Facebook Twitter E-mail
3. října 2019

S lupou do historie: Game of Thrones

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Game of Thrones (Hra o trůny) 1×01: Winter Is Coming?

Medailónek

Název: Game of Thrones (Hra o trůny)
Žánr: Drama, Fantasy, Nadpřirozený, Zombie
Stanice: HBO
Vysílání: 2011–2019
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 17. 4. 2011
Délka pilotu: 59 minut

Kdo?

Tvůrce: David Benioff, George R. R. Martin, D.B. Weiss
Herci: Alfie Allen, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Aidan Gillen, Iain Glen, Kit Harington, Lena Headey, Sophie Turner, Nikolaj Coster Waldau, Maisie Williams

O čem to je?

Jako strážce severu považuje lord Stark za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc. V exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic Šíleného krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, se mezitím houfuje armáda mrtvých, kteří vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima se blíží.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

jesmot

Status: viděn pilot a dvě náhodné epizody
Hodnocení celého seriálu: -

Dnes to bylo opravdu za trest, ale co já bych pro vás a pro lupu neudělal. Dlouhou dobu jsem patřil mezi hrstku těch, kteří neviděli ani jediný díl, ale nakonec jsem kvůli výzvě v roce 2017 i já k seriálu cestu našel. Ne však na dlouho, pilot jsem sledoval na šestkrát, protože mě to fakt nebavilo (ale to byla spíš věc úvodu epizody). Každopádně dobrovolně jít do tohoto znovu to je pro mě… no, to je jedno, přejděme radši k hodnocení.

Rozhodně stojí za zmínku úvodní sekvence, která je perfektní jak po stránce hudební, tak po stránce grafické, protože je to jiné a nebojí se otočených záběrů. Záběry jsou zajímavé i v celé epizodě, zajímavé lokace, nebo alespoň jejich podání. Příběh navíc nezůstává na jednom místě, ale je roztříštěn po „celém světě“, takže se dočkáme množství zajímavých destinací. Postavy jsou docela příjemné, jenom mi nehorázně vadí Peter Dinklage, ale to je spíš o herci, takže tak. Jinak je fajn průřez věkovými kategoriemi, čím je narušena jednotvárnost a i díky tomu je tu více dějových rovin s rozdílnými problémy. Jen mě si nic z toho moc nezískalo.

Celkově tvůrci, nebo přesněji George R. R. Martin, představili zajímavý nadějný svět, příběh, v němž může kdokoli kdykoli zemřít nebo se zase vrátit, ale na to je v pilotu ještě trochu brzo. Seriál určitě má co nabídnout, navíc stanice a rozpočet zaručuje, že nic nebude odfláknuté, ale mě si prostě získat nezvládl, i tak celkové hodnocení nebude čisto o mé oblíbenosti. I tak bych ho ovšem nebral úplně jako bernou minci.

+ úvodní titulky
+ lokace
+ rozmanitost

- zdlouhavé
- nic pro mě

Moje hodnocení pilotu: 50 %
vuvicom

Status:viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Už je to nějakou dobu, co jsem viděla první díl, takže bylo velice příjemné si začátek připomenout. Pravdou je, že už jsem si ten první díl vůbec nepamatovala.

A ať už přemýšlíte, jestli tomuto seriálu dáte šanci, nebo jste zarytí fanoušci, doporučuji se na pilotní epizodu podívat. Nikdy neškodí si znovu připomenout začátek nejpopulárnějšího seriálu současnosti. Teď k samotné epizodě. Když jsem před lety začala na GoT koukat, nebavilo mě to. Než jsem viděla první sérii, trvalo mi to více než rok. Můj názor je, že pro průměrného člověka je to docela moc, zvládnout ze začátku tenhle seriál. Člověk se do toho musí tzv. dostat. A proto je hodnocení pouze první epizody tak těžké.

Mohla bych se tu rozplývat nad úvodní znělkou, ale myslím, že tu už v téhle době zná opravdu každý. Myslím, že koncerty, které vznikly s hudbou tohoto seriálu, jsou dostatečným důkazem, že i hudba v celém zbytku seriálu je úžasná a výborně doplňuje děj.

V první epizodě, trvající hodinu, se nám dostává nastínění všech postav a jejich úloh v příběhu. Též je tu i několik spoilerů do dalších sérií, která vás ale nenapadnou, dokud si o nich nepřečtete, nebo se na celý seriál nepodíváte znovu. A pokud jste tak nevšímaví jako já, tak je opravdu lepší si najít o tom nějaký článek, než to tam hledat.

Seriál se určitě vyplatí sledovat maratonem. Jak kvůli velkému množství postav, tak složitému ději, ve kterém se po delší odmlce začnete ztrácet. Na druhou stranu, všechny díly jsou dost dlouhé a je jich celkem dost.

