní projekty. Jsme opravdu zvědaví, co si pro nás české stanice přichystají v letošním roce. Malou ochutnávku už jsme dostali, ale jsme teprve v lednu, pořád nás čeká dalších jedenáct měsíců a pár dnů, takže je zcela jistě, nač se těšit.

Nejzářivější budoucnost

Žebříček seriálů, které jste si nejvíce přidávali do Chci vidět, zcela naplno ovládly novinky. Vítězem se stal opět Discovery of Witches, který vás očividně láká, ale 267 z vás si jej prozatím odložilo na budoucnost, pokud třeba nebude někdy co sledovat, případně čekáte na chystanou druhou sérii.

Loni se do žebříčku dostala jedna nenovinka, a to druhá řada Stranger Things. Letos už tam jsou komplet samé novinky. Zajímavostí je, že na druhém místě skončil seriál Velké pětky, a to Manifest. Jelikož je dnešní článek doslova naplněn seriály ze streamovacích služeb a kabelovek, komerční seriál na tak vysoké příčce vypadá poněkud překvapivě. A nesmíme opomenout ani na Legacies na čtvrtém místě, takže v top desítce jsou dva zástupci Velké pětky. Netflix má čtyři zástupce z deseti, solidní účast! Zajímavostí je, že všechny seriály jsou hodinovky, komedie vás obecně příliš nelákají.

Bonus: Jaké hity přinese rok 2019?

V poslední kategorii budeme věštit budoucnost. Několik seriálů ze seznamu si sice již svou premiéru během prvních lednových týdnů stihlo odbýt, ale většinou jde o chystané novinky roku 2019, které mezi vámi patří mezi nejočekávanější. Pokud tedy hledáte nějaké novinky na vyzkoušení a nové seriály do watchlistu, určitě se podívejte na obsahy seriálů z této desítky, které prozatím vypadají jako největší fanouškovské hity první poloviny roku 2019.

No, i když, hity… Řekněme, že v žebříčku prozatím není nic, co by se dalo označit za jasný budoucí hit. Na prvním místě skončil Whiskey Cavalier, ovšem u Velké pětky nikdy nevíte, jaké ve výsledku zpracování bude. V podstatě většina seriálů patří k americkým komerčním stanicím, sem tam se objeví nějaká ta kabelovka. Asi už nikoho nepřekvapí, že v seznamu chybí byť jen jediná komedie.

Jistá naděje svítá v nové verzi Lhářek, ovšem těžko říct, jestli Perfectionists dokážou ustát slavnějšího kolegu. A taky jestli dokážou ještě najít svou diváckou základnu, protože fanoušci původních Lhářek už jsou trošku starší a mají pravděpodobně jiné, a možná dokonce vyšší nároky na sledování.

Celkově se dá shrnout, že A Discovery of Witches je jasným novým hitem roku 2018. Vyhrál většinu kategorií, co mohl. Už od premiéry sklízí zasloužené uznání a ovace a stále nabírá na popularitě. Pokud si chcete zachovat přehled o tom, co je v seriálovém světě aktuálně in, určitě byste měli tuto loňskou novinku vyzkoušet!


Které seriály patří v letošním roce mezi vaše největší oblíbence? Které jste si zamilovali i přes to, že o ně není všeobecně velký zájem? A u koho si naopak myslíte, že si prvenství nebo jen umístění v dané kategorii nezaslouží?

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Makronka
před 45 týdny
Poslušně hlásím. :D Já spíše jen hádám, jak to bude, Emison z canonu...
andromache
před 45 týdny
Aha, takže v podstatě jsi můj přirozený nepřítel :D :D. Já jakožto...
Makronka
před 45 týdny
Ne nutně, já to, že jsem Emison nikomu pod čumák nestrkám, ani na Paige...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY