3. 10. 2019

S lupou do historie: Game of Thrones

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Game of Thrones (Hra o trůny) 1×01: Winter Is Coming?

Medailónek

Název: Game of Thrones (Hra o trůny)
Žánr: Drama, Fantasy, Nadpřirozený, Zombie
Stanice: HBO
Vysílání: 2011–2019
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 17. 4. 2011
Délka pilotu: 59 minut

Kdo?

Tvůrce: David Benioff, George R. R. Martin, D.B. Weiss
Herci: Alfie Allen, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Aidan Gillen, Iain Glen, Kit Harington, Lena Headey, Sophie Turner, Nikolaj Coster Waldau, Maisie Williams

O čem to je?

Jako strážce severu považuje lord Stark za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc. V exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic Šíleného krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, se mezitím houfuje armáda mrtvých, kteří vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima se blíží.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

jesmot

Status: viděn pilot a dvě náhodné epizody
Hodnocení celého seriálu: -

Dnes to bylo opravdu za trest, ale co já bych pro vás a pro lupu neudělal. Dlouhou dobu jsem patřil mezi hrstku těch, kteří neviděli ani jediný díl, ale nakonec jsem kvůli výzvě v roce 2017 i já k seriálu cestu našel. Ne však na dlouho, pilot jsem sledoval na šestkrát, protože mě to fakt nebavilo (ale to byla spíš věc úvodu epizody). Každopádně dobrovolně jít do tohoto znovu to je pro mě… no, to je jedno, přejděme radši k hodnocení.

Rozhodně stojí za zmínku úvodní sekvence, která je perfektní jak po stránce hudební, tak po stránce grafické, protože je to jiné a nebojí se otočených záběrů. Záběry jsou zajímavé i v celé epizodě, zajímavé lokace, nebo alespoň jejich podání. Příběh navíc nezůstává na jednom místě, ale je roztříštěn po „celém světě“, takže se dočkáme množství zajímavých destinací. Postavy jsou docela příjemné, jenom mi nehorázně vadí Peter Dinklage, ale to je spíš o herci, takže tak. Jinak je fajn průřez věkovými kategoriemi, čím je narušena jednotvárnost a i díky tomu je tu více dějových rovin s rozdílnými problémy. Jen mě si nic z toho moc nezískalo.

Celkově tvůrci, nebo přesněji George R. R. Martin, představili zajímavý nadějný svět, příběh, v němž může kdokoli kdykoli zemřít nebo se zase vrátit, ale na to je v pilotu ještě trochu brzo. Seriál určitě má co nabídnout, navíc stanice a rozpočet zaručuje, že nic nebude odfláknuté, ale mě si prostě získat nezvládl, i tak celkové hodnocení nebude čisto o mé oblíbenosti. I tak bych ho ovšem nebral úplně jako bernou minci.

+ úvodní titulky
+ lokace
+ rozmanitost

- zdlouhavé
- nic pro mě

Moje hodnocení pilotu: 50 %
vuvicom

Status:viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Už je to nějakou dobu, co jsem viděla první díl, takže bylo velice příjemné si začátek připomenout. Pravdou je, že už jsem si ten první díl vůbec nepamatovala.

A ať už přemýšlíte, jestli tomuto seriálu dáte šanci, nebo jste zarytí fanoušci, doporučuji se na pilotní epizodu podívat. Nikdy neškodí si znovu připomenout začátek nejpopulárnějšího seriálu současnosti. Teď k samotné epizodě. Když jsem před lety začala na GoT koukat, nebavilo mě to. Než jsem viděla první sérii, trvalo mi to více než rok. Můj názor je, že pro průměrného člověka je to docela moc, zvládnout ze začátku tenhle seriál. Člověk se do toho musí tzv. dostat. A proto je hodnocení pouze první epizody tak těžké.

Mohla bych se tu rozplývat nad úvodní znělkou, ale myslím, že tu už v téhle době zná opravdu každý. Myslím, že koncerty, které vznikly s hudbou tohoto seriálu, jsou dostatečným důkazem, že i hudba v celém zbytku seriálu je úžasná a výborně doplňuje děj.

