2. 12. 2020

S lupou do historie: Queer as Folk

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Queer as Folk 1×01: Premiere?

plakát

Základní údaje

Název Queer as Folk
Žánr Drama
Stanice Showtime, Showcase
Vysílání 2000–2005
Počet sérií 5
Premiéra 3. 12. 2000
Délka pilotu 43 minut / 86 minut (dvouepizoda) / 110 minut (trojepizoda)
Prům. hodnocení 80 % (od 279 uživatelů)

O čem to je?

V Pittsburghu jako všude ve světě často muži a ženy trpí už jen kvůli odlišné sexuální orientaci. Své o tom ví také Michael, Emmett, Ted a Brian, stejně tak i Melanie a Lindsay, která má s Brianem syna. S přístupem „vše je o sexu“ se postupně protloukají životem.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Znáte takové ty věty pořádně čtěte zadání a podobně? Tak já ode dneška přidávám pořádně čtěte názvy seriálů, pak se vám totiž může hravě stát, že čekáte sitcom a najednou na vás vypadne Queer as Folk (co už je snad podle názvu jasné), takže pak bacha, kde se na to díváte. Pojďme si teda připomenout dvacetileté výročí od uvedení.

Pilot přesně vystihuje věta z úvodu, a teda že vše se točí kolem sexu. Zatím tu toho moc víc nebylo, poznávání postav bylo jen prostřednictvím Justina, který toho ale nakonec taky až tolik nepředvedl, i když je postavou, o které víme asi nejvíc. Tím, jak málo toho zatím bylo vidět, tak se postavy trochu špatně hodnotí, ale takto z kraje mě Ted a Emmett vůbec nebaví, takže tam bych čekal do budoucna zlepšení. A osobně jsem zvědavý taky na prostor Melanie a Lindsay, zatím to vypadá spíš na upozaděné příběhy a vysloveně mi to nevadí, ale třeba do budoucna se rozjede i jejich linka a nabere vše pořádný spád.

Udělám tu chybu a po delší době vzpomenu pilot Now Apocalypse, ale jen kvůli malému porovnání a vyzdvižení Queer as Folk. Oba piloty jsou bezpochyby naplněny sexem, ale dnešní pilot vede na plné čáře, přijde mi, že tu ukazuje něco navíc, vznikající pouto a vlastně i už existující pouto mezi postavami. Zkrátka i když to není hned vidět, je tu nějaká ta citovost.

Přijde mi, že seriál nijak neurazí, sice je tu dost vyhraněné téma, které je čím dál více debatované, ale nijak to nikomu nic nenutí, jen ukazuje jiný pohled. Po úvodním zaskočení jsem příjemně překvapen a s pilotem spokojen, jen mi teda od začátku vrtá hlavou, proč dělat tři verze standardní pilot, potom spojení první a druhé epizody pro americký trh a nakonec k tomu ještě přidat i třetí pro Kanadu, to dělá dobrý zmatek =D. A ještě přemýšlím, jak by asi vypadal seriál dnes, jestli by si tvůrci troufli jít do televize se vším jako před dvaceti lety.

  • jiný pohled
  • odvážné
  • nejen o sexu (i když to tak může vypadat)
  • moc jsme zatím neviděli
  • Ted a Emmett
80 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Dnešní vydání historické lupy jsem si nemohla nechat ujít. Už je to 4,5 roku, kdy jsem během týdne a půl sjela maratonem seriál, od kterého jsem neměla žádná očekávání, ovšem který mě rychle naprosto strhnul a stala se z něj láska na celý život. Stihla jsem ho rekordně rychle, protože jsem se od něj nedokázala odpoutat. Je úplně magnetický a kouzelný!

Po tak dlouhé době už jsem pilot měla v hlavě jen trošku, takže jsem moc ráda, že jsem si ho připomněla – a navíc si díky němu můžu ve výzvě vyplnit kolonku seriálu z roku 2000. Nechce se ani věřit, že takhle odvážný kousek se dostal na obrazovky už před dvaceti lety. Na druhou stranu je to prémiová kabelovka, která konvence bořit může.

Původní britskou verzi neznám, takže nemám s čím srovnávat. Ale věřím, že tohle je jedna z amerických adaptací, která dokazuje, že ne všechny jsou nutně špatné. Vždyť samotný seriál se dočkal pěti sérií a dodnes na něj fanoušci s láskou vzpomínají.

Pilot je perfektním úvodem do světa QaF. Nejen, že nás stylově seznámí s hlavními hrdiny, ale taky docela názorně ukáže, co od sledování můžeme očekávat. V podstatě tak, jak vypadá pilot, vypadá i zbytek seriálu, takže pokud vás první díl nebo dva (nebo tři…) nezaujmou, asi nemá moc smysl snažit se dál.

Na druhou stranu ale musím říct, že co v pilotu vidět není, to je následný obrovský vývoj postav, a to především Briana. Nebudu tady spoilerovat, ostatně srdíčko jsem si vylila už v článku Televizní legendy, který je takovou obdobou Vzpomínáme rubriky pro seriály, které se vysílaly a skončili již dříve.

V pilotu jsem si postavy zamilovala na první pohled. Vévodí rozhodně Brian, můj milovaný sexy záletník, který si pod svá křídla vezme nezkušeného zajíčka Justina. Teda jsme viděli jen v úvodu, Emmetta trošku víc díky Michaelovi. Chyběla mi Debbie, která v prvním díle není vůbec, to jsem si ani nepamatovala. Naopak jsem až tak nemusela Mel a Lindsay, vždy jsem měla raději zdejší kluky.

Jak pilot skončil, neubránila jsem se a nahlas si povzdechla, že už je konec. Hned bych si pustila další díly a celý seriál klidně znovu! Jelikož ale plný watchlist volá, omezím se pouze na mé tři oblíbené scény – Safe the last dance for me, I Love You a finále. Ou boy, jak já to finále prořvala, to nikdy nezapomenu. I teď, jak na to video koukám, mlží se mi oči! A v tom je pilot a celý seriál tak perfektní. Nabídne příběh, který zůstává věrný sám sobě od začátku do konce. Už v prvním díle je důležitá taková nenápadná scéna, kdy je Michael s Brianem v nemocnici na balkóně a ukazuje jejich ryzí přátelství, které je to nejlepší, co v životě můžeme mít ❤

  • chemie mezi Brianem a Justinem
  • výborně zpracované téma
  • odvážné scény
  • navnadí na další sledování
  • některé postavy mají jen minimum prostoru a nedokážou upoutat
80 %
Mé hodnocení
ragelly
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
Lucas

Lucas

A já doporučuju i originál, moc se mi líbil :)
před 7 týdny
IrmaVep

IrmaVep

No jooo, QaF byl úplně krásnej seriál. Působivost finále bych řadila někam hodně blízko k zážitku...
před 7 týdny
ragelly

ragelly

🙈 Já poznávám tolik nových seriálů, že na ty retro není čas :D Takže vezmu zavděk i opakovaným...
před 7 týdny
Další články k tématu