Facebook Twitter E-mail
5. prosince 2012

10 + 1 důvodů, proč koukat na Scrubs

Prima COOL si pro své diváky připravila na konec roku velké překvapení. Jako první česká stanice odvysílá devět let natáčenou komedii Scrubs. V programu se s ní budeme setkávat pod českým překladem Doktůrci.

V dnešním článku vám přinášíme deset důvodů (plus jeden extra), proč si 10. prosince Primu COOL naladit a pustit si pilotní díl… a další a další a potom z toho vznikne i u vás děsná závislost, kterou má už nějakou dobu velká část naší redakce (vždyť Scrubs jsou v naší databázi pod magickým číslem 1!).

Ještě než začneme, jako vždy vás varujeme, že v článku možná najdete malé spoilery.

1. Guy love

JD a Turk jsou nejlepší přátelé. Poznali se na univerzitě, kde byli od začátku spolubydlící. Po škole si společně našli byt, ve kterém oba bydleli i několik let během působení v Sacred Heart Hospital.

Tihle dva se spolu nikdy nenudí. Dělají vtípky (ostatním i sobě navzájem), mají společné oblíbené hry, filmy i hudbu. Na rozdíl od šprťáckého a emotivního JDho je Turk drsňák, s atletickou postavou, ale společně si sedí dokonale.

Jejich protějšky jim často říkají, že se Turk a JD milují víc, než milují své ženy. Na oko jim to ti dva vždycky vyvrátí, potom se ale tajně ujistí, že tomu tak opravdu je. Sami kluci se párkrát zmíní, že jsou spolu vlastně tak trošku ženatí (JD: I know and I love it.).

Své přátelství a bratskou lásku nejlépe vystihnou v muzikálové epizodě, kde mají duet „Guy Love“. Toto slovní spojení se uchytilo a fanoušci ho často a rádi v rozhovorech o této dvojici využívají.

Jednou z charakteris­tických společných věcí obou kluků je EAGLEEEE :) Nemá cenu vysvětlovat, podívejte se přímo na ukázku:

2. JDho představy

JD je snílek. Půlku života tráví ve svém vysněném světě, kde se odehrávají nejšílenější věci, jaké si jen dokážete představit. Ve druhé půlce života o tom pak mluví a na základě vyústění těchto fantazií dává ostatním rady a životní moudra.

JDho fantazie jsou výraznou složkou každé epizody. Najdete zde opravdu všechno, co vás napadne. Obyčejné sny, sexuální hrátky, na lidi padající cihly, tanec s pacienty, ďábla, smrtku, rytíře Jedi, oživlé mrtvoly, milého dr. Coxe a spoustu dalších. Každá epizoda má přibližně pět těchto šílených scének.

Bill Lawrence, který je pyšným otcem Scrubs, se v jednom z rozhovorů vyjádřil, že na JDho fantazie přišel, když přemýšlel, čím seriál odlišit od jiných komedií na scéně.

Nejde ale jen o techniku a nápad, ale hlavně zpracování. Scénáristé se vyšvihli s dokonalým propracováním těchto scén. Ač jde o sebekratší snění, přesto od něj přejdete k další scéně s úsměvem od ucha k uchu, případně s křečemi od smíchu.

K fantaziím museli být často zváni maskéři a grafici. Když Carla otevřela k nahlédnutí svůj mozek a tok informací sežehl JDho obličej až na kost, museli výtvarníci vytvořit voskovou repliku Braffova obličeje, což není pro dvacetiminutovou komedii nejběžnější (a nejjednodušší) postup.

Nejvíce jsou ovšem na Scrubs oceňovány fantazie, které pobaví, ale zároveň diváka následně zaplaví emocemi. Žertuje se totiž o vážných věcech – nemocech, smrti – a když se ze snu dostaneme zpět do reality, uvědomíme si, že život není jeden velký vtip.

3. Ženská jména

JD je, dá se říct, kapku zženštělý. Jeho neustálé citové výlevy ke všem zúčastněným mu vysloužily úctyhodný seznam přezdívek, mezi kterými figurují ženská jména.

