16. 2. 2020

S lupou do historie: Miss Marple

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Miss Marple (Slečna Marplová) 1×01: The Body in the Library: Part 1?

plakát

Základní údaje

Název Miss Marple (Slečna Marplová)
Žánr Drama, Krimi, Mysteriózní
Stanice BBC
Vysílání 1984–1992
Počet sérií 1
Premiéra 26. 12. 1984
Délka pilotu 53 minut

Kdo?

O čem to je?

Slečna Marplová je postarší dáma, která žije ve vesnici St. Mary Mead. Mezi její koníčky vedle pletení patří také řešení zapeklitých vražd a pomáhání policii při chytání nebezpečných a vychytralých zločinců.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Rád bych začal tím, jak mám rád, podobně jako Poirota, slečnu Marplovou, ale právě mi došlo, že jsem vlastně nikdy nečetl žádnou knižní předlohu, takže s tou oblíbeností to nebude zase tak horké. Je fajn, že bez knížky je člověk nezaujatý. Kvůli čemu ale já zaujatý jsem, je novodobější seriálové zpracování, které mám s oběma herečkami moc rád.

U tohoto seriálu nastává trochu problém, díly jsou rozděleny různě, u nás byly vysílány snad jen kompletně jako filmy (takže máme taky jeden příběh jak tady, tak na kfilmu.net). První příběh je rozdělen na tři části a ve finále je to na škodu. Jane Marplová dostává minimum prostoru, takže v podstatě podle úvodního dílu to nevypadá, že by se seriál měl točit právě kolem této stařenky. Navíc herečka tu opravdu působí jen jako taková ospalá stařenka, což je velká škoda.

Díl byl sice trochu zdlouhavý, na chvíli jsem u něj usnul a sledoval část znovu, ale i hluchá místa, která tento fakt způsobují, jsou doplněná o příjemnou hudbu vtahující do Anglie překrásné doby. Na druhou stranu s kratší délkou se toho mohlo udát více smysluplného, a hlavně mohla dostat více prostoru hlavní hrdinka. Takto tu máme přecpaný díl, který se snaží o vtipnost, otevřenost v tématech kontroverze, a na druhé straně se pokouší budovat napětí a tajemno.

Ač nerad, tak připouštím, že pro mě byla trochu náročnější angličtina. Výslovnost měla chvílemi za následek naprosté splynutí slov, takže pro porozumění to bylo trošičku náročnější než třeba současné britské kousky s překrásným čistým jazykem a srozumitelnou výslovností.

Délkou a odsunutím slečny Marplové do ústraní se epizoda stala dost nudnou. Věřím, že dál se to zlepší, ale takto se jedná jen o něco, co se okamžitě po odsledování vykouří z hlavy. Možná, kdyby tam byla více Joan Hickson, měla víc prostoru se představit před velkolepými činy, stoupl by úvodní díl alespoň o 10 %.

  • příjemné prostředí
  • Joan Hickson
  • Jane Marplová v ústraní
  • zdlouhavé
  • rychle zapomenete
60 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Osobně jsem nikdy nevyhledával staré detektivky jako Poirot, Columbo a podobně. Občas jsem na ně ale narazil v televizi a podíval se na ně, protože byly zajímavé – titulní charaktery byly zajímavé. Bohužel, slečna Marplová mi jako zajímavý charakter nepřijde, možná je to tím, že nedostala moc prostoru, aby se o ní divák něco v pilotu dozvěděl. Jediné, co o ní vím, je, že má ráda detektivky, má kamarádku drbnu a že se nikdy neprovdala. A to, že většinu času jsem ji v pilotu ani neviděl, mi přišlo velmi divné. Dokonce mám takový pocit, že vesnický mentálně postižený jedinec dostal více času na obrazovce než právě ona.

Pravdou je, že musím brát v potaz rok vzniku a to, že se jedná o adaptaci románu, který je skoro sto let starý. Takže pokud nejste milovník starých detektivních románů, jmenovitě od Agathy Christie, tak to asi pro vás, stejně jako pro mě, nebude. Pilot byl pro mě neskutečně nudný a nezáživný, ale musím tomu nechat, že tam nebylo nic, co by mi lezlo na nervy. Možná je to i tím, že si z této epizody již po pár hodinách po zhlédnutí skoro nic nepamatuji.

  • nelezlo mi to na nervy
  • nudné a nezáživné
20 %
Mé hodnocení
Micuda98
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře2zobraz všechny 2 příspěvky
proobacz

proobacz

Na slečnu Marplovou nedám dopustit, ale osobně mám radši serii, kde ji ztvárnila Geraldine McEwan odkaz,...
před 41 týdny
Pipa22

Pipa22

Take mam radeji tuto verzi. Nevadilo mi ani pokracovani s vymenou herecky, jen jsem si musela...
před 41 týdny
Další články k tématu