5. 2. 2020

S lupou do historie: Manhattan

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Manhattan 1×01: You Always Hurt the Ones You Love?

plakát

Základní údaje

Název Manhattan
Žánr Drama, Historický, Retro
Stanice WGN America
Vysílání 2014–2015
Počet sérií 2
Premiéra 27. 7. 2014
Délka pilotu 57 minut

O čem to je?

V malém odloučeném městečku Manhattan v Novém Mexiku jsou v roce 1943 všechny velké mozky, které mají pomoci Spojeným státům vyhrát válku. Pracují dnem i nocí na přísně tajném projektu, ze kterého vzejde první atomová bomba na světě. Jenže uspět může jen jeden návrh.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Tak nevím, jestli jsme si to minule zakřikl, že zase pokračujeme ve válečné tématice, ale tentokrát je to pro mě o poznání lepší. Pilot se sleduje celkem dobře, sice trošku ta délka není úplně to pravé ořechové na vyplnění času, ale výsledek stojí za to.

Než na to zapomenu, tak oceňuju odkaz na Česko hned v úvodním dílu, je fakt, že jsme na narážky celkem dost vyhledávaní, takže podobné zmínky člověk najde snad ve většině seriálů, ale cení, že to tam i tématicky dostali. A teď tedy přímo k příběhu. Nejedná se o žádný válečný kousek, to, že je tu pozadí 2. světové války jako hybatel, naštěstí neznamená, že tu po sobě v kuse střílí a umírají jako na běžícím pásu. Je tu zachycená byrokracie, to jak tajnosti ovlivňují naše životy, odloučení od rodiny, milostné vztahy a neshody, plus taková paničky uzavřeného města. Takže za mě rozhodně rozmanitý výběr, i když tu pořád převládají, spíš možná teprve budou převládat technické věci.

Vždycky je zajímavé sledovat historii okořeněnou fikcí, protože vlastně nikdo z nás při těchto událostech nebyl, takže, kdo ví, co je skutečně pravda. Navíc tak tvůrci mohli přivést řadu zajímavých fiktivních postav, na nichž vystavěli příběh. Jen tedy životnost některých postav nebude úplně dlouhá. Každopádně tu není nikdo vysloveně nesympatický hned od pohledu, jasně že tu jsou postavy, které si asi nezískají oblibu všech, ale o to jsou zajímavější, navíc opravdu nejsou tou pěstí, která vytáčí hned, jak se zjeví.

Seriál si sledovanost pojistil i tajemným koncem a upoutávkou na celou sérii, která vše ještě více zamotává, takže člověk chce hned vědět, co se stalo. Tedy na mě to zabralo hned. Navíc je super jít do tohoto seriálu s vědomím, že má jen dvě série, ke všemu postavené na historických událostech, takže se snad nedočkáme žádného velkého historického převratu, jedinou jinou cestou je proto uzavřenost, alespoň částečná.

I přes tématiku vznikající atomové bomby je příběh odlehčen, například myšlenkami o pěstování a květinách, sice to zase povede zpět k projektu Manhattan, ale je to trošku odlehčené. Stejně tak oslavy, opravdu zbožňuju ty barevné záblesky na lidech, když ohňostroj ani nejde vidět, dodává to tomu skutečně takovou slavnostní atmosféru. Takže v kombinaci s propracovaným příběhem, záhadami, zákulisními hrami a příjemným obsazením představuje seriál skvělou podívanou. No tak jo, skvělou je možná přehnané, ale je to fakt dobré.

  • zákulisní hry
  • postranní příběhy
  • fikce s historií
  • délka
80 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: pilot viděn v době vydání
Hodnocení celého seriálu: –

Pilot jsem viděl v době vydání, bohužel jsem byl tehdy velmi zklamán a se seriálem nepokračoval. Na pilot jsem se tedy podíval podruhé a musím říct, že se pro mě nic nezměnilo, hodina mdlého pozorování pilotní epizody seriálu, který využívá zajímavé historické události k vyprávění o mezilidských vztazích, které nejsou ani poutavé. Lhal bych, kdybych řekl, že tam nejsou zmíněny některé věci ohledně vývoje atomové bomby a tedy samotného Projektu Manhattan, ale ty jsou podány neskutečně nezáživně.

Hodně herců jsem v seriálu poznal, někteří si od té doby vybudovali slušnou kariéru. Nikdo z nich na mě však neudělal takový dojem jako Frank Winter v podání Johna Benjamina Hickeyho. Rád bych pochválil kulisy „městečka“ čtyřicátých let, ale zde se jedná pouze o plac s obdobou unimobuněk a jediné, co tedy můžu pochválit, jsou dobová auta.

Upřímně doufám, že jesmot nade mnou bude mít kladnější hodnocení, jelikož neplánuji odstoupit od svého téměř pět let starého hodnocení. Ani odstupem času jsem totiž nenašel na pilotu nic, co by mě nějak extra zaujalo.

  • John Benjamin Hickey
  • mezilidská dramata
  • nezáživnost
20 %
Mé hodnocení
Micuda98
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil. Buď první!
Další články k tématu