Ženskými jmény JDho většinou nazývá dr. Cox, někteří se však sem tam ze srandy přidají. Tento vtípek patří k jedněm z charakteris­tických věcí ve Scrubs. Dr. Cox dokonce jednou JDmu nabídnul, že už ho nikdy ženským jménem nenazve, ale JD odmítl.

Nejčastěji užívanou JDho přezdívkou je „Carol“. V několika epizodách si také Cox vymýšlí tematické okruhy jmen, zářným případem je den, kdy JD dostává pouze jména slavných popových zpěvaček (Madonna, Britney atd.).

Kromě jmen Cox JDmu jednou řekne doslova „Ženské jméno“ (Girl's Name), jednou ho pak osloví „Podprsenko“ (Wonder Bra). Kromě jmen mu však Cox nejčastěji říká „nováčku“ (Newbie).

4. Údržbář a zbytek smečky

I když nadpis upřednostňuje Údržbáře (který je dokonalý, ne že ne), je velmi těžké najít ve Scrubs jednu nejlepší postavu. Každý je jiný, každý je jedinečný. Všichni chrlí jednu hlášku za druhou a svými osobnostmi a zvyky baví i hřejí u srdce. Neříkám, že se v některém z nich každý najde, přece jen jde o skupinku doktorů… Ale to, že vám vlastně vás samotné nepřipomínají, je jedině dobře.

Jak říkám, nejde vybrat jednoho nejlepšího. Krátce proto představím ty nejdůležitější, bez kterých by Scrubs nebylo to pravé ořechové.

John ‚JD‘ Dorian: Hlavní postava. Zženštělý. Snílek. Kamarád. JD má všechny rád a všichni mají rádi jeho. Trpí při sebemenším náznaku mužství, především u Toddových sexuálních vtípků a následných placáků. Miluje appletini ("easy on the ‚tini‘). V jeho hlavě se nachází zcela nový svět, jak ho nikdo jiný (kromě diváků) nezná.

Christopher Turk: JDho nejlepší přítel, společně tvoří posvátné ‚Guy Love‘ duo. Chirurg. Průbojný, přesto vtipálek. Miluje ženské, tu svou ale nejvíc na světě a nebojí se ji bránit, ale také si u ní musí své (většinou verbální) projevy často žehlit.

Elliot Reid: Kariéristka. Elliot chce všechno, dobrou pracovní pozici, úctu i chlapa. Ráda se bratříčkuje s pacienty. JDho má omotaného kolem krku. Často ho provokuje, ale v těžkých chvílích mu je oporou. Zpočátku se nemusí s Carlou, později jsou ale dobré kamarádky.

Perry Cox: Protiva. Umí pískat. Ho-o-o-o-o-o-o-odně dobře umí pískat. Jeho neutuchající zálibou je stírání všech kolem něj, i když většinou to schytá JD (viz bod 3). Když jde ale o vážnou věc, dokáže být pro své kolegy oporou. JD ho obdivuje a vzhlíží k němu, považuje Coxe za svého mentora.

The Janitor (Údržbář): Nejdůležitější osoba v nemocnici, i když své údržbářské povinnosti plní jen mimořádně. Většinou se jen potlouká po nemocnici a hledá vhodné přezdívky, výmysly a jiné žertíky, aby si dobíral JDho, který se mu první den omylem připletl do cesty. Nikdo neví, jaké je jeho pravé jméno.

Carla Espinosa: Hlavní sestra. Hodně pomáhá JDmu, aby si zvyknul na nemocniční prostředí. Chodí s Turkem. Je jedna z mála lidí, kterých se bojí Údržbář. Bez okolků říká své názory, ať už přátelům, či šéfům, když se jí něco nelíbí, hned se ozve. Nesnáší, když se mýlí.

Bob Kelso: I když se Bob na začátku představí jako milý a ochotný šéf, praktikanti ihned zjistí, že jde o zákeřnou potvoru, která se stará jen o to, o co doopravdy musí. Rád oslovuje své doktory výrazy „Sport“ – kluk, a „Sweetheart“ – holka, což vadí hlavně Elliot. Když se naštve, vypukne apokalypsa.

