9. 9. 2020

S lupou do historie: Supernatural

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Supernatural (Lovci duchů) 1×01: Pilot?

plakát

Základní údaje

Název Supernatural (Lovci duchů)
Žánr Drama, Fantasy, Horor, Mysteriózní, Nadpřirozený, Thriller
Stanice The WB, The CW
Vysílání 2005–2020
Počet sérií 15
Premiéra 13. 9. 2005
Délka pilotu 46 minut
Prům. hodnocení 86 % (od 2973 uživatelů)

O čem to je?

Dean a Sam jsou bratři, kteří v mládí přišli za nejasných okolností o svou matku. Od té doby jejich otec nahání po zemi všechny možné i nemožné démony a přízraky, do čehož se snaží zapojit i své dva syny. Jenže mladší Sam, který si již smrt matky příliš nepamatuje, nechce tuto činnost dělat, a tak odchází z domu studovat. Po letech se u něj doma objeví jeho bratr s tím, že jejich otec pravděpodobně na jednom ze svých „lovů“ zmizel. Dean a Sam se tedy vydávají po jeho stopách, v čemž jim pomáhá otcův deník, který objevili na jedné policejní stanici v městečku, kde též řádil démon…

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Za pár dní tu máme patnáct let od premiéry a za pár týdnů konec seriálu, takže je nejvyšší čas oprášit tento kousek a v mém případě se do něj poprvé ponořit. Za ty roky bylo spoilerů kolem až až, teď ještě ty souhrnné statusy, ale upřímně, stejně jsem až do teď nic moc netušil.

Děj pilotu krásně propojuje minulost s přítomností, takže i když toho po jednom dílu člověk moc neví, je evidentní, že se vše časem vyjasní a spojí v něco většího. Už je to nějakou dobu, co jsem u pilotu/seriálu vysloveně přemýšlel, ale tento mě do toho zase vrátil. Prostě nevěřím, že některé věci budou jen tak a čeká opravdu na pořádnou jízdu napříč patnácti sériemi. Dokonce už mě napadaly takové blbosti, že třeba Sam není tím Samem, který se Winchesterovým narodil.

Trochu jsem rozpolcený ve věci bratrů, respektive jejich obsazení. V pilotu mě víc baví Jared/Sam a Jensen/Dean mě nijak zvlášť nezaujal, kdežto na všech těch promo fotkách, posterech atd. z dalších let je tomu přesně naopak a říkám si, že takový Sam mi asi nesedne (jasně, je to jen fotka, zatím nic víc). Takže prozatím se stavím na stranu Sama a to je vlastně asi tak všechno, protože víc dlouhodobějších postav tu nebylo.

Docela mě překvapilo, že jde o rok 2005, protože pilot proti některým jiným kouskům vypadal suprovně, zajímavě natočený i vzhledově fajn. Atmosféra a efekty jsou taky dobré, lepší scénu s autem projíždějícím skrz ducha/démona jsem neviděl (možná ani jinou). Myslím, že pilot tedy měl všechno, co mít měl, mrazivou atmosféru, nerozluštěnou záhadu, překvapivý zvrat a úžasné auto. Těším se na další díly, i když to tedy bude běh na dlouhou trať.

  • atmosféra a efekty
  • auto
  • příběh
  • jen dvě stálé postavy
  • víc nezodpovězeného než zodpovězeného
90 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu:

Ty jo, takové mladé ucha! Sice jsem pilot viděla znovu letos v únoru, ale přece jen po tom 14,5sezónním maratonu a 300+ dílech už mi to přijde jako celá věčnost. Když se na to díváte nejen pravidelně, ale i takto najednou, ani vám nepřijde, jak vám herci stárnou před očima! Takže vidět zase znovu pilot je dost drsné v tom nejlepším slova smyslu.

Líbí se mi, že už v prvním díle vidíme dynamiku mezi oběma bratry. Nechybí tu ryze dramatické scény s tunou emocí, ale tvůrci a herci se nebojí příběh občas také odlehčit sarkastickými poznámkami a popichováním bratrů, tedy tím, co se v průběhu času stalo pro seriál charakteristickým.

Moc potěší také přítomnost Adrianne Palicki, která má sice jen epizodní úlohu, ale do příběhu výborně sedí. Nesmíme pak zapomínat ani na hostování Sarah Shahi. První díly (možná i celé série) byly občas docela hororové. Už první díl, zvlášť když se na něj díváte v noci, dokáže naježit chlupy na těle. Na to, že je to CWčko, tak docela odvážný pilot, za to chválím.

Cliffhanger na konci byl dost tragický a srdcervoucí, ale je jasné, že musel přijít, aby kluci spojili znovu síly dohromady a vydali se na společnou cestu. Pilot jako takový, ač jde o mix serializovaného děje a epizodního případu, rozhodně dokáže naladit na další sledování. Představí hlavní postavy, které si hned oblíbíte a budete sledovat jejich dobrodružství… no klidně 15 let!

  • slovní přestřelky mezi hrdiny
  • nebojí se hororových prvků
  • hostující hvězdy
  • dokáže navnadit na další sledování
90 %
Mé hodnocení
ragelly
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
sonkad

sonkad

Jedna z najväčších srdcoviek. Prvé série videné niekoľkokrát, epizódy, čo si všetci pamätáme navždy...
před 5 týdny
hiro666

hiro666

Spominam si ako som pred rokmi videl prvkrat videl pilot,ktory sami velmi pačil. Hned na to som chcel vidiet...
před 5 týdny
golf11

golf11

Jeden z mála seriálov, ktoré prežilo stávku scenáristov v r 2007.
před 5 týdny
Další články k tématu