23. 3. 2020

Na co koukat v karanténě? MacGyver pěkně od začátku!

Na co koukat v karanténě? MacGyver pěkně od začátku!

Vítejte zpět u našeho nepravidelného doporučování seriálů, u kterých byste si mohli zkrátit volný čas, když aktuálně nemůžeme chodit ven z domu, pokud to není nezbytně nutné. Dneska to vezmeme trošku z jiného soudku a podíváme se jen na jeden seriál – neohroženého MacGyvera.

I když v USA aktuálně slaví úspěchy jeho nová, moderní a vylepšená verze (více informací na profilu stejnojmenného seriálu), spousta fanoušků stále s láskou vzpomíná na původní seriál, který se vysílal na stanici CBS v letech 1985–1992) a proslavil hlavního představitele Richarda Deana Andersona po celém světě.

Nyní máte možnost svézt se na vlně nostalgie a pustit si seriál pěkně od prvního dílu s nezaměnitelným dabingem. Seriál se totiž ode dnešního dne vysílá na Primě KRIMI, a to každý den od pondělí do neděle po 14. hodině a v repríze vždy dopoledne.

A jak se lépe navnadit na sledování, než řadou šťavnatých zajímavostí, které jste možná za ta léta už pozapomněli? :-) Tak jdeme na to!

 • Seriál měl premiéru v roce 1985. Postupně vzniklo sedm sérií, celkem 139 epizod a dva televizní filmy. Poslední díl měl premiéru v dubnu 1992.
 • MacGyver se proslavil tím, že díky vlastní vynalézavosti a znalostem chemie, fyziky, techniky a také díky sportovnímu založení dokáže vyřešit nebezpečné situace často na hranici mezi životem a smrtí. A to většinou tak, že využívá běžných předmětů a vytváří z nich důmyslné vynálezy.
 • Na rozdíl od tajných agentů z jiných televizních seriálů a filmů není vybaven žádnými hypermoderními pomůckami, nosí u sebe jen víceúčelový švýcarský nůž a lepicí pásku a zásadně odmítá používat zbraň.
 • Richard Dean Anderson proslul tím, že mnoho kaskadérských kousků zvládl sám. V pozdějších sériích už se nechal častěji zastupovat profesionálním kaskadérem kvůli problémům s čím dál větším počtem různých zranění. Mimo jiné utrpěl zranění zad a musel podstoupit operaci chodidla.
 • Když seriál skončil, Anderson prohlásil, že „MacGyver znamenal být sedm let v prakticky každém natočeném záběru a nemít vůbec žádný život.“
 • MacGyver se dostal až do socialistického Československa. Ve 22. epizodě druhé série hrdina zamíří do komunisty ovládané země, aby zachránil skutečného bývalého politika a osobnost pražského jara 1988, Alexandra Dubčeka. Ten byl v příběhu ze seriálu zatčen kvůli snaze prosazovat lidská práva a zavřen do psychiatrické léčebny. Pro české diváky má tato epizoda přidanou hodnotu, protože je plná humorných momentů vycházejících z představ amerických scenáristů o tom, jak vypadá život v tehdy uzavřeném a pro Západ prakticky nepřístupném Československu.
 • V roce 1994 měly premiéru televizní filmy MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy a MacGyver: Cesta do zkázy, které volně navázaly na už zrušený seriál. Filmy vznikly proto, že do roku 1994 se seriál MacGyver vysílal ve více než 70 různých zemích světa, získal obrovskou popularitu a diváci měli zájem o pokračování, přestože seriál už byl zrušený.
 • V roce 2012 si Anderson zopakoval roli MacGyvera v sérii krátkých filmů, které vznikly pro firmu Mercedes-Benz kvůli propagaci uvedení jejího tehdy nového modelu, auta Citan, na evropském trhu.
 • V roce 2003 vznikl pilotní díl k potenciálnímu spin-offu (spřízněnému seriálu) s názvem Young MacGyver (Mladý MacGyver). Ale na seriálovou objednávku nakonec nedošlo.
 • V roce 2015 byl výraz „MacGyver“ zapsán do Oxfordského slovníku anglického jazyka jako sloveso, které znamená vyrobit nebo opravit (předmět) improvizovaným nebo vynalézavým způsobem využitím předmětů, které jsou zrovna po ruce.
 • MacGyver jezdí v džípech Cherokee Chief, Grand Wagoneer, Wrangler CJ7 a v Chevy trucku z roku 1946, který předtím patřil jeho dědovi.
 • Hrdinův oblíbený sport je lední hokej. Nosí kšiltovku se znakem týmu Calgary Flames. Anderson v dětství snil, že se stane profesionálním hokejovým hráčem, ale snu se musel vzdát, když si zlomil obě ruce.
 • MacGyverovo křestní jméno je odhaleno až v jedné z posledních epizod seriálu. My vám ho tu ale nebudeme spoilerovat, i když už je to pěkná řádka let, co jsme se ho dozvěděli. Vzpomenete si na něj ještě sami bez nápovědy? Pište do komentářů!

Seriál za sebou zanechal nejen filmy a nové pokračování z roku 2016, ale také různé další kulturní odkazy. Naráželo se na něj v Saturday Night Live, často také v The Simpsons (Simpsonovi), kde jsou do hrdiny zamilované Patty a Selma. Dokonce i v Andersonově Hvězdné bráně se jednou mluví i tom, že by letectvo mělo „vymacgyverovat“ chybějící součástku. Seriál se nevyhnul ani Bořičům mýtů, kteří vytvořili speciální díl s testy některých MacGyverových kousků. Ze sedmi prošel jenom jeden – ultralehké letadlo by skutečně mohlo plachtěním bezpečně přistát. Hudební skpuina They Might Be Giants vydala v roce 2001 píseň All MacGyver on It, která vyšla na japonské verzi alba Mink Car.

Když už jste v zápalu čtení, nezapomeňte se podívat i na první díl našeho článkového seriálu, kde vám doporučujeme seriály z postapokalyp­tického žánru.


Tak co, dáte si opáčko? Věděli jste o všech zajímavostech, nebo se dozvídáte novinky?

Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře5zobraz všech 5 příspěvků
naninka358

naninka358

Je tohle nenápadné naznačení, že se máme v téhle době naučit improvizovat? Třeba až si budeme muset...
před 4 dny
Fruiko

Fruiko

Půjde vytisknou na 3D tiskárně. :D
před 4 dny
naninka358

naninka358

Tak to musím nejprv spíchnout tu tiskárnu...
před 4 dny
Další články k tématu