5. Hudba

Většina seriálů sem tam doplní obraz poutavou písničkou. Ve Scrubs ale hudba hraje jednu z klíčových rolí. Často se zde objevily známé songy, ale prostor dostali také začínající umělci.

Hudba perfektně ladí se scénou, u které se nachází. Dokáže pobavit, navodit atmosféru i zvýraznit dramatické události.

Celkem byly vydány tři soundracky, z čehož jeden je věnován pouze muzikálové epizodě. Jo! Scrubs má muzikálovou epizodu, stejně jako Buffy, That 70s Show, Grey's Anatomy a další. I zde písničky nazpívali sami herci.

Kromě podkreslujících songů ve Scrubs vystupuje ještě jedna hudební složka – Tedova skupina „The Worthless Peons“. Jde o čtveřici outsiderů, kteří sdílí dokonalé harmonie. Zpívají všechno od reklam až po seriálové znělky.

Hudbu ve Scrubs si musíte zamilovat. I kdyby vám nesedl styl, oceníte, že je výrazná, přesto nevtíravá, a hlavně, že ke každé scéně sedí jak hrnec na prdel :)

6. Dabing i titulky

Prima COOL vyšla i nyní vstříc fanouškům originálního znění. Scrubs si tak budete moct užít nejen s českým dabingem, ale také v originále s českými titulky.

Premiérové díly se budou vysílat od pondělí do čtvrtka od 21:50 (vystřídají reprízy How I Met Your Mother). Na epizody s titulkami si bohužel zájemci budou muset počkat až přes půlnoc následujícího dne.

Prima COOL uvádí, že důvodem neatraktivního časového slotu je nezájem diváků o originální znění.

Odvysíláno bude všech devět sérií s celkem 182 epizodami.

7. Rowdy

Rowdy je nedílnou součástí Scrubs. Během seriálu jsme ho viděli naživu pouze jednou, a to v JDho fantazii, když Rowdy zaútočil na Carlu. Jinak je to roztomilý vycpaný pejsek, kterého si JD s Turkem pořídili ve výprodeji.

Oba se k Rowdymu chovají, jako by byl živý. Je častým zdrojem jejich vtípků; kluci ho rádi nechávají před dveřmi sousedů nebo třeba v šatníku, aby hlídal Carliny boty.

Elliot i Carle Rowdy nahání hrůzu a často se ho chtějí zbavit. Carla tak jednou opravdu učiní, ale potom je jí líto JDho i Turka, kteří truchlí, a rozhodne se, že Rowdyho získá zpátky.

Rowdy má ale víc využití, než jen jako ozdoba bytu. Často je z něj věšák, otvírák lahví, strašák řidičů (JD a Turk ho hodí na brusle a pouští ho na silnici před auta) a další.

8. Netypická love story

Znáte to. Kluk potká holku, zamilují se, rozejdou se, dají se zase dohromady a zůstanou spolu navždy. No, skoro, ale přece jinak.

Mezi JDm a Elliot to jiskří už od pilotu. JD se netají tím, že by rád trošku té fyzické aktivity… Ale Elliot je samá práce a žádná zábava, alespoň ze začátku. Brzy se z nich přece jen páreček stane, ale ani se nenadějeme a jsou od sebe.

Jasně, příběh je to starý, známý a tisíckrát ohraný. Přesto se tvůrcům Scrubs podařilo poskládat vztah JDho a Elliot tak, že fanoušci ocení, když jsou pár, ale stejně tak se jim líbí, když jsou jen přátelé. Narozdíl od Friends, kde byly epizody bez párečku Ross/Rachel k neunesení, to zde plyne hladce tak i tak.

Nebudeme vám tu spoilerovat, jak to s nimi nakonec dopadne, jen vězte, že tak či onak budete s tímto nevšedním párem spokojeni.

9. High-fives aneb Placáky

Jednou z charakteris­tických věcí na Scrubs jsou Toddovy placáky (high-fives). Během vysílání jich bylo vymyšleno (a Toddem zrealizováno) nespočet, tady je výčet těch nejlepších: Vzdušný placák, Dvojitý placák, Obličejový placák, Vílí placák, Pěstní placák, Celotělový placák, Rozlučkový placák, Imaginární placák, Sebeplacák, Zázračný placák atd.

I když Todd své placáky nabízí téměř na potkání, ne vždy se mu ale dostane toužené odezvy. Většinou je svými komentáři, po kterých placák následuje, tak urážlivý, že se na něj protivník vykašle, ignoruje ho a raději odejde pryč. Todd tak zůstane „viset“. Příkladem může být Dvojitý placák, kdy Todd pochválil Údržbáře za to, že v jedné větě použil „buns“ (dá se chápat jako prsa) a za část slova „sex“ v Sussex.

Kromě samotných placáků se o nich v seriálu také často mluví. Jeden příklad za všechny: Todd se ptá JDho, jestli dává pozor během operace. JD odpoví „Sorry Todde. Je snad čas ten nádor procvičit?“. Todd na to řekne „Ne, je na čase si uvědomit, že operujem nahou kočku! Dáme si placáka později.“

10. Hostující hvězdy

Elizabeth Banks, Dave Foley, Keri Russell (Felicity), Mandy Moore, Ryan Raynolds, Heather Graham, Tara Reid, Michael J. Fox, Courteney Cox (Friends), Heather Locklear (Melrose Place), Brendan Fraser, Amy Smart, Kathryn Joosten (Desperate Housewives), Sarah Lancaster (Chuck), Masi Oka (Heroes), Nicole Sullivan, Tom Cavanagh (Ed), Matthew Perry (Friends), Colin Farrell a mnoho, mnoho dalších.

Ať už jsou to pacienti, přátelé, rodinní příslušníci, pracovní konkurenti nebo romantické známosti, Scrubs se můžou pyšnit úctyhodným seznamem hostujících hvězd, které se během devíti let v seriálu mihly. Koho by nepotěšilo, když by mu znenadání na obrazovce vyskočil jeho oblíbený hrdina?

I když většina nevydržela déle jak epizodu či dvě (což přeci jen ze slova „hostování“ vyplývá), občas se najde výjimka, oblíbená postava, která se pravidelně vrací. Zářným případem může být Tom Cavanagh v roli JDho velkého brášky Dana, ke kterému JD vždy vzhlížel, nebo fanoušky milovaná Nicole Sullivan alias pacientka Jill, kterou si oblíbí jak JD, tak i Elliot.

Bonus: 11. – Životní moudra

Není epizody, kdy by JD nenašel ve své velké kulaté hlavě hlášku, moudro, kterým by daný díl a s ním spojený příběh ukončil.

Jedním důkazem za všechny může být závěrečný proslov osmé série. I přes to, že byl již zmíněn v jednom z letních článků, nemůžu jinak, než JDho citovat i zde. Lepší tečku za tímto článkem totiž ani udělat nejde.

„Konce nikdy nejsou jednoduché. Vždycky si je v hlavě natolik zveličím, že nakonec nikdy nedosáhnou mých očekávání a já skončím zklamaný. Ani nevím, proč mi tolik záleží na tom, jak tady věci skončí. Asi je to proto, že všichni chceme věřit, že to, co děláme, je důležité. Že lidé visí na každém našem slově a zajímá je, co si myslíme. Pravdou je, že bychom měli být šťastní, pokud třeba jen ojediněle někomu, komukoliv, pomůžeme, aby se cítili trošku lépe. Nikdy není dobré, abychom dlouho žili minulostí. Nyní ale budoucnost nevypadá tak strašidelně. Může být jakákoliv, jakou budu chtít.“ (JD)


Tak, to je vše. Znáte Scrubs? Milujete tento seriál, stejně jako my? Těšíte se, že si jej díky Primě COOL znovu oprášíte? Vyzkoušíte dabing, nebo se budete držet originálu s titulkami? A hlavně: Přesvědčil vás, kteří seriál neznáte, článek o tom, abyste Scrubs dali šanci?

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

ragelly
před 253 týdny
Souhlas, ale tolik bodů nebylo k dispozici :D Takže dostal trošku...
verbst
před 251 týdny
Scrubs jsou bez debat nejlepším seriálem, kterej kdy poctil televizní...
Jenniss
před 246 týdny
Skvělý článek, myslím, že by se našla snad 1000 důvodů, proč koukat na...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY