25. 12. 2019

S lupou do historie: Poirot

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Poirot (Hercule Poirot) 1×01: The Adventure of the Clapham Cook?

Medailónek

Název: Poirot (Hercule Poirot)
Žánr: Drama, Krimi
Stanice: ITV
Vysílání: 1989–2013
Celkový počet sérií: 13
Premiéra: 8. 1. 1989
Délka pilotu: 50 minut

Kdo?

Tvůrce: Agatha Christie
Herci: Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran, David Suchet

O čem to je?

Když belgický soukromý detektiv Hercule Poirot utíká před válkou do Anglie, setkává se po čase s kapitánem Hastingsem a šéfinspektorem Jappem, se kterými vyšetřuje ty nejzapeklitější případy vražd, zmizení nebo krádeží.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

jesmot

Status: viděna většina epizod, několikrát
Hodnocení celého seriálu: -

Dnešní pilot byl pro mě naprostou parádou a takovým příjemným (po)vánoční dárkem, ono sledovat něco z milovaných kousků, které mají místo ve vašem srdci je vždy skvělé. Už je to nějakou dobu, co jsem tento díl viděl, takže jsem neměl jasno hned od začátku, každopádně, když jsem si šel epizodu pustit, překvapilo mě, že první epizodou není Styles, tak jak tomu je v případě knih. Takto člověk rovnou naskočí do příběhu, ale já skutečně stěžovat nemůžu.

Poirota miluju už strašně dlouho, takže dnes to skutečně odosobněně nepůjde. Rozhodně oceňuji zpracování předlohy (teda přiznávám, že zrovna claphamskou kuchařku jsem prozatím nečetl), herecky se jedná skutečně o bombu, proti jiným nevydařeným zpracováním je toto naprostý klenot. David Suchet dodává postavě něco tak úžasného, zkrátka a dobře spojení tohoto bezvadného herce, postavy belgického detektiva a skvělého stylu včetně motýlků a vycházkových holí tvoří něco nepřekonatelného.

Příběhově je pilot zajímavě napsaný, to tedy nelze úplně přisoudit scénáristů, i když ti se rozhodně skvěle popasovali s dílem Agaty Christie. Je tu vidět jedinečný Poirotův břitký humor a ješitnost, padne poznámka na šedé buňky, Hastings je tradičně zaujat jinými věcmi a přehlíží detaily, takže se tak přibližuje divákovi a Japp se slečnou Lemonovou všechno ještě hezky okoření. Po této stránce je epizoda pestrým průřezem všeho podstatného napříč příběhy.

I když je každý příběh jiný, postupně jsou předkládány maličkosti, které tvoří velký barevný obraz o Poirotovu životu, a vše vyvrcholilo v závěrečném dílu, u kterého, přiznávám, mi ukápla i slza. Ale to zbytečně předbíhám. Pilot je takový testerem, jestli vás vůbec drobný Belgičan zaujme a jestli má tak smysl sledovat dál. Pokud vás příběhy chytnou, tam jich je k dispozici spousta, takže než se jimi člověk prokouše, klidně může jít od začátku, buď zapomenete, kdo byl pachatel, nebo se zaměříte na myšlení Poirota a pokusíte se přijít na kloub záhadě dřív něž on. A nebo jako já žijete v domnění, že už jste viděli vše, co bylo zfilmováno a můžete přidávat jen knižní díla, která se v seriálu neobjevila. Jenže i já před pár týdny objevil díl, který jsem doposud neviděl a začínám mít pocit, že je takových víc. Alespoň se ještě mám na co těšit.

Možná že je to těmi svátky, možná dlouholetou oblibou, ale Hercule Poirot ode mě dostává nejvyšší hodnocení. Toto zpracování geniální anglické autorky, před kterou smekám, můžu jedině doporučit. Mě umí vždy pobavit, zaujmout, překvapit a jak už jsem řekl i rozplakat (myslím, že vnitřně to ještě pořád nemám úplně zpracované). Navíc je tu skvělé prostředí, je tu i během těch 13 sérií pár narážek na historické události, což by některé mohlo také zaujmout. A samozřejmě jedinečný dům, kde Poirot bydlí, jednou ho chci vidět naživo. No o tomto seriálu bych byl schopný toho napsat hromady, ale ať zase neodbíhám od tématu pilotu, tak to tu radši utnu. Takže milovníci Británie, detektivek a Christie a samozřejmě i vy ostatní směle do toho.

+ obsazení a herectví
+ geniální zpracování
+ humor
+ prostředí
+ myšlení
+ srdcovka

Moje hodnocení pilotu: 100 %
Další díly seriálu
Kdo nelikuje není SerialZoňák! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře28zobraz všech 28 příspěvků
verca.sotek

verca.sotek

Poirota můžu. :) To už je taková klasika.
před 38 týdny
zip

zip

Pozitivní lupa a stejně to vyvolá takové emoce;)
před 38 týdny
Katerina Petrova

Katerina Petrova

Rozhodně úžasný, dobře zpracovaný seriál, který kromě detektivní zápletky dobře ukazuje i sociální a...
před 38 týdny
Další články k tématu