26. 5. 2019

Novinka pod lupou: Chernobyl (HBO)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Chernobyl
Žánr Drama, Historický
Stanice HBO
Premiéra 6. 5. 2019
Vysílání pondělí, 21:00

Délka pilotu: 60 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Příběh podle skutečných událostí. V dubnu 1986 došlo k explozi jaderné elektrárny v Černobylu v Sovětském svazu. Událost se stala jednou z nejhorších světových katastrof v dějinách lidstva.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tohle bylo hodně silné. Asi všichni z nás ví, o co se jedná. Katastrofa v Černobylu jednou z nejhorších (ne-li nejhorší) jadernou katastrofou v dějinách. Až mě mrazilo v zádech, když jsem sledovala první díl a uvědomovala si, že tohle se skutečně stalo a velmi, velmi podobně to probíhalo.

Až se mi chtělo křičet, když jsem viděla, jak si všichni zúčastnění ve vedení nalhávají sobě i druhým a zlehčují celou situaci. I když viděli na vlastní oči důsledky této nehody, odmítali popravdě říct, o jak vážnou událost jde. Kdyby se postavili pravdě do očí, výsledek by mohl být úplně jiný. Samozřejmě nikdo nemůže vědět, co by bylo, kdyby… ale myslím, že ignorance a zlehčování situace rozhodně nepomohlo ani pracovníkům elektrárny, ani policejním a hasičským jednotkám, ani obyčejným lidem v blízkém i vzdálenějším o­kolí.

Líbilo se mi, že se stanice rozhodly udělat minisérii s ohledem na emoce a na oběti, místo aby se z ní snažili udělat co největší dramatizovanou senzaci. Když při sledování přemýšlíte o tom, co bylo (a jinak to ani nejde), má minisérie rozhodně o dost větší dopad. Připočtěte špičkovou hudbu, mrazivou atmosféru a působivé herecké výkony, a máte tu seriál, který by měl zhlédnout skutečně každý.

Jediné, nad čím jsem přemýšlela, byl zvolený jazyk. Jasně, jde o anglickou koprodukci, takže angličtina se dala očekávat. Na druhou stranu mi ale přišlo zvláštní, že postavy měly přízvuk. Takové nepřirozené. Buď to měli natočit v ukrajinštině, nebo to nechat v angličtině a tvářit se, že to tak má být. Ale to je jen drobnost, na kterou jsem pod tíhou okamžiku rychle zapomněla.
  • podle skutečné události
  • důraz na emoce a úctu k obětem místo showmanské dramatizace
  • atmosféra, hudba
  • vyvolá mrazení v zádech
  • angličtina s přízvukem
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře15zobraz všech 15 příspěvků
Maarti

Maarti

Jak tady mnozí píšete, taky sbírám odvahu..musím být ve víc happy rozpoložení, a pak to zkouknu. Patřím...
před 61 týdny
andromache

andromache

Mě byly dva měsíce když to bouchlo, takže to taky vnímám tak nějak too close to home a upřímně se taky...
před 61 týdny
phoboska

phoboska

Ja som už mala celých 5 mesiacov. Ja som teda videla prvé 4 časti a tá štvrtá ma tak dostala, že sa neviem...
před 61 týdny
Další články k tématu