9. 2. 2020

S lupou do historie: The Tudors

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte The Tudors (Tudorovci) 1×01: In Cold Blood?

plakát

Základní údaje

Název The Tudors (Tudorovci)
Žánr Drama, Historický
Stanice Showtime
Vysílání 2007–2010
Počet sérií 4
Premiéra 1. 4. 2007
Délka pilotu 53 minut

O čem to je?

Jindřich VIII. byl král, který hltal jídlo i ženy se stejnou nenasytností, s jakou likvidoval ty, kdo mu zkřížili cestu. V historii bývá zobrazován jako tlustý muž s bezohlednými choutkami, jako monstrózní sobec, který vymýtil jakoukoliv tradici, pokud stála v cestě jeho ambicím. Ale to je jen polovina Jindřichova příběhu – a vypasený král zatemňuje pohled na přitažlivého mladého muže, který byl až doposud přehlížený. V seriálu Tudorovci jej tedy diváci uvidí jinak. Jako mladého, sexy, zajímavého, romantického a mnohem komplikovanějšího mladíka, než jak bývá obvykle zobrazován.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Co jsem tak zjistil, tak je o seriálu dost známo, že si spoustu historických událostí vysvětlil po svém, dokonce přinesl některé nové nepodložené informace. Ono je to vždycky celkem těžké se oprostit od srovnávaní tohoto typu seriálu se skutečností, respektive s tím, co je dnes známo. Takže tady by mohl nastat pro fanoušky z řad historických nadšenců, detailistů a rýpalů celkem problém.

Já si nemůžu pomoct, ale mně tu chyběly exteriéry, protože až asi na úvodní scénu a jednu ze závěru je všechno situováno jinam než do okouzlující dobové Anglie, která má prostě co do sebe. Rozhodně jsou tu ale povedené kostýmy, vzhled Jindřicha taky zajímavé volba a tak nějak to spolu funguje, všichni působí, jakoby skutečně s této doby vypadli, a ke všem mi sedí i ten charakter.Tady problém rozhodně nevidím.

Seriál se snaží být na pár místech i vtipný, zrovna u historických věcí se to vždycky nemusí povést, ale tady to tvůrcům vychází. Třeba takové ‚buďte holub a se..e na všechno‘ od teď asi budu používat pravidelně, to fakt pobavilo. Jinak o edukativní hodnotě se asi moc mluvit nedá vzhledem ke zmiňovaným nepřesnostem, takže to trochu strádá. Navíc když už si to dělá, co chce, nešlo to udělat trochu víc se zápalem? Protože až na závěr se tu zase tolik věcí neděje, je to převážně chození sem a tam a vložené intriky do dialogů.

Pilot není špatný, to rozhodně ne, ale rozhodně to není špička ze své oblasti. Má to fajn obsazení, ale k čemu to je, když někteří moc prostoru se předvést nedostanou. Zase jsou tu i odlehčené prvky, které mají diváka probrat, jako například sport, to bylo pro mě zase i zajímavé historické zjištění. Určitě má seriál šanci i jako celek, vzhledem k Jindřichovu životu jde očekávat dost velkou vztahovku, do které se budou prolínat dějiny a umírání, takže nuda snad nebude.

 • obsazení
 • zajímavé obdabí
 • intriky
 • absence exteriérů
 • nezáživnost
70 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Tudorovci, jak obsahově (politika a sex), tak i časově se dají považovat za předchůdce Hry o Trůny. Neznám sice širší kontext k premiéře Tudorovců, ale domnívám se, že právě tento seriál prorazil cestu pro další drsnější a dospělejší tématiky v seriálech, za což jsem mu neskutečně vděčný.

Hlavním tahákem Tudorovců je příběh, který je založený na skutečných historických událostech, ten mě většinou dokáže nalákat, tedy pokud to není sitcom o životě nějaké celebrity. Pilot byl zábavný, rychle utekl a rozhodně dokázal navnadit na další sledování. Bohužel pro mě tato pilotní epizoda neobsahovala takový ten wow efekt, který by mě donutil si okamžitě pustit další díl. Právě jeho absence je pro mě asi jediné, ale dost velké mínus. K seriálu se určitě v budoucnu vrátím a dosleduji ho, protože věřím že za to stojí, ale pilotu podle mě něco chybí.

 • dospělý obsah
 • příběh založený na skutečnosti
 • absence wow efektu
70 %
Mé hodnocení
Micuda98

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Tenhle seriál už mě lákal snad od doby svého vzniku, a to díky mému velkému zájmu o historii. Zvlášť ta anglická je podle mého velice zajímavá. Samozřejmě musíme tento seriál brát s nadhledem a ne jako učebnici historie.

Král, i když není žádný svatoušek, tak v podání Jonathana Rhyse Meyerse je naprosto skvělý. Herec se své role ujmul bravurně. I herečka Kateřiny Aragonské mě nadchla, skvěle zde ukázali kontrast, že byla starší než on.

Určitě musím ocenit snahu o autenticitu. Skvělé je, že seriál mapuje příběh Jindřicha VIII. od skoro začátku jeho vlády. Ten, kdo tolik nezná anglickou historii, určitě ocení i to, že vedlejší postavy občas lehce přiblíží okolnosti. Líbila se mi hudba, pozadí… No prostě všechno kromě jediné věci, a to zbytečně dlouhých sexuálních scén. Chápu, že to k té době prostě patří. Patří to k našemu životu samozřejmě stále. Ale je trochu zbytečné ukazovat tolik nahoty.

Oceňuji, že jsme nahlédli nejenom mezi milostné a politické pletky, ale i ty náboženské. Přece jenom jsme v 15.–16. století, náboženství je každodenní chléb, a navíc se nám tu brzy zrodí nová odnož náboženství.

Určitě je i zajímavé srovnávat to s dalšími seriály, které jsou inspirované historii, v tomto případě by se dalo říct, že jako takový prequel je The Spanish Princess.

Samozřejmě mám zase strašnou chuť koukat na další díly, ale čas na to teď bohužel není. Takže snad to zvládnu v létě maratonem :)

 • herci
 • autenticita
 • moc sexu
70 %
Mé hodnocení
vuvicom
Další díly seriálu
Ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu. 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
ragelly

ragelly

To mně seriál nikdy k srdci nepřirostl. Viděla jsem ho komplet, ale Showtime má takový svůj vlastní...
před 42 týdny
zuzana.mrak

zuzana.mrak

Seriál mám moc ráda, úvodní znělku mám dodnes jako vyzvánění :-)
před 42 týdny
Yellow

Yellow

Jindřich byl skvělá postava, asi proto, že to je defakto hlavní hrdina, ale zároven v seriálu snad ani...
před 42 týdny
Další články k tématu