5. 8. 2020

5+1 na téma Drama a akce

Vítáme vás zpět u staronové rubriky, která se zaměřuje na opomíjené seriály. Pět redaktorů a autor článku vybrali šestici seriálů, které unikají pozornosti davů, ale přesto stojí za zhlédnutí.

Každý z redaktorů si zvolil jeden seriál a připravil pro vás doporučení, proč zrovna tenhle seriál stojí za sledování. Dnes přicházíme s pátým vydáním a tentokrát téma našeho článku nese název Drama a akce. Takže se připravte na výběr seriálů, kde se dočkáte pořádného napětí nebo slušné akce. Pro některé možná bude překvapením, že hlavních rolí se v našem výběru ujímají většinou ženy. I tentokrát byl důležitým faktorem pro výběr počet hodnocení v naší databázi a hranice pro opomíjený seriál byla stanovena stejně jako minule pouze na 200 hodnocení.

Jett

stanice Cinemax
Hodnoceno 37×
Podobné seriály Banshee
Breaking Bad (Perníkový táta) 
Hodnocení na SerialZone.cz

Daisy „Jett“ Kowalski (Carla Gugino) je světová zlodějská extratřída. Nedávno byla propuštěna z vězení, takže teď žije se svojí dcerou Alice a kamarádkou Mariou poklidný život. I když výchova dcery nepřináší takové uspokojení jako nebezpečný život zlodějky, řekla si, že za mříže ji už nikdy nikdo nedostane. Jenže je okolnostmi donucena se ke svému zlodějskému životu opět vrátit. Její bývalý šéf (a milenec), výstřední a nebezpečný kriminálník Charlie Baudelaire (Giancarlo Esposito), totiž potřebuje využít jejích neobvyklých schopností, takže ji doslova a do písmene donutí pro něj ještě jednou – prý naposled – pracovat. Charlie chce, aby Jett ukradla východoevropskému mafiánovi Miljanovi Besticovi, který nyní žije na Kubě, jeho prsten. Tím se spustí řetězec událostí, jež Jett opět vrhnou do nebezpečného života, který chtěla opustit…

Jett má bohužel pouze devět epizod, jelikož se šéfové Cinemaxu rozhodli již dále nenatáčet seriály, takže jsme se druhé řady nedočkali. A proč si dát Jett do watchlistu? Především kvůli skvělému scénáři a nečekaným zvratům. A že si jich pro nás tvůrci během těch devíti dílů nachystali opravdu hodně. Příběh rozhodně nestojí na místě a po skončení jedné epizody si okamžitě budete chtít pustit další. Dále zmíním výborné herecké výkony (nejen) ústřední dvojice. Carla Gugino je zde opravdu famózní a už jenom kvůli ní byste se na seriál měli podívat! Jett je perfektním mixem dramatu, akce, napětí, násilí a temného humoru okořeněným špetkou nahoty. Jedinečný zážitek dokresluje výborná práce s kamerou, vhodně zvolená hudba a osobitý noir styl. Pilotní epizodu považuji za nejslabší, slouží prakticky pouze jako takový prolog, abychom se seznámili s postavami, dalších osm dílů vás však jistě přiková do křesla. Takže se pohodlně usaďte a užijte si každou minutu této neskutečné jízdy!

Good Behavior (Dobré mravy)

stanice TNT
Hodnoceno 89×
Podobné seriály Imposters
Sneaky Pete
Hodnocení na SerialZone.cz

Seznamte se s Letty Raines, mistryní převleků a improvizace, která si vydělává drobnými krádežemi ve světě zbohatlíků. Ve svých očích nemá moc na vybranou, jelikož si se záznamem v trestním rejstříku stěží najde nějaké ucházející zaměstnání. Její nadcházející akce se však stane osudnou. Během vykrádání několika pokojů v luxusním hotelu vyslechne rozhovor dvou mužů, kteří plánují vraždu manželky jednoho z nich. Letty se nejprve rozhodne celou situaci ignorovat, ale nakonec jí to nedá a vyhledá Javiera – nájemného vraha, který má onu manželku zabít. Letty se s Javierem sblíží, aby zjistila podrobnější informace o jeho vražedných plánech, které se mají odehrát následující ráno. Nebudu prozrazovat, jak celá věc nakonec dopadne, ale věřte mi, že budete koukat se zatajeným dechem.

Good Behavior je jeden ze seriálů, který mě nadchnul hned po pilotní epizodě. Kromě vkusně napínavých momentů nabízí také psychologický pohled na ženu, která se snaží proplést životem, přestože se koupe v problémech. Letty je zlodějka závislá na drogách a alkoholu, bývalá trestankyně a matka, které byl syn odebrán z péče. Přesto všechno je ale také člověk s pohotovým myšlením a talentem, díky čemuž se dokáže dostat ze spousty komplikovaných situací. Hlavní roli ztvárnila britská herečka Michelle Dockery, která kromě dramatických a intenzivních scén zvládá bravurně i škálu amerických akcentů. Pokud hledáte něco akčního, zajímavého a neokoukaného, tak se vám tento seriál určitě zalíbí. Jeho dvě série po deseti dílech jsou navíc z časového hlediska ideální, takže vás ani dlouho nezdrží. Přestože byl seriál zrušen, otevřeného konce se bát nemusíte, což je příjemný bonus navíc.

Wolf Creek

stanice Stan
Hodnoceno 58×
Podobné seriály Slasher
Harper's Island (Ostrov smrti) 
Hodnocení na SerialZone.cz

V auguste prišli na rad akčné a dramatické kúsky a my sme si tak pre vás pripravili výber seriálov, ktoré vás nenechajú ani na chvíľku chladnými. Jedným z nich je aj austrálsky Wolf Creek, odohrávajúci sa v hlboko v pustine, kde tisícky kilometrov vôkol nie je vôbec nič. Sledujeme Američanku Eve, ktorá si so svojou rodinou urobila výlet do austrálskeho vnútrozemia. Avšak nečaká tu na ňu nič pozitívne, ba naopak, celú jej rodinu vyvraždí sériový vrah Mick Taylor. :-( (Ak vám toto meno niečo hovorí, jedná sa o seriálovú adaptáciu, resp. voľné pokračovanie filmovej série Wolf Creek. Osobne som filmovú sériu nevidel a ani neplánujem, ale navzájom na seba nenadväzujú, a teda filmy netreba vidieť; spoločnú majú len 1 postavu.) Eve sa ale podarí prežiť, a tak plánuje, ako sa tomuto „sedlákovi“, ktorý sa živí lovom prasiat, pomstí.

Seriál je svojím zameraním celkom jedinečný, normálne mám problém prirovnať ho k čomukoľvek inému. A to je určite dobre. Odohráva sa v „zemi nikoho“ a ide o takú hru mačky s myšou. Sledujeme, ako sa človek, ktorý stratil úplne všetko, snaží prežiť úplne sám v úplne cudzej krajine, pričom ešte kuje plány pomsty. Eve je sympaťáčka a budete jej držať palce, aby jej táto vízia vyšla. Mick je naopak celkom hovädo, starý, slizký, nechutný týpek, ktorého smiech vás bude privádzať do šialenstva. Ale aj tak z nejakého dôvodu radi sledujete jeho počínanie. Ak máte chuť na niečo originálne a neopozerané, určite Wolf Creek skúste. :-)

Unorthodox (Neortodoxní)

stanice Netflix
Hodnoceno 81×
Podobné seriály Shtisel
Hodnocení na SerialZone.cz

Ester „Esty“ je mladá, 19-ročná chasidská ortodoxná židovka. Jej život je úzko spätý s ich náboženstvom, náboženskými textami a od toho všetkého sa odvíja aj jej život. Iné ani nepozná. Keď dosiahne určitý vek, príde na rad dohodnuté manželstvo. Celý svoj život je vychovávaná práve na úlohu matky a manželky. Do manželstva vstupuje plná optimizmu a nádeje na novú kapitolu v živote. Lenže teória a prax sú niečo iné, a ona tak čoskoro po svadbe naráža a dostáva sa do stretu so svojou vlastnou kultúrou.

Príbeh Esty môžeme sledovať v dvoch rovinách, ktoré sa navzájom prelínajú. Hneď na začiatku vidíme, ako Esty uteká z komunity, v ktorej prežila celý svoj doterajší život. Sledujeme tak jej cestu za slobodou, vlastnou nezávislosťou a hľadaním si svojho miesta vo svete, ktorý sa nachádza mimo komunity a kultúry. Tento proces nie je najľahší a najjednoduchší a v ceste za svojím šťastím si Esty prejde mnohými prekážkami. Zároveň môžeme prostredníctvom retrospektívy sledovať jej život v komunite a postupne sa tak dopracovať k dôvodom, pre ktoré sa rozhodla ujsť a hľadať šťastie inde. Veľkým plusom minisérie sú aj herci a najmä Shira Haas ako Esty, ktorá je vo svojej roli neuveriteľná. Jej herecký prejav je autentický a úprimný. Ale nezaostávajú za ňou ani ostatní. Čím by mohol tento seriál ešte zaujať, je určite to, že ide o reálny príbeh Deborah Feldmanovej, ktorá si niečím podobným prešla sama na vlastnej koži a príbeh tak voľne vychádza z jej autobiografickej knihy. Unorthodox predstavuje stret dvoch kultúr, dvoch svetov. Je to krátka, ale skvelá miniséria so silným príbehom, ktorú dáte na jedno posedenie.

