15. 2. 2021

Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve Francii

Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve Francii

Vítáme vás u naší nové rubriky, jejímž cílem je představit vám nejzajímavější seriály světa s výjimkou anglických a amerických, protože těch už znáte dost. Doufáme, že díky této rubrice si vyplníte prázdná místa na naší mapě. Každé vydání se zaměří na 7 vybraných seriálů z jedné země.

Druhou zastávkou naší cesty kolem světa je Francie, tedy východní soused Španělska. Starší televizní tvorbu z Francie si bude třeba rozdělit na soutěžní pořady a seriály. Možná si totiž ani neuvědomujete, že právě z Francie pochází hned dva soutěžní pořady, které se na českých obrazovkách vysílaly pravidelně. Tím prvním jsou nezapomenutelné Jeux sans frontieres (Hry bez hranic), které se na obrazovce poprvé objevily v roce 1965 a vracely se každý rok až do roku 1999. Tou druhou, a neméně známou, je dobrodružná soutěž Les clés de Fort Boyard (Klíče od pevnosti Boyard). Ta si odbyla premiéru ve vysílání v roce 1990.

Dávka nostalgie, vyvolaná díky soutěžním pořadům, se musí rozšířit ještě o seriály. Zde na televizních obrazovkách Francie vždy vynikala díky kriminálkám. V roce 1976 se začal vysílat Commissaraire Moulin (Komisař Moulin), k jehož popularitě u nás přispěl i výborný dabing Miroslava Moravce. O něco novější je Julie Lescaut (Julie Lescautová), která chránila služby zákona od roku 1992. Do výčtu je pak třeba zařadit i legendární kousek s názvem Il était une fois… la Vie (Byl jednou jeden… život).

Když se posuneme do tohoto století, tak si dovolím zmínit němé pětiminutovky v podání Miniscule (Mrňouskové) nebo jeden z prvních evropských projektů Netflixu Marseille, který měl být francouzskou odpovědí na House of Cards (Dům z karet). V roce 2012 pak debutoval seriál, který si získal velkou pozornost i mimo Evropu a dočkal se i amerických adaptací. Řeč je o Les Revenants (Znovuzrození).

V současné době patří i Francie mezi evropské země, které jsou v produkci seriálů nejaktivnější a výraznou mírou se na tom podílí Netflix. Francouzsky mluvící publikum se totiž nachází po celém světě a jde o nezanedbatelnou část potenciálních diváků. Nyní už ale přejděme k sedmi francouzským seriálům, které podle nás stojí za bližší prozkoumání.

Le Bureau Des Légendes

Vysíláno 2015-????
Žánr Drama / Špionážní
Dostupnost momentálně nedostupné
IMDb hodnocení 8,7 (7 998 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Malotru je důstojník francouzské špionážní rozvědky, který strávil 6 let v Sýrii pod jinou identitou. Nyní je povolán zpět do vlasti. Sám čelí obtížným myšlenkám, kdy nedokáže zapomenout na svoji bývalou identitu. K tomu všemu musí přemýšlet nad záhadným zmizením svých kolegů, kteří operovali v Alžírsku.

Co si o seriálu myslíme?

Francie u mě snad poprvé tímto počinem v seriálech boduje po všech stránkách. Precizní, dokonalé, zkrátka samé superlativy a to jsem špionážní antitalent. Na konci to bude vypadat asi tak, že budu moct nastoupit do jakékoliv pozice v tajných službách. Od Francie sem zavanul konečně seriál, který není nabouchaný přestřelkami, mrtvolami a přesto je to napínavé do poslední minuty. Je to hodně zaměřené na postavy, které pracují v tajných službách, a na to, jak už pomalu neví, kdo je kdo (různá krytí) a přesto to musí šlapat jak hodinky. Dlouho mě žádný seriál tak nezaujal jako Le Bureau des Légendes! Rozhodně doporučuji.

100 %
Mé hodnocení
Emma53

Ak máte radi seriály typu Homeland, ktoré sa zameriavajú na svet a fungovanie tajnej služby, určite vyskúšajte aj Le Bureau des Légendes. Svet tajných služieb ukazuje a popisuje naozaj hodnoverne. Na rozdiel od svojich kolegov sa seriál zameriava najmä na civilnejšie pojatie toho, ako to funguje na oddelení „náborov“, či už je to proces osvojovania si novej identity, získanie nových kontaktov, klamanie, vydieranie a pod. Všetko spolu dokonale hrá. O zvraty v seriáli nie je núdza, stačí malé zaváhanie, zakopnutie a veci sa môžu vyvinúť úplne iným smerom.

