8. 5. 2021

Téma: Streamovací služby

Téma: Streamovací služby

V posledním desetiletí se televizní průmysl výrazně proměnil. Zatímco v letech minulých byly seriály dominantou komerčních a kabelových televizí a jednotlivá díla se prodlužovala a rušila v podstatě pouze sledovanosti, v dnešní době už je vše úplně jinak.

Streamovací služby v čele s Netflixem zažily v uplynulé dekádě obrovský boom a aktuálně by se dalo říct, že seriálové tvorbě vládnou. Jistě, kabelové i komerční stanice stále točí stávající i nové pořady, nicméně streamovací služby mají mnohem větší rozpočet a o poznání volnější ruku v tématech i jejich zpracování. Ve výsledku se tak dočkáváme nových seriálů převážně od streamerů a můžeme si být jistí, že se nebudou držet zpátky, ať už jde o mluvu, nebo drsnější a explicitnější zpracování akčních či hororových scén.

Streameři vyrostli jako houby po dešti. Někteří už stihli i zaniknout, např. neúspěšný projekt Quibi určený primárně pro mobilní zařízení. V dnešním článku se podrobněji podíváme na to, jací hráči na poli streamu jsou, kteří jsou dostupní v našich končinách a jaký obsah nabízí.

Ve stručnosti lze říct, že po obsahové stránce se nabídka výrazně liší dle regionu. Např. takový Netflix má ve své americké knihovně dostupnou řadu seriálů, které si u nás v Evropě kvůli distribučním právům nepustíme, nebo je případně najdeme u jiného streamera (často HBO Go). Naopak u nás jsou dostupná díla, která se v USA vysílají na jiných stanicích a streamovacích platformách, což je samozřejmě pro nás výhoda.

S jistotou však lze zaručeně tvrdit, že nástup streamovacích služeb nám dal legálně k dispozici řadu seriálů, které bychom jinak neměli šanci sledovat, protože rychlost nákupu a uvádění seriálů na českých televizních stanicích se v podstatě rovná téměř nule… a když už něco koupí, tak to nasadí v takovou hodinu, kdy většina lidí buď spí (Resident na Prima LOVE v premiéře ve 2:00 ráno), nebo jsou ve škole či v práci a nemají možnost seriál sledovat.

Typy streamovacích služeb

Ještě než přejdeme k samotnému výčtu nejrozšířenějších streamovacích služeb, mrkneme se na ně z obecného hlediska. Kategorie VOD (Video On Demand) se dělí, podobně jako klasické stanice, do různých kategorií.

Zdarma

Jsou služby, které si můžete pustit v dané zemi zdarma. Převážně se jedná o typy online knihoven, které jsou propojené s národní televizí – pro představu je to podobné jako archív České televize, kde se skladují odvysílané pořady, které si můžete pustit zpětně, kdykoliv máte chuť.

Předplatné

Nejrozšířenějším typem streamovacích služeb jsou ty, které si předplácíte. Za měsíční nebo roční poplatek si zajistíte přístup do celé knihovny, odkud si můžete vybírat filmy a seriály zcela podle vlastní nálady. Jsou zde dostupné všechny dosud vydané díly, takže si jednoduše jedete vlastním tempem, ať už máte čas na jeden díl, nebo rovnou dáte binge celé řady.

Ty nejrozšířenější služby nabízí předplatné v různých balíčcích. Výše poplatku se pak odvíjí od toho, v jaké kvalitě video budete moct sledovat, případně i kