10. 7. 2020

Televizní tvůrci: Tom Kapinos

Televizní tvůrci: Tom Kapinos

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se tato rubrika zaměřuje.

Jsme rádi, že se vám návrat rubriky zamlouvá a doufáme, že máte chuť na další článek. Dnes si představíme tvůrce, který má na svém kontě několik zajímavých seriálů a je zářným příkladem toho, že možná neznáte jeho jméno, ale máte rádi jeho seriály. Podíváme se podrobněji na kariéru Toma Kapinose.

Tom Kapinos je americký scénárista a producent. Tom se narodil 12. července 1969 v Lewittownu, městečku poblíž New Yorku. Navštěvoval Island Trees High School, kde v roce 1987 odmaturoval.

V průběhu devadesátých let se přestěhoval z New Yorku do Kalifornie, aby si splnil sen a stal se scénáristou. V Los Angeles začal pracovat pro Creative Artist Agency. V roce 1999 se na něho usmálo štěstí a Fox Studios koupilo jeho scénář k filmu The Virgin Mary. S filmem byla nějakou dobu spojována herečka Jennifer Aniston, ale nakonec se ho nepodařilo natočit. To však Toma nemuselo nějak zvlášť mrzet, protože si jeho práce všimli producenti úspěšného seriálu.

Dawson's Creek (Dawsonův svět)

Stanice The WB
Vysíláno 1999–2003
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 1999 ho oslovili ke spolupráci producenti seriálu Dawsonův svět. Nastoupil na pozici kreativního konzultanta na začátku třetí série a jako scénárista je podepsán celkem pod třinácti epizodami. Dawsonův svět mu však dal šanci vyzkoušet si i další pozice a v roce 2001, na začátku páté řady, se stal výkonným producentem. V této pozici pokračoval až do konce seriálu v roce 2003.

Seriál vypráví o dobrodružstvích čtyř kamarádů ze střední školy ve fiktivním malém městečku Capeside v Massachusetts na východním pobřeží USA. Ti právě procházejí obdobím, kdy rodina a přátelé mají stále ještě obrovský vliv na jejich budoucnost, ale oni se přitom už snaží hledat svou vlastní cestu. Stejně jako jejich vrstevníci kdekoli jinde na zeměkouli se zmítají v obavách, že by mohli udělat nějakou osudovou chybu, každý z nich se musí sám vypořádat s rodícím se vztahem k opačnému pohlaví a rozvážit, jestli už přišla ta vhodná doba, aby se vrhli do sexuálního života.

Californication

Stanice Showtime
Vysíláno 2007–2014
Hodnocení na SerialZone.cz

Po ukončení Dawsonova světa přišel s vlastním seriálem Califronication. Jeho hlavním hrdinou je Hank Moody, spisovatel, který si prochází tvůrčím blokem. Utápí ho v alkoholu, drogách a náhodných známostech, takže není divu, že ho jeho partnerka opustí a vezme s sebou i jejich dospívající dceru. Když si Hank uvědomí, o koho přišel, tak se snaží je získat zpět. Otázkou je jestli dokáže odložit své ego a nebude už pozdě.

Roli Hanka Moodyho si zahrál David Duchovny, další hlavní role ztvárnili Natascha McElhone, Evan Handler, Pamela Adlon a Madeleine Martin. Seriál se nakonec dočkal 7 sérií a celkově se odvysílalo 84 epizod. David Duchovny za svou roli získal několik nominací na Zlatý Glóbus a jednu z nich i proměnil v získání ocenění. I samotný seriál se dočkal dvou nominací, ale ani jednu ve vítězství neproměnil.

Lucifer

Stanice FOX/Netflix
Vysíláno 2016-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Na jaře roku 2015 začal pracovat na přípravách k seriálu Lucifer. Ten je volně založen na postavě z komiksu The Sandman od Neila Gailmana. Je tvůrcem seriálu, ale nepůsobí v něm jako showrunner, aby měl volnost na jiné projekty. Původně byl seriál vytvořen pro FOX, ale po třetí sérii přišlo ukončení a ujal se ho Netflix a natočil další epizody. Začátkem léta 2020 Netflix oznámil, že seriál prodlužuje pro závěrečnou šestou řadu.

Lucifera už nebaví být nejvyšším pánem pekla, je znuděný a nešťastný. Rozhodne se proto rezignovat na svou funkci a nechá se strhnout krásou, leskem a lákavou šíleností města Los Angeles. Zde zažívá chtěnou akci a dobrodružství, když pomáhá místní policii trestat kriminálníky. Role Lucifera se ujal Tom Ellis a společně s ním se v seriálu objevili Lauren German, Kevin Alejandro, Lesley-Ann Brandt, D.B. Woodside nebo Rachael Harris.

