26. 11. 2020

Top 5 velkých seriálových výročí prosince 2020

Top 5 velkých seriálových výročí prosince 2020

Prosinec je na seriálová výročí trošku slabším měsícem. Vánoční svátky znamenají obecně pauzu ve vysílání, nová várka seriálů přichází spíše v období od ledna do března. Přesto i tentokrát budeme slavit kulatá a půlkulatá výročí několika legend, na které i po letech s láskou vzpomínáme.

Každý měsíc pro vás připravíme žebříček největších seriálových výročí, která budeme oslavovat. Může jít o seriály, které se před lety začaly vysílat, nebo také o výročí od doby jejich konce. Rubrika je vytvořená podobně jako vašich oblíbených 5 nejočekávanějších seriálů měsíce – najdete zde tedy žebříček pěti velkých výročí s kratším povídáním, a v druhé polovině článku pak kompletní seznam výročí od začátku a výročí od konce našich milovaných seriálů.

Doufáme, že tímto článkem na vás dolehne nostalgie a že si jeho prostřednictvím vyčleníte chvilku na to, abyste si minimálně pustili oblíbené díly nebo alespoň krátká videa na Youtube, v tom časově náročnějším případě vás pak plánujeme navnadit rovnou na opáčkový maraton, protože moc dobře víme, jak moc nesnášíte, když tohle děláme! :-)

Co se týče samotného výběru, seriálových začátků a konců bylo samozřejmě více. Aby však spodní souhrnné seznamy nebyly tak přehlcené např. jednosezónními nebo neznámými věcmi, snažila jsem se vybírat jen ty seriály, které běžely delší dobu, nebo které jsou ve všeobecně větším povědomí. U začátků mi pětileté výročí přijde docela málo – spousta seriálů se pěti řad dočká, takže u začátků dávám hranici minimálně deset let. Pět let od konce už mi naopak přijde, že by se mělo připomenout, protože si kolikrát ani neuvědomujeme, že už je to tak dlouho od doby, co jsme se s daným seriálem rozloučili.

5

Okresní přebor

Vysílání

2010 na Nově

Výročí

10 let od konce seriálu

Seriál

Televize Nova je známá především pro své nekonečné soap opery Ordinace a Ulice. Občas se jí ale povede natočit seriál, který se sám za sebe nemusí stydět a směle se může zařadit mezi stálice české televizní tvorby. Je to deset let od doby, kdy se nám představil Okresní přebor. Nemá na svém kontě 15 sezón, rozloučil se hned po první řadě. Ale to je možná dobře. Takto stojí jako samostatná jednohubka, ke které se fanoušci i po dekádě stále rádi vrací a kterou tvůrci postupem času nestihli snížit do průměru.
4

And Then There Were None (Až tam nezbyl žádný)

Vysílání

2015 na BBC

Výročí

5 let od premiéry

Seriál

Ačkoliv jde o krátkou minisérii, před pěti lety tato novinka dokázala na sebe strhnout zaslouženou pozornost. Jde o jednu z prvních BBC adaptací díla Agathy Christie, které se od té doby staly vánoční tradicí stanice. Prozatím žádná novější adaptace se však Černouškům nedokázala vyrovnat. Ani se nechce věřit tomu, že už je to pět let, co hvězdně obsazená minisérie spatřila světlo světa.
3

Coronation Street

Vysílání

1960-???? na ITV

Výročí

60 let od premiéry

Seriál

Ačkoliv v našich končinách seriál mnoho televizních fanoušků nezná či nesleduje, své místo v žebříčku významných výročí si Coronation Street rozhodně zaslouží. Jedná se o britskou soap operu, která v prosinci oslaví neuvěřitelných 60 let od svého vzniku. O to víc je to impozantnější výročí, když si uvědomíme, že se seriál stále vysílá! Letos seriál oslavil 10 000 odvysílaných epizod, to by byla teprve pořádná maratonová výzva :-)
2

Downton Abbey (Panství Downton)

Vysílání

2010–2015 na ITV

Výročí

5 let od odvysílání finále

Seriál

V Británii ještě zůstaneme i u druhého místa v dnešním žebříčku. V prosinci to bude již pět let, co se s fanoušky rozloučilo oceňované britské historické drama Panství Downton. Samozřejmě dnes již víme, že nešlo o definitivní loučení, seriál má na svém kontě již také navazující film z roku 2019. Seriál dokázal zviditelnit řadu talentovaných britských herců, kteří se díky němu dostali i za oceán a rozjeli kariéru ve Státech. Hereckým výkonům vévodí elegantní dáma Maggie Smith, která za ztvárnění hraběnky z Granthamu získala mimo jiné tři ceny Emmy i Zlatý glóbus.
1

Magnum, P.I.

Vysílání

1980–1988 na CBS

Výročí

40 let od premiéry

Seriál

S hlavním hrdinou Magnumem se znají i fanoušci moderních seriálů. Kdo zde si ale pamatuje původního hrdinu v podání Toma Sellecka, kterým se současný Magnum P.I. inspiroval? V prosinci to bude již 40 let od premiéry seriálu, který se na obrazovkách stanice CBS udržel úctyhodných osm sezón. Spolu s MacGyverem v podání Richarda Deana Andersona se Magnum stal pilířem 80. let a vzorem pro miliony mladých mužů po celém světě.

Přehled pro prosinec 2020

Výročí začátků seriálů

[60 let] Coronation Street (1960–????)
[45 let] One Day at a Time (1975–1984)
[45 let] On Location (1975–1986)
[40 let] Magnum, P.I. (Magnum) (1980–1988)
[25 let] Freundschaft mit Herz (Hotel Hansson) (1995–2007)
[25 let] Život na zámku (1994–1999)
[20 let] Queer as Folk (2000–2005)

Výročí konců seriálů

[20 let] Suddenly Susan (Správná Susan) (1996–2000)
[15 let] Alarm für Cobra 11 – Einsatz für Team 2 (Kobra 11: Nasazení týmu 2) (2003–2005)
[10 let] Okresní přebor (2010)
[10 let] In Treatment (V odborné péči) (2008–2010)
[5 let] The League (Liga snů) (2009–2015)
[5 let] The Knick (Knick: Doktoři bez hranic) (2014–2015)
[5 let] Manhattan (2014–2015)
[5 let] Haven (Městečko Haven) (2010–2015)
[5 let] Downton Abbey (Panství Downton) (2010–2015)
[5 let] And Then There Were None (Až tam nezbyl žádný) (2015)

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
_-0-_

_-0-_

Mezi TOP 5 mi ze seriálů, slavících výročí, chybí The Knick, který je na zcela jiném levelu, než např....
před 8 týdny
litllewitch

litllewitch

To, že v TOP 5 není Queer as folk, je zločin vzhledem k tomu, že se jednalo o první seriál...
před 8 týdny
ragelly

ragelly

Stejný důvod, jako že v seznamu není Haven. QaF už dostal prostor v srpnu, chtěla jsem to obměnit,...
před 8 týdny
Další články k tématu