V první epizodě, trvající hodinu, se nám dostává nastínění všech postav a jejich úloh v příběhu. Též je tu i několik spoilerů do dalších sérií, která vás ale nenapadnou, dokud si o nich nepřečtete, nebo se na celý seriál nepodíváte znovu. A pokud jste tak nevšímaví jako já, tak je opravdu lepší si najít o tom nějaký článek, než to tam hledat.

Seriál se určitě vyplatí sledovat maratonem. Jak kvůli velkému množství postav, tak složitému ději, ve kterém se po delší odmlce začnete ztrácet. Na druhou stranu, všechny díly jsou dost dlouhé a je jich celkem dost.

Přesto že se mi velice líbila scéna na Zimohradu, když přijíždí král, nejlepší na celé epizodě pro mě byly scény s Daenerys, kterou jsem zbožňovala celých 8 řád.

+ propracovanost postav
+ děj
+ kulisy, oblečení

- délka epizody (ze začátku je to trochu úmorné)
- moc sexu a násilí

Moje hodnocení pilotu: 80 % (Ale když jsem viděla pilot poprvé, tak bych dala tak 60 %. Zvláštní, jak se názory mění, čím jsme starší.)
seraphine313

Status: Viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 70 %

Když jsem se na Game of Thrones díval poprvé, nešlo mi do hlavy, čím si ten seriál mohl získat takovou oblibu. Ne že by na něm nebyla vidět snaha do posledního detailu vytvořit svébytný svět, ale celkově většina první řady působí spíš uondaně a roztahaně.

A přesně takový je i první díl. Jen příjezd Roberta Baratheona na Zimohrad a přehlídka Starkových dětí vydá na deset minut, které jsou kamerově a dějově akční asi jako šachový zápas. Král se blíží k hradu. Král vjíždí do dveří. Za ním vjíždí celá kolona. Lidé se rovnají na nádvoří. Děti se rovnají do řady. Král přijíždí doprostřed nádvoří. Pozor, akce! Král sesedá z koně. Král vyjmenovává všechny děti, chodí od jednoho k druhému a říká jim, jak vyrostly. Že tato epizoda slouží jako pilot jednoho z nejslavnějších seriálů všech dob, se mi nechce moc věřit.

Z té lepší stránky to aspoň znamená, že seriál vyrostl a dospěl. Ano, čerpal ze ságy G. R. R. Martina, ale na rozdílu začátku první řady a řad dalších je vidět, že společně se seriálem dospěli i tvůrci David Benioff a D.B. Weiss a našli tu správnou notu, která seriál prodala divákům. Jenže bohužel, v pilotu působí nudně i svatební hostina, která má být doslova le-gen-dár-ní. Nemůžu přitom stanici upřít snahu do seriálu investovat a věřit mu. Tolik známých herců, výpravy, kostýmů, to jsem snad ještě neviděl.

Seriál přitom nabízí spoustu zajímavých postav, svět, ve kterém si nemůže být nikdo jistý ničím a spoustu témat, která si zaslouží prozkoumat. Ať už jde o svět za zdí, či země za mořem, každá lokace je něčím specifická a každá se vyrovnává se svými problémy. Kdybych měl ale hodnotit jen podle pilotu a představit si, že podobných epizod dostanu celou řadu, nedejbože i více řad, skončil bych snad ještě před koncem té první. Opravdu, v tomto případě vás vědomí, že seriál bude jen lepší, posiluje při sledování několika prvních epizod, které dobré prostě nejsou.

+ rozsáhlost světa
+ mnoho postav
+ velmi mnoho dobrých herců

- je to velice nudně natočené

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
minion93

minion93

Neviem čo si mám myslieť :D stále som v móde, ktorý odoláva tomuto seriálu :D ale knižky mám prečítané....
před 50 týdny
jesmot

jesmot

Moje chyba, přiznávám. Bral jsem popis z profilu seriálu, který jsem neopravoval.
před 50 týdny
zip

zip

Jsem na tom stejně. Viděla jsem pár dílů kvůli humbuku okolo a neoslovilo mne to. Takže z tohohle...
před 50 týdny
Další články k tématu