10. 6. 2020

Televizní tvůrci: Steven Knight

Televizní tvůrci: Steven Knight

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se tato rubrika zaměřuje.

Jsme rádi, že se vám návrat rubriky zamlouval a doufáme, že máte chuť na další článek. Dnes si představíme tvůrce, který má na svém kontě několik zajímavých seriálů, ale i filmů, a může se pyšnit i nominací na Oskara. Podíváme se podrobněji na kariéru Stevena Knighta.

Steven Knight je britský scénárista, producent a také režisér. Steven se narodil 5. srpna 1959 jako sedmý potomek George a Idy, v anglickém městě zvaném Marlborough. Jeho rodina se však brzy přestěhovala a on tak vyrůstal v průmyslovém Birminghamu.

Vzdělání dokončil na londýnské University College. V roce 1984 začal pracovat jako scénárista a producent pro Capitol Radio, kde působil až do roku 1987. A v roce 1989 našel první práci u televize když se jako scénárista připojil k pořadu Commercial Breakdown. O rok později se zapojil i u skečového pořadu Canned Carrot, kde hlavní roli hraje Jasper Carrott.

The Detectives

Stanice BBC
Vysíláno 1993–1997
Hodnocení na SerialZone.cz

Spolupráce s Jasperem Carrottem se osvědčila a v roce 1993 vytvořil Steven Knight seriál nazvaný The Detectives. V dalších rolích se připojili Robert Powell a George Sewell. Seriál fungoval pět let a celkem vzniklo 31 epizod, pod kterými je Knight podepsán jako scénárista.

David Briggs a Bob Louis jsou snad ti nejneschopnější detektivové, které si lze představit. Jenže hloupého často provází štěstí, a tak Briggs a Louis své případy vždy vyřeší, i když se často ocitají na pokraji vyhazovu.

Peaky Blinders (Peaky Blinders: Gangy z Birminghamu)

Stanice BBC
Vysíláno 2013-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Díky svému úspěšnému působení u filmu trvalo několik let než se vrátil k práci u televizní obrazovky. Ale když se vrátil, tak to opravdu stálo za to a pro BBC vytvořil jeden z největších hitů posledních let. V roce 2013 totiž představil seriál Peaky Blinders. V hlavních rolích se představili Cillain Murphy a Sam Neil. Později se pak k obsazení připojila taková esa jako Tom Hardy nebo Adrien Brody. Seriál má za sebou 5 sérií a nedočkavě se očekává šestá řada.

Britská gangsterská sága odehrávající se v Birminghamu po roce 1920. Rozvětvená rodina Shelbyových si v poválečném Birminghamu založí nemilosrdný gang Peaky Blinders. V čele gangu stojí Tommy, ale jeho pozice začíná být ohrožena. Obzvlášť, když do města přijede nový a nekompromisní šéf policie…

Taboo

Stanice BBC
Vysíláno 2017-????
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2017 přišel další hit a další spolupráce s Tomem Hardym. Společně vytvořili seriál s názvem Taboo. První řada měla osm epizod a obdržela i dvě nominace na Emmy. V hlavní roli se představil samotný Hardy a to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme se zatím nedočkali řady druhé. Stanice chce pokračování, Knight má druhou řadu napsanou, ale Hardyho natáčecí rozvrh je narvaný k prasknutí.

Dobové drama stanice BBC je zasazeno do roku 1813. James Keziah Delaney je dobrodruh, který se vrací z Afriky se čtrnácti diamanty, aby pomstil smrt svého otce. James odmítá prodat rodinný podnik východoindické společnosti. Rozhodne se vybudovat vlastní obchodní impérium, brzy ovšem zjistí, že hraje velmi nebezpečnou hru.

See

Stanice Apple TV+
Vysíláno 2019-????
Hodnocení na SerialZone.cz

V listopadu 2019 přišlo spuštění Apple TV+ a jeden z prvních seriálů, který se na nové streamovací službě představil, byl seriál See. Ten pro Apple napsal a produkoval právě Steven Knight a v hlavní roli se představil Jason Momoa.

V daleké budoucnosti přišla lidská rasa o zrak a společnost musí najít nové způsoby jak mezi sebou komunikovat, lovit a přežít. To vše se změní, když se narodí dvojčata, která vidí.