90 %
Mé hodnocení
Kahlan

Dix Pour Cent (Call My Agent!)

Vysíláno 2015-????
Žánr Komedie
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 8,3 (7 784 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Skupina čtyř filmových agentů se musí každodenně vypořádávat s nevyzpytatelnými úkoly okolo jejich hvězd, jež zastupují, a také s vlastním osobním životem. Do toho jsou zaskočeni náhlou smrtí šéfa jejich agentury. Každá epizoda se točí okolo jednoho nebo více francouzských herců, jež hrají sami sebe.

Co si o seriálu myslíme?

Osobně miluju, když herci hrají sami sebe. Proto mám ve své Topce Episodes a proto mám rád i tuhle francouzskou perlu. Všechno vypadá tak přirozeně a herci ze sebe neváhají udělat ty největší trotly, ale v tom dobrém slova smyslu. Prostě vidíte, že celebrity mají stejné problémy jako my, případně nějaké další navíc. A že je tu celebrit „s problémy“ celá plejáda. Seriál je plný, u nás ne příliš známých, francouzských hvězd a nenechává na nich nit suchou. Ale i bez jejich znalosti si můžete jednotlivé příběhy vychutnat, protože exkluzivní prostředí je nám přibližováno tak nějak hřejivě a lidsky. No, a pokud máte trochu přehled o francouzských hercích, tak tady budete přímo v ráji. Nebo snad znáte nějaký jiný seriál, kde by se Oscarem oceněná Juliette Binoche zpocená válela v posteli, cpala se pizzou a rozmlouvala o filmech?

80 %
Mé hodnocení
Fruiko

Pokud máte rádi seriály ze života a chcete se dozvědět, jak to chodí ve francouzské společnosti a především ve filmovém průmyslu, tak je Call My Agent skvělou volbou. Seriál je zajímavý tím, že se v něm objevují slavní herci a herečky, pokaždé jiní, hrají sami sebe a zábavným způsobem ztvárňují stereotypní situace a chování. Příběhy jednotlivých postav se navzájem prolínají, každá je jiná, velmi specifická a často tak dochází k velmi vtipným, často až dost výstředním situacím.

70 %
Mé hodnocení
Aisym

Versailles

Vysíláno 2015-????
Žánr Drama / Historický
Dostupnost momentálně nedostupné
IMDb hodnocení 7,9 (13 917 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Děj začíná v roce 1660. Ludvík XIV. byl od malička pronásledován frondou. Aby se do podobné zranitelné pozice nedostal znovu, tak se pomalu, ale jistě stane největším králem v historii Francie a jeho království nejmocnějším v Evropě.

Rozený stratég a manipulátor Ludvík použije všechny prostředky k dispozici, aby udržel šlechtu pod dohledem. Ve svém osobním životě cítí hořkou zášť a dokonce paranoiu, ale také je schopen vášně. Ale jak si má užívat života, když je největším králem na světě?

V první sérii uvidíme, jak se z mladého Ludvíka postupně stává Král Slunce, král všech králů. Seriálem nás budou doprovázet postavy jak reálné, tak fiktivní. Uvidíme kurtizány nebo rolníky ve světě zrady a tajemství, politických machinací a válečných deklarací, odhalujíc Versailles ve své plné slávě a brutalitě. Pozlacená klec, do které se chce dostat každý a je pro to ochoten udělat cokoliv. Ale ven se už nikdy nedostane…

Co si o seriálu myslíme?

Na Versailles jsem přišel náhodou díky reklamě a protože mám rád historii, tak jsem to zkusil. Historickou přesnost hodnotit nebudu, u tohoto typu seriálu to ani nemá cenu. Jako dobové drama je Versailles ale hodně povedené. Možná člověka nechytne tolik hned ze začátku, jako třeba Borgiové, ale postupně se to slušně rozjíždí a intriky začínají přibývat. Hodně mě bavila většina postav. Sice vám je málokterá skutečně sympatická po celou dobu, protože v jádru je to banda sobeckých zmetků, ale právě tohle vás na nich baví nejvíc. Takže ve výsledku jsem spokojen a mohu doporučit. Jen škoda toho useknutí po třetí řadě.