White Famous (Bílá sláva)

Stanice Showtime
Vysíláno 2017
Hodnocení na SerialZone.cz

Stanici Showtime se spolupráce s Tomem zamlouvala a tak pár let po ukončení Californication, začal znovu pracovat pro stanici. Kapinos nepůsobil v roli showwrunnera u seriálu Lucifer a tak mu zbyl čas na další projekt a souhlasil, když ho stanice oslovila s nápadem na projekt od Jamieho Foxxe. A tak volně na základě Foxxova života začal Kapinos připravovat scénář k seriálu White Famous. Seriálu se však příliš nedařilo a tak byl po první sérii, která čítala 10 epizod, ukončen.

Floyd Mooney je afroamerický talentovaný stand-up komik, jehož hvězda je na velkém vzestupu. Když se dostává mezi nejlepší ve svém oboru, musí být opatrný na kruté prostředí showbusinessu a zrádných lidí kolem. Hlavní roli si zahrál Jay Pharoah.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Seriál Californication vlastně vznikl jako frustrace z toho, že předtím pracoval Tom Kapinos na Dawsonovu světu. Protože cítil, že to není přesně to, co by sám chtěl tvořit. Možná i proto má Karen příjmení Van Der Beek, stejně jako hlavní představitel Dawsona.
 • Seriál Californication si získal spoustu fanoušků, ale i mnoho odpůrců. Například v Austrálii se nelíbila explicitní povaha seriálu. Obzvláště pak úvodní scéna s jeptiškou poskytující orální sex v kostele.
 • Red Hot Chili Peppers podali žalobu na stanici Showtime kvůli jménu seriálu. Skupina tvrdila, že to využívá a poškozuje jméno jejich nejúspěšnějšího alba. Stanice se bránila tím, že skupina nevymyslela název Californication a poukazovala na fakt, že tento termín byl už v roce 1972 použit časopisem Time. Tom Kapinos se navíc bránil tím, že ho inspirovala samolepka na nárazníku, která uváděla „Don't Californicate Oregon“. Žaloba byla nakonec vyrovnána mimosoudně.
 • Všechny knihy Hanka Moodyho („South of Heaven“, „Seasons in the Abyss“ a „God Hates Us All“) jsou názvy alb metalové skupiny Slayer.
 • Hank Moody kouří stejnou značku fiktivních cigaret (Morleys) jako kuřák ze seriálu Akta X.
 • Tom Kapinos původně chtěl, aby Pamela Adlon hrála postavu Karen, ale sama herečka raději chtěla hrát postavu Marcy Runkle.
 • Podle Davida Duchovnyho začal psát Tom Kapinos konec každé série tak, aby to mohl být i konec seriálu potom, co se seriál přesunul z podzimního vysílání na jarní. Údajně kvůli tomu, že už byla celá řada vždy natočená předtím než se začala vysílat.
 • Gillian Anderson několikrát věřejně zmínila, že by ráda, aby ji pozvali jako hosta ke Californication. Dokonce i vtípkovala o tom, že by si zahrála striptérku oblečenou jako agentka Scullyová. David Duchovny ji nechtěl pozvat, aby tím nezničil speciální vztah, který mezi sebou Mulder a Scullyová měli v Aktě X.
 • Seriál White Famous přivítal i několik postav ze světa Californication. Například Stu Beggse (Stephen Tobolowsky) nebo Kali (Meagan Good).
 • Po ukončení Californication napsal i epizodu k seriálu Roadies.
 • Přiznal, že práce na Californication ho úplně vyčerpala, protože pravidelně pracoval až 18 hodin denně a byl zapojen do všech fází příprav a produkce. I proto nechtěl působit ve stejné kapacitě u seriálu Lucifer a na pozici showrunnera FOX obsadil někoho jiného.

Znáte Toma Kapinose? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat její seriály? A máte raději Lucifera nebo Hanka Moodyho?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
Pajky

Pajky

Problém je, že já toho o Xeně a jeho seriálech moc nevím. By se hodilo, abys to sepsala spíš ty :D...
před 3 týdny
andromache

andromache

Tak teď jsi mě moc nepotěšil :D.
před 3 týdny
Janey T

Janey T

Tak, znám jenom Dawsonův svět, ale všechny díly jsem neviděla. Zbytek neznám, ale je pravda, že někdo se mi...
před 2 týdny
Další články k tématu