A Christmas Carol (Vánoční koleda)

Stanice BBC One
Vysíláno 2019
Hodnocení na SerialZone.cz

A i když si odskočil na Apple TV+, tak nezanevřel na spolupráci s BBC a na prosinec 2019 připravil novou verzi Vánoční koledy, kterou přetvořil k obrazu svému a produkoval. Ke spolupráci pak přesvědčil herecké hvězdy jako Guy Pearce, Andy Serkis, Stephen Graham či Charlotte Riley a třídílná minisérie byla na světě.

Seriál je adaptací stejnojmenné povídky Charlese Dickense. Ebenezer Scrooge nehodlá ani o Vánocích obměkčit své srdce a zůstává nadále osamělým lakomcem. Během štědrovečerní noci se mu zjeví duch jeho zesnulého obchodního partnera Jacoba Marleye. První duch je postupně následován dalšími třemi – duchem minulých, současných a budoucích Vánoc, kteří mu ukazují, jak jeho bezcitné chování ovlivňuje lidi okolo něj a co jej čeká, pokud zůstane stejným zahořklým chamtivcem. Pod vlivem návštěv duchů se zcela změní Scroogeův přístup k životu – postupně se změní v laskavějšího a chápajícího člověka.

Pár zajímavostí na závěr:

 • V roce 1998 stál společně s Davidem Briggsem a Mikem Whitehillem za vznikem zábavného pořadu Who Wants to Be a Millionaire? (Chcete být milionářem?), kterého jen v Británii vzniklo 30 sérií a celkově 592 epizod. Navíc byl předělán do vlastních verzí pro jednotlivé země a vysílán ve více než 160 zemích.
 • V roce 2002 napsal scénář k filmu Dirty Pretty Things (Špína Londýna) a získal za něj nominaci na Oskara. V hlavních rolích hráli Audrey Tautou a Chiwetel Ejiofor.
 • V roce 2006 stál za vznikem filmu Amazing Grace (Nezlomná vůle), kde hrál hlavní roli Ioan Gruffudd.
 • V roce 2013 si odbyl i svůj režisérský debut u filmu Hummingbird (Crazy Joe) s Jasonem Stathamem.
 • Zároveň v roce 2013 napsal a natočil i film Locke (Noční jízda), kde poprvé spolupracoval s Tomem Hardym.
 • Na seriálu Taboo se rozhodl pracovat, protože mu Tom Hardy kývnul na spolupráci u filmu Locke.
 • Uvádí, že příběh Peaky Blinders je založen na skutečných událostech, přesněji tedy na vzpomínkách jeho rodičů a hlavně otce, který mu vyprávěl příběhy o dobře oblečeném gangu, když byl mladší.
 • David Bowie byl velkým fanouškem seriálu Peaky Blinders a dal povolení k tomu, aby Steven Knight využil jeho hudbu ve třetí sérii.
 • V roce 2019 napsal, zrežíroval a produkoval film Serenity (Ticho před bouří), který u kritiků propadl, ale on sám je s jeho výsledkem spokojený. V hlavních rolí hráli Matthew McConaughey a Anne Hathaway.
 • V roce 2019 také vytvořil hudební videoklip pro píseň One of Us od Liama Gallaghera.
 • Je zapáleným fanouškem fotbalového klubu Birmingham City.
 • Jako své hobby uvádí rybaření a zapalování ohňů.
 • V roce 2020 získal řád britského impéria CBE za rozvoj dramatu a zábavy v Birminghamské komunitě.
 • Nedávno bylo oznámeno, že na rok 2021 plánuje zpracovat další román od Charlese Dickense – Great Expectations (Nadějné vyhlídky). Měl by na to spolupracovat se stejným týmem jako u seriálu Taboo a tak se spekuluje o tom, že Tom Hardy by se mohl objevit v jedné z rolí a vyloučen není ani návrat hvězd, se kterými pracoval u Vánoční koledy.

Znáte Stevena Knighta? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? Který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
Pajky

Pajky

Ale na vaše komentáře já čekám, bez těch to nejde :)
před 37 týdny
phoboska

phoboska

Ja viem a najhoršie je, že ja som sa večne rozčuľovala, keď som nemala odozvu pod mojími 🙈
před 37 týdny
Janey T

Janey T

Od Stevena jsem neviděla zatím nic. Ale na doporučení kamarádky se chci podívat na seriál See a to...
před 32 týdny
Další články k tématu