80 %
Mé hodnocení
Havlik.jakub666

Versailles je úspěšný seriál, který je velmi blízko skutečným událostem z období vlády Ludvíka XIV. V popředí jsou vztahy u dvora, láska, intriky, zrada. Ludvík XIV. buduje Versailles, které se stane zlatou klecí. Pro milovníky historických odlehčených seriálů je to dobrá podívaná. Výborné herecké výkony i režie.

90 %
Mé hodnocení
Ginerva2

Plan Coeur (Záchranný plán)

Vysíláno 2018-????
Žánr Komedie
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,2 (3 8601 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Elsa je dívka bydlící v Paříži, která se ještě stále nemůže dostat z rozchodu se svým ex. Její kamarádky dostanou nápad – bez jejího vědomí najmou muže z eskortní služby, aby jí pomohl. Jejich plán však zafunguje až příliš dobře.

Co si o seriálu myslíme?

Plan Coeur je docela povedená komedie z Francie. Tedy za předpokladu, že vám nevadí, když jsou hlavní hrdinky střelené. Mně chvíli trvalo si na ujeté Francouzky zvyknout, ale pak jsem si je oblíbil a bavil jsem se. První série fungovala víceméně jako film a pěkně na sebe jednotlivé epizody navazovaly. Druhá byla trochu jiná a nejspíš mi na ní vadilo to, jak se Elsa na začátku chovala. Na druhou stranu nabídla povedený díl z lockdownu.

70 %
Mé hodnocení
Pajky

Taková Pretty Woman opačně a jinak, přesně to je Plan coeur. Poprvé jsem u Francie vybočil z krimi žánru do komedie, která má skvělé obsazení a je skutečně vtipná. Tak nějak se tu nabízí množství scén, se kterými se dá ztotožnit, netlačí se na pilu, příběh hezky navazuje a plyne. Člověk se dobře zabaví, místy se trochu dojme a uvědomí si, že pořád může mít ještě ztřeštěnější přátele. Obě dosavadní série se dají krásně slupnout, klidně i najednou. Jako bonus je karanténní speciál, který je na rozdíl od některých nepovedených opět vtipný a opět ze života. Navíc je tu chystaná závěrečná série, takže ještě je na co se těšit. Pokud chcete jen vypnout, užívat si pohody a dočkat se šťastných konců, Plan coeur už čeká.

90 %
Mé hodnocení
Jesmot

Le Bazar de la Charité (Le Bazar de la Charité: Osudná jiskra)

Vysíláno 2019
Žánr Drama / Historický
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,7 (3 129 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriál je založen na skutečných událostech.Tato historická minisérie sleduje osudy tří žen, kterým zásadně změnil život požár na pařížské charitativní akci v roce 1897. Dáma z vyšší společnosti Adrienne využije tragédii a předstírá svou smrt za účelem útěku od násilnického manžela, mladá Alice spatří pravou tvář muže, kterého si má brzy vzít, a služka Rose převezme život bohaté ženy, která při požáru zemřela.

Co si o seriálu myslíme?

Seriál je plný nejen historie, o kterou se opírá hlavní dějová linka, ale také napětí a romantiky, což může v divákovi vyvolat pocit určité sounáležitosti s třemi hlavními hrdinkami. Každá z nich se potýká s jinými problémy, jako je násilnický manžel, dodržení rodinné cti nebo vyrovnání se s fyzickým zraněním. Pro naše hrdinky je tedy osudný požár určitou formou osvobození od společenských konvencí tehdejší doby.

90 %
Mé hodnocení
Helca

Paříž a francouzština – libozvučná to kombinace a ještě navíc sympatické hlavní postavy a napínavý příběh zasazený do historického prostředí konce 19. století. Seriál začíná požárem, který změní život třem hlavním hrdinkám, a odtud sledujeme 3 dějové linie. Nevyhneme se zde příběhu velké lásky, která hory přenáší, dramatickým momentům matky bojující o své dítě, a zajímavému příběhu služebné, která je nucena předstírat, že je urozená dáma. Všechny dějové linie se prolínají, nechybí romantika, spousta napětí a předsudky tehdejší doby. Dramatickými momenty se nešetří, takže je sem tam potřeba pauza na rozdýchání.