Liar

stanice ITV
Hodnoceno 114×
Podobné seriály Hunted
The Widow
Hodnocení na SerialZone.cz

Laura je sympatická učiteľka, ktorá nedávno skončila romantický vzťah. Andrew je príťažlivý muž a uznávaný chirurg. Ich prvé stretnutie viedlo k pozvaniu na večeru. Táto večera bola ale osudová, prebiehala zdanlivo v poriadku. Laura sa ale na druhý deň preberá s takým neistým pocitom. Bola totiž presvedčená, že ju Andrew znásilnil! On tvrdí, že ju neznásilnil a že sex bol dobrovoľný. Kde je ale pravda? Kto klame, Laura alebo Andrew? To sa dozviete v tomto napínavom seriáli, kde sa budú postupne odhaľovať všetky tajomstvá.

Prečo vôbec seriál vyskúšať? Ako prvé by som chcel vyzdvihnúť bravúrny herecký výkon ústrednej dvojice Ioana Gruffudda a Joanne Froggattovej. Obaja predviedli naozaj skvelý výkon, kvôli ktorému sa oplatí dať tomuto seriálu šancu. Okrem toho, scenár je naozaj skvelo napísaný. Je tu cítiť napätie a hlavne veľkú neistotu. V seriáli sa totiž striedajú časové linky, flashback tej osudnej noci sa prelína s prítomnosťou. A človek po celý čas naozaj nevie, komu má veriť, ja som to nevedel až do samotného odhalenia. Druhá séria potom ponúka nemenej kvalitnú zápletku, kde som opäť nevedel do poslednej chvíle, kto bol vinník. Takže odporúčam, aby ste seriálu dali šancu, pretože napätie sa tu dá naozaj krájať.

Happy Valley (Šťastné údolí)

stanice BBC One
Hodnoceno 141×
Podobné seriály Broadchurch
The Missing
Hodnocení na SerialZone.cz

Catherine Cawood je zkušená policistka, která pracuje v zapadlém městečku v Yorkshiru a stále se vyrovnává se sebevraždou osmnáctileté dcery. Nyní Catherine zjišťuje, že do města se vrací Tommy Lee Royce, muž, o kterém si myslí, že je za její sebevraždu zodpovědný. Do toho je navíc zrovna ve službě, když místní účetní oznámí únos dcery. Catherine se pouští do pátrání po zmizelé dívce, ale zároveň chce zjistit, co má Tommy za lubem svým návratem.

Pokud slyšíte na ocenění kritiků, tak by vám Happy Valley určitě nemělo uniknout. Obě série získaly prestižní ocenění BAFTA a stejné pocty se dostalo i představitelce hlavní role, Sarah Lancashire. Ta je ve své roli opravdu skvělá. Jak už bývá u britských sérií dobrým zvykem, tak i Happy Valley dokáže zaujmout a strhnout ke sledování. Velmi oceňuji nečekané zvraty (třetí epizodu první řady nikdy nezapomenu) a znázornění bezvýchodnosti situace. Ukázání, že už je pozdě na to, aby se zúčastnění dostali ven z problémů. Tohle je drama, které si nechcete nechat ujít.

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře5zobraz všech 5 příspěvků
kumla

kumla

Tak jsem si přidala další 3 seriály do watchlistu 🤔. S takovou bych potřebovala udat děti aspoň na měsíční...
před 7 týdny
D.D.

D.D.

5x pridane do watchlistu :D celkom sa trafil môj vkus v tomto článku, čo rada pozerávam. Pači sa mi že...
před 7 týdny
A.R.G.U.S.

A.R.G.U.S.

Jett jsem dal pilot a moc mě to nezaujalo po tomto článku tomu dám druhou šanci. Wolf Creek a Unorthodox...
před 6 týdny
Další články k tématu