27. 9. 2020

S lupou do historie: Downton Abbey

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Downton Abbey (Panství Downton) 1×01: Episode One?

plakát

Základní údaje

Název Downton Abbey (Panství Downton)
Žánr Drama, Historický
Stanice ITV
Vysílání 2010–2015
Počet sérií 6
Premiéra 26. 9. 2010
Délka pilotu 66 minut
Prům. hodnocení 84 % (od 939 uživatelů)

O čem to je?

Downton Abbey, panství hraběte a hraběnky z Granthamu, kde se stále něco děje. Osudy aristokratické rodiny Crawleyů a jejich služebnictva na počátku vlády krále Jiřího V ubíhají nejrůznějšími směry a to nejhorší, co je při nich potká, není potopení Titanicu.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: viděno několik náhodných scén
Hodnocení celého seriálu: –

Deset let od premiéry, pět od závěru a rok po filmu jsem se konečně dostal k první celé epizodě, kterou jsem viděl. Přiznávám, že to bylo něco, hlavně mě zaujalo, že z těch útržků, které jsem dřív viděl, mi mimo Maggie Smith samozřejmě, utkvěl hlavně personál, nikoli rodina, takže dívat se teď konečně na hlavní hrdiny bylo jiné, i když hlavní…

Co je geniální, je samozřejmě čistá britská angličtina, ke všemu z úplně jiné doby, to je prostě proti tomu, co člověk slyší v čemkoli z americké tvorby, sto a jedno, miluju to. Dále, co už ale nesouvisí úplně tak s místem zasazení jako spíš právě s dobou, je móda, to oblečení je perfektní, zkrátka ta elegance, už jen proto je krásné sledovat dobové seriály.

Na obsazení už jsem v úvodu narážel a ještě se k němu trochu vrátím. Snažil jsem se tentokrát obzvlášť soustředit na herce a postavy a opravdu mi tu všichni sedli, opravdu skvěle zvolení představitelé, ale je možné, že už částečně jsem ovlivněný útržky z dřívějška. Každopádně prostě musím vypíchnout paní Maggie Smith, úžasnou herečku, která má co nabídnout a tady byla opět skvělá, ať už jde o filmové role profesorky McGonagall (jasně Minerva vede), o postavu z The Lady in the Van (opět geniální ztvárnění) nebo seriálovou roli třeba právě tady, tato herečka je zárukou kvality, neuvěřitelné herectví jedné neuvěřitelné dámy.

Už v pilotu je seriál docela odvážný, na druhou stranu je to zase dobou, víme, jak se tehdy některé věci řešily. Určitě začátek pořádně nakopl i osud Titanicu, který tvůrci hezky zakomponovali. Osobně si myslím, že je velkým plusem, a to nejen v případě úvodního dílu, že je na příběh nahlíženo víceméně ze dvou pozic, rodiny a personálu, každý vidí věci jinak a každý vidí něco jiného, dohromady se divákovi dostává zajímavý příběh a je jen na něm, co si z něj vyvodí, než dojde k závěru děje.

Jako kombinaci táhnoucího příběhu a hezkého dobového zpracování můžu jedině doporučit a do karet seriálu hraje i délka, epizod je v sérii jen pár, takže se to dá docela rychle slupnout, i když mají epizody kolem hodiny. Rozhodně nejsem po úvodu zklamán a snad si velice brzo najdu cestu i k dalším dílům a filmovému pokračování.

  • doba (+ jazyk)
  • obsazení na čele s Maggie Smith
  • poutavý příběh
  • dva pohledy
90 %
Mé hodnocení
jesmot
Další díly seriálu
Kdo nelikuje není SerialZoňák! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Doják. Britskej. SKVĚLEJ! Nikdy bych si nemyslel, že uvidím celý seriál tohoto typu - a to navíc...
před 16 týdny
Nevada

Nevada

Jedna ze seriálových lásek. Teď jsem zachytila pár epizod na ČT, tak jsem zauvažovala, že dám opakování...
před 16 týdny
Nevada

Nevada

Super, snad to vyjde.
před 16 týdny
Další články k tématu