90 %
Mé hodnocení
Kostama

No Man's Land (Země nikoho)

Vysíláno 2020-????
Žánr Drama / Thriller / Válečný
Dostupnost Hulu
IMDb hodnocení 7,6 (1 950 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

No Man's Land vypráví příběh syrské občanské války očima mladého Francouze jménem Antoine Habert, který se snaží najít svou odcizenou a podle všeho i zesnulou sestru. Při postupném řešení této záhady nakonec spojí síly s největší noční můrou ISIS: jednotkou kurdských ženských bojovnic.

Co si o seriálu myslíme?

No Man's Land je jeden z nejzajímavějších a nejsyrovějších seriálů, které se soustředí na moderní konflikty. Hlavní hrdina je naprosto běžný civilista, jenž se díky výčitkám svědomí dostane do situace, kterou si většina z nás neumí představit. Jeden den je úspěšným a uznávaným architektem, o pár hodin později mu jde doslova o život na území Sýrie, kam se vydal ve snaze najít sestru považovanou všemi za mrtvou. Že válka není černobílá a různé strany v ní mají různou motivaci je zřejmé velice brzy. Smrt je naprosto běžnou součástí každého dne a není jisté, jestli se sám dostane domů v jednom kuse. A pokud ano, jestli bude někdo s ním. Pokud jste fanoušky Faudy, tak kromě Sh'at Neila (Údolí slz) a Teheránu nesmíte vynechat ani Zemi nikoho. Maximálně doporučuju.

80 %
Mé hodnocení
Megawir

Antoine Habert zjistí, že jeho sestra, kterou považoval za mrtvou, možná žije. Rozhodne se jít prověřit tuto stopu, která ho zavede do Sýrie, války zmítané země. Celou hrůzu války můžeme sledovat jak z pohledu ISIS bojovníků, tak ze strany jejich nepřátel, kurdských bojovníků. A přesně mezi tyto bojující skupiny se dostane Antoine. Seriál je povedený v tom, jak ukazuje úplně jiný svět, než který známe a společně s hlavním hrdinou poznáváme obě strany a jejich motivace. I přesto, že válečné seriály / filmy moc nemusím, tak tenhle kousek mě ihned zaujal a po celou dobu si dokázal udržet kvalitu a moji pozornost.

90 %
Mé hodnocení
A.R.G.U.S.

Lupin

Vysíláno 2021-????
Žánr Krimi / Drama / Mysteriózní
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,6 (38 758 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Klasický francouzský příběh o zloději gentlemanovi a mistru převleků jménem Arsene Lupin v moderním pojetí. Zloděj gentleman Assane Diop se ve šlépějích Arsena Lupina vydává pomstít příkoří, které jeho otci způsobila jedna bohatá rodina.

Co si o seriálu myslíme?

Ak máte radi filmy či seriály s heist tematikou, tak určite siahnite aj po tohtoročnej novinke z dielne Netflixu. Máme tu sympatického hlavného hrdinu s tvárou Omara Sya, ktorého poháňa túžba očistiť otcovo meno a potopiť rodinu, ktorá ho zničila. Z obyčajného chlapca sa vypracuje na elitného zlodeja, majstra prevlekov, moderného Arsena Lupina. Seriál je plný zaujímavých zvratov či odhalení, ktoré príbeh posúvajú ďalej a postupne odkrývajú to ako sa veci v skutočnosti mali.

80 %
Mé hodnocení
Kahlan

Pokud máte rádi filmovou sérii Dannyho parťáci (Ocean's 11–13), tak se vám bude určitě líbit i seriál Lupin. Nejdůležitější podmínka tohoto „heist“ žánru je zde splněná – hlavní postavou je skvělý zloděj, mistr převleků a charismatický gentleman. Přestože není zrovna nejkladnější postavou, ihned si získá vaše sympatie, jelikož je člověkem se srdcem na pravém místě.

80 %
Mé hodnocení
Micuda98

Podívejte se, kam se rubrika zatím vypravila


Máte Francii na své mapě už vybarvenou? Sledujete něco francouzského? A který seriál z našeho výběru vám padnul do oka (a watchlistu)?

Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
janulam11

janulam11

Díky za další článek. Francouzské seriály mě zatím celkem míjely (když pominu ty notoricky známé,...
před 36 týdny
Radim.Winiarski

Radim.Winiarski

Některé věci vypadají hodně zajímavě, takže díky za tipy :) Za sebe každopádně mohu doporučit seriál La...
před 36 týdny
Kyra01

Kyra01

Zopár francúzskych seriálov som už videla, zo spomenutých som zatiaľ videla len Lupina, ale plánujem...
před 36 týdny
Další články k tématu