29. 1. 2020

S lupou do historie: Oz

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Oz 1×01: The Routine?

Medailónek

Název: Oz
Žánr: Krimi, Drama, Thriller
Stanice: HBO
Vysílání: 1997–2003
Celkový počet sérií: 6
Premiéra: 12. 7. 1997
Délka pilotu: 53 minut

Kdo?

Tvůrce: Tom Fontana
Herci: Ernie Hudson, Terry Kinney, Rita Moreno, George Morfogen, Harold Perrineau, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Eamonn Walker, Dean Winters, B.D. Wong

O čem to je?

„Oz“ je přezdívka pro Oswaldské státní nápravní zařízení, dříve Oswaldská státní věznice s maximální ostrahou (úroveň 4), kdesi na neznámém místě ve státě New York. Jedním z vězňů je také Augustus Hill, bývalý drogový dealer a feťák, dnes upoutaný na kolečkovém křesle, jehož prostřednictvím pronikáme do nitra nápravného zařízení, kde panují podivná pravidla.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

jesmot

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Sice to byl boj, ale nakonec jsem se přece jenom na pilot dodíval. A už po prvních deseti minutách jsem si byl jistý, že to vidět nepotřebuji, takže další díly se do mého watchlistu rozhodně nezapisují. To se samozřejmě podepsalo také na celkovém hodnocení, které je ale ve finále mírnější, než by bylo na začátku pilotu.

Netuším, jak mě to napadlo, ale celé mi to připomínalo splácanou plastelínu různých barev, která se však ani trochu nepropojila. Do jednoho příběhu se tvůrci snažili spojit různorodé věci, které spolu ale nefungují. Navíc mi přijde, že seriál nemá vysloveně daný směr, kterým se chce a bude ubírat dál, co je dost velký problém, protože pak netuší na co má lákat. Až na závěrečnou scénu, která vše akorát víc komplikuje, nedává smysl a už vůbec nepodporuje ucelenost příběhu.

Postav je tu hromada, nikdo není vysloveně adept na oblíbence, spíš takové obyčejné osoby, sem tam někdo na nervy jdoucí, ale globálně vzato tu není žádná hvězda, teda nemyslím herecká. O tom, že je hlavní vypravěč hlavním vypravěčem, tu není v podstatě až do konce epizody zmínka, pak je tu jedna scéna, bum, všichni už víme, kdo nejspíš do konce seriálu neumře. Super, jinak může kdokoli kdykoli skončit.

Fakt netuším, co by mělo být v dalších epizodách tak dechberoucího, protože sledovat dokola jak se střídá hodina za hodinou,, ten promluví s tím, tamten naštve toho… a co jako? Aby to ve vězeňské tématice sesadilo Orange Is the New Black, musel by se seriál obrovsky snažit.

Sice mi seriál neučaroval, ale zároveň to ani není žádná katastrofa, taková věc, která neurazí, jen sebere dost času. Natočené je to dobře, když odhlédnu od nespojitosti, tak jednotlivé příběhy nejspíš zvládnou fungovat samostatně. Jen tu chybí takový hlavní tahoun, kterého by si člověk oblíbil a sympatizoval s ním. Teď nemám žádnou motivaci, nezajímá mě, kdo jak dopadne. Takto mám akorát pocit, že by mi po těch šesti sériích naprosto přeskočilo, jako bych si tím vězením prošel.

+ neurazí
+ příběhy samostatně fungují

- nespojitost
- postavy

Moje hodnocení pilotu: 60 %
micuda98

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Viděl jsem pár skvělých vězeňských filmů, jako třeba Vykoupení z věznice Shawshank a Zelenou míli. Ze seriálu jsem nedávno dokoukal Rectify, ve kterém však byly pouze flashbacky. Osobně se vyhýbám seriálům Orange Is the New Black a Wentworth, protože mi nepřijdou vůbec zajímavé. Samozřejmě sto lidí – sto chutí.

V pilotu mě překvapilo pár známých tváří, například J.K. Simmons, nebo Eamonn Walker a Jon Seda z Chicago frančízy. S postavami mám jeden velký problém, všichni jsou to zločinci, kterým prostě nedokážu fandit. Ani zaměstnanci věznice na mě neudělali dojem. Jediné světlé místo byla krutost a drsnost vězení, která tomu dodávala aspoň trochu života. Nejvíce mi ale asi vadil vypravěč, který mi evokoval Twilight Zone nebo Věřte, nevěřte. Pilot byl pro mě příliš nudný a nenavnadil mě na sledování dalších epizod.

+ pár známých tváří
+ krutost

- postavy
- vypravěč

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Romix

Romix

Top seriál, jednou se k tomu vrátím a dám si to ještě jednou.
před 42 týdny
gamerko_mt

gamerko_mt

Neskutočný seriál, zhltol som ho za pár dní....
před 42 týdny
jesmot

jesmot

Po dlouhém čekání na vaší straně a odhodláváním na mé je historická lupa k seriálu Oz kompletní....
před 39 týdny
Další články k tématu