19. 3. 2019

Novinka pod lupou: Zkáza Dejvického divadla (Česká televize)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Zkáza Dejvického divadla
Žánr Komedie
Stanice Česká televize
Premiéra 4. 3. 2019
Vysílání pondělí, 21:05

Délka pilotu: 30 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Dejvické divadlo nezískalo od magistrátu grant na své fungování a je vystaveno existenční zkoušce. Aby se zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Musím přiznat, že jsem měla strach, protože Fruiko mi během sledování průběžně psal náznaky, co od toho očekávat. A podle jeho povídání jsem měla jasný a zřetelný dojem, že tohle je přesně ten typ české tvorby, která jde absolutně mimo mě (ale většinu ostatních nějakým zázrakem dokáže dostat do kolen, viz Dabing Street).

Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekala. Pilot utekl rychle a měl pro mě pár povedených scén, stejně jako momentů, které se mi z hlavy jen tak nedostanou. Na druhou stranu jsem si více než obvykle říkala WTF, co se to sakra děje. I když to asi byl úmysl tvůrců, protože jinak než záměrně tohle nikdo snad zplodit nemůže.

Celá ta dějová linka s „posedlým“ hercem byla naprosto divná. Jedno ale musím seriálu přiznat: Nikdy jsem nic podobného neviděla, pokud nepočítám nadpřirozené a hororové seriály. Rozhodně ne u jinak docela normální dramatické komedie… i když nevím, jestli se to komedií vůbec dá nazvat. Možná je to spíše drama s krátkou stopáží, protože vtipných momentů tu opravdu hodně nebylo (nevybavuju si žádný).

Upřímně nedokážu ani odhadnout, jestli má seriál serializovaný příběh, nebo půjde v každém díle o něco jiného, protože z pilotu to až tak poznat nejde. Co ale poznat jde, to jsou skvělé herecké výkony všech zúčastněných. Jasně, je to o divadle, je to z prostředí divadla a tvořeno nejen filmovými, ale také divadelními herci, kteří se dlouho znají a jsou perfektně sehraní, což je vždy ku prospěchu. Rozhodně považuju za zajímavý nápad to, že se rozhodli přenést své řemeslo do jiného audiovizuálního žánru, protože to se nevidí každý den. I tak to ale není můj styl a další díly si nepustím.
 • divadlo v seriálu
 • herecké obsazení, herecké výkony
 • absurdní dějová linka
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Abych řekl pravdu, tak jsem silně rozpolcen. Některé věci v pilotu jsou tak abstraktní a divné, že to snad nejde ani slovy popsat. Na druhou stranu tu někteří herci předvádění dechberoucí výkony a pilot si celý pro sebe ukradl Jaroslav Plesl. Tomu napomáhají i skvěle napsané rýmovačky, které by si zasloužily zlidovění, podobně jako hlášky z Mostu. Od teď všem budu brát telefony s hláškou: „Teď nastal čas, slyšet váš hlas.“ Ovšem ke zlidovění nejspíš nedojde, protože tohle rozhodně není seriál pro masy. Už úplně vidím ty komentáře na sociálních sítích na stránkách Tomia Okamury, co to zase ta sluníčkářská ČT vyprodukovala.Pokud jste jako já (a to nejspíš většina republiky) nepolíbení tvorbou Dejvického divadla, tak nejspíš nedoceníte interní narážky, kterých jistě bude víc než dost. Takže nám zbude jen obdivovat obsazení s tím, že jsme ani netušili, že hrají v nějakém Dejvickém divadle. A obsazení je fenomenální. Naproti tomu příběh nedrží moc pohromadě, a tak zbude spousta času nad rozjímáním o tom, jestli herci sebe hrají, nebo jsou tací i ve skutečnosti. Každopádně je vidět, že si ze sebe dovedou dělat legraci, i když ne vždy je to legrační i pro lidi mimo jejich šatnu.

 • Jaroslav Plesl
 • a i zbytek obsazení
 • rýmovačky – Zabít ho by bylo málo, kdyby mi to za to stálo
 • příběh moc nepříběhuje
 • alternativních scén je možná až příliš
60 %
Mé hodnocení
Fruiko

Tak teď už vážně nevím, co všechno se do té televize může dostat. Dobře, měli jsme tu už i horší věci, navíc se jedná o něco jiného, než co nám stanice neustále chrlí, takže alespoň nějaké pozitivum.

Pilot byl tak nějak o ničem, v podstatě se ani nic moc nestalo – příchod nového režiséra a přípravy na nové představení (plus jeho zbabělý útěk). Jako mimo prostředí a postavy to na mě po pilotu působí spíš jako antologie bez nějaké větší společné linky. O zklamání nejspíš mluví i pokles sledovanosti, já osobně se prozatím dostal jen k prvnímu dílu, ale co jsem slyšel od těch, kteří viděli i další, úroveň a vtipnost se zlepší.

Co se postav týče, vzhledem k tomu, že herci/herečky vystupují sami za sebe, bude asi celkem dost působit i předešlí vztah k hercům, především pak na seriálech Čtvrtá hvězda a Dabing Street, protože charaktery postav si jsou značně podobné. Mě osobně tedy nikdo nijak zvlášť nezaujal, snad jen nový režisér se svým „Jaroslav“. Tím jsem s vzpomněl ještě na jednu věc, překlad do češtiny prostřednictvím Halky Třešnákové působil jako vysoce kvalitní polský simultánní překlad, což ale naneštěstí bylo asi záměrem.

Možná to skutečně chce dát šanci i druhému dílu, třeba se to zlepší, ale jinak zatím nezajímavé provedení strastí každodenních životů herců. Nebo to třeba bylo celé potřeba brát jako satiru.
 • finský režisér
 • něco nového
 • postrádá vtip
 • nezaujme
40 %
Mé hodnocení
jesmot

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
verca.sotek

verca.sotek

Tak můžu říct, že na tenhle počin ČT jsem se těšila, protože divadlo fakt miluju. :) Viděny 3 díly a pilot...
před 101 týdny
petruskaJ

petruskaJ

Uznávám, že první díl byl slabší, takový dost alternativní, ale od druhého dílu je seriál skvělý. Díl...
před 100 týdny
Pavel R

Pavel R

Taky jsem nemile překvapen, jak je tady místními kritiky seriál ztrhán. Pokud ho nedokáží docenit...
před 95 týdny
Další články k tématu