Přesto že se mi velice líbila scéna na Zimohradu, když přijíždí král, nejlepší na celé epizodě pro mě byly scény s Daenerys, kterou jsem zbožňovala celých 8 řád.

+ propracovanost postav
+ děj
+ kulisy, oblečení

- délka epizody (ze začátku je to trochu úmorné)
- moc sexu a násilí

Moje hodnocení pilotu: 80 % (Ale když jsem viděla pilot poprvé, tak bych dala tak 60 %. Zvláštní, jak se názory mění, čím jsme starší.)
seraphine313

Status: Viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 70 %

Když jsem se na Game of Thrones díval poprvé, nešlo mi do hlavy, čím si ten seriál mohl získat takovou oblibu. Ne že by na něm nebyla vidět snaha do posledního detailu vytvořit svébytný svět, ale celkově většina první řady působí spíš uondaně a roztahaně.

A přesně takový je i první díl. Jen příjezd Roberta Baratheona na Zimohrad a přehlídka Starkových dětí vydá na deset minut, které jsou kamerově a dějově akční asi jako šachový zápas. Král se blíží k hradu. Král vjíždí do dveří. Za ním vjíždí celá kolona. Lidé se rovnají na nádvoří. Děti se rovnají do řady. Král přijíždí doprostřed nádvoří. Pozor, akce! Král sesedá z koně. Král vyjmenovává všechny děti, chodí od jednoho k druhému a říká jim, jak vyrostly. Že tato epizoda slouží jako pilot jednoho z nejslavnějších seriálů všech dob, se mi nechce moc věřit.

Z té lepší stránky to aspoň znamená, že seriál vyrostl a dospěl. Ano, čerpal ze ságy G. R. R. Martina, ale na rozdílu začátku první řady a řad dalších je vidět, že společně se seriálem dospěli i tvůrci David Benioff a D.B. Weiss a našli tu správnou notu, která seriál prodala divákům. Jenže bohužel, v pilotu působí nudně i svatební hostina, která má být doslova le-gen-dár-ní. Nemůžu přitom stanici upřít snahu do seriálu investovat a věřit mu. Tolik známých herců, výpravy, kostýmů, to jsem snad ještě neviděl.

Seriál přitom nabízí spoustu zajímavých postav, svět, ve kterém si nemůže být nikdo jistý ničím a spoustu témat, která si zaslouží prozkoumat. Ať už jde o svět za zdí, či země za mořem, každá lokace je něčím specifická a každá se vyrovnává se svými problémy. Kdybych měl ale hodnotit jen podle pilotu a představit si, že podobných epizod dostanu celou řadu, nedejbože i více řad, skončil bych snad ještě před koncem té první. Opravdu, v tomto případě vás vědomí, že seriál bude jen lepší, posiluje při sledování několika prvních epizod, které dobré prostě nejsou.

+ rozsáhlost světa
+ mnoho postav
+ velmi mnoho dobrých herců

- je to velice nudně natočené

Moje hodnocení pilotu: 50 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (právě čteš)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)
S lupou do historie: The O.C. (17. 11. 2019)
S lupou do historie: Bylo nás pět (20. 11. 2019)
S lupou do historie: Home Improvement (24. 11. 2019)
S lupou do historie: House of Cards (27. 11. 2019)
S lupou do historie: Strážce duší (2. 12. 2019)
S lupou do historie: Young & Hungry (4. 12. 2019)
S lupou do historie: Once Upon a Time (8. 12. 2019)
S lupou do historie: Vicious (11. 12. 2019)
S lupou do historie: 'Til Death (15. 12. 2019)
S lupou do historie: Dollhouse (18. 12. 2019)
S lupou do historie: Aliens in America (25. 12. 2019)
S lupou do historie: Poirot (25. 12. 2019)
S lupou do historie: Nip/Tuck (29. 12. 2019)

S lupou do historie: Broadchurch (1. 1. 2020)
S lupou do historie: Yes Minister (5. 1. 2020)
S lupou do historie: Rogue (8. 1. 2020)
S lupou do historie: My všichni školou povinní (13. 1. 2020)
S lupou do historie: The 4400 (15. 1. 2020)
S lupou do historie: Xena: Warrior Princess (19. 1. 2020)
S lupou do historie: Necessary Roughness (22. 1. 2020)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
jesmot
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

minion93
před 15 týdny
Neviem čo si mám myslieť :D stále som v móde, ktorý odoláva tomuto seriálu...
jesmot
před 15 týdny
Moje chyba, přiznávám. Bral jsem popis z profilu seriálu, který jsem...
zip
před 15 týdny
Jsem na tom stejně. Viděla jsem pár dílů kvůli humbuku okolo a neoslovilo...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY