26. 2. 2020

Viděli jste: Altered Carbon (recap první série)

Viděli jste: Altered Carbon (recap první série)

Většina z Vás je určitě obeznámena s vysílacím formátem většiny internetových streamovacích služeb, jako jsou třeba Netflix, Amazon nebo Hulu. Z vlastní zkušenosti vím, že pod každoročním závalem (jak stálic, tak i úplně nových seriálů) je občas až nadlidský výkon si vzpomenout na to, co se dělo v předcházejících sériích našich oblíbených seriálů.

To platí několikanásobně pro seriály, na jejichž pokračování čekáme někdy i několik let. Právě mezi tyto případy patří i druhá řada seriálu Altered Carbon (Půjčovna masa), na kterou jsme čekali téměř 25 měsíců. Právě proto jsme se v redakci rozhodli, že Vám přineseme tento rekapitulační článek, ve kterém vám připomeneme to, co se v první řadě událo.

Pochopitelně bude tento článek obsahovat spoilery pro první řadu, takže pokud jste ji ještě neviděli, tak je nejvyšší čas na nápravu. Každopádně dál už čtěte jen na vlastní nebezpečí.

Ještě než se do toho pustíme, tak stojí určitě za zmínku, že Netflix si tento náš problém uvědomuje a dělá ke svým seriálům rekapitulační videa. Naleznete jej na konci článku, neochudím vás o něj.

My se v rekapitulaci převážně zaměříme na Takeshiho Kovacse, který je ústřední postavou celého seriálu. Dalším důvodem je, že se většina postav z první řady nevrátí, jednak z důvodu změny zasazení ze Země na Takovu domovskou planetu jménem Harlan's World a také proto, že by se druhá řada měla odehrávat přibližně třicet let po konci té první.

Věděli jste, že…

…každá epizoda 1. série je pojmenovaná podle nějakého klasického noir filmu z čtyřicátých či padesátých let? 2. série se toho také drží, kromě finále, které je pojmenováno podle druhé knihy z Takeshiho série.
Joel Kinnaman trávil každý den 90 minut v maskérně, aby se podařilo zakrýt jeho tetování?
…je vše natočeno podle knihy Richarda Morgana?
…toto je už čtvrté dílo, kde Hiro Kanagawa hraje někoho jménem Tanaka?
Dichen Lachman a Tahmoh Penikett spolu hráli již v seriálu Dollhouse, který vám doporučujeme jako podobný?
…původně se počítalo, že podle předlohy vznikne film? Nakonec se ukázalo, že universum je na popsání v dvouhodinovém filmu příliš rozsáhlé.

Takeshi Kovacs se narodil na již zmíněné planetě Harlan's World, která byla osídlena převážně slovanskými a japonskými osadníky, což vysvětluje jeho zajímavou kombinaci jmen. Žil zde se svými rodiči a sestrou Rei, se kterou si byli velmi blízcí. Když však jejich násilnický otec zavraždí jejich matku a napadne i Rei, je Tak odhodlán ochránit svou malou sestřičku za každou cenu a svého otce zastřelí. Tento čin upoutá pozornost CTACu, elitní bojové jednotky Protektorátu, která ho rekrutuje do svých řad s příslibem, že se o jeho sestru Protektorát postará.

Po letech se Takeshi navrací na svou domovskou planetu, kde má za úkol zlikvidovat zdejší Yakuzu, při této misi zjišťuje, že Protektorát své sliby nedodržel a Rei byla prodána sirotčincem právě Yakuze. Sourozenci se tedy společně postaví jak Yakuze, tak i CTACu a vydají se společně na útěk, při kterém jsou přepadeni odbojovou organizací Envoy, ke které se následně přidají. Při výcviku se Tak zamiluje do vůdkyně odboje, Quellcrist Falconer, která je ve skutečnosti stvořitelkou převtělování. Jejich pevnost je napadena a členové odporu jsou pobiti, s výjimkou Takeshiho. I přes tuto porážku Tak pokračuje v boji proti Protektorátu do doby, než je dopaden, uvězněn a jeho vědomí je uskladněno.

O 250 let později je Takeshi Kovacs probuzen a nahrán do nového těla, aby vyřešil vraždu Laurense Bancrofta, velmi bohatého vlivného a téměř nesmrtelného muže, který si jej sám najal. Pro Taka je to velký kulturní i osobní šok, jelikož Bancroft představuje to, proti čemu jako člen Envoy bojoval. Hned po propuštění poznává Kristin Ortegu – policistku, která má na Bancrofta spadeno. Po dobu vyšetřování je Kovacs ubytován v hotelu Raven, neboli Havran, který je spravován umělou inteligencí Poem. Posledním velkým členem Takových pomocníků je Vernon Elliot, bývalý voják a ztrápený otec, jehož dcera Lizzie byla zavražděna a její vědomí se psychicky zhroutilo. Díky Poeovi je vyléčena ve virtuální realitě a nahrána do syntetického těla.

Něco z podobného soudku

Máte dokoukáno a jste naladěni na něco v podobném duchu? Tak zkuste některý z těchto seriálů.

Při jedné drtivé porážce je Kovacs zachráněn záhadnou ženou, kterou není nikdo jiný, než jeho sestra Rei, kterou považoval po útoku na Pevnost za mrtvou. Následně se ukáže, že právě ona je zodpovědná za zničení odboje, protože uzavřela dohodu s Protektorátem, že se jí a Takeshimu nic nestane. Vzápětí Rei prozradí, že Takovo probuzení je její práce. Takeshi si uvědomí, co se z jeho malé sestřičky stalo a rozhodne se zakročit. Se svými společníky dají dohromady plán, jak proniknout do jejího sídla v oblacích s nadějí, že v ní probudí její lidskost a přimějí se vydat autoritám. Tento plán však úplně nevyjde a Takeshi je donucen svoji sestru zabít. Před svou smrtí mu však stihne prozradit, že zálohovala jeho životní lásku Quell.

Doufáme, že Vám tato rekapitulace přišla vhod. Rozhodně dejte vědět, jestli o takové rekapitulace stojíte. Jestli ano, tak napište ke kterým seriálům byste si je přáli, protože víme, že na takovéto maratóny nemá většina z vás čas a tudíž tato povinnost a privilegium připadá na nás.

Na závěr ještě tedy na začátku slibované oficiální rekapitulační vi­deo.

A samozřejmě nesmíme ani zapomenout na trailer na druhou řadu.

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
Micuda98

Micuda98

Autor je velký fanda sci-fi, ale i fantasy. Jeho seriálový, filmový a herní vkus však není těmito žánry omezen. Občas se rád podívá i na nějakou tu romantickou komedii či válečný film. Dalo by se říct, že má rád skoro všechno.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
Dominik Cenki Cenkner

Dominik Cenki Cenkner

skvelý článok, dúfam, že budú častejšie, zvlášť pre tie seriály, ktoré sa vracajú po viac ako roku :)
před 5 týdny
andrea168

andrea168

Moc dekuji, jsem nadsena z te myslenky a urcite tyto clanky budu vyhledavat. Prvni serii Altered jsem...
před 5 týdny
Pajky

Pajky

Tenhle nápad na článek se mi zamlouvá. Chystám se brzy pustit do druhé řady a tohle je ideální na navnadění...
před 4 týdny
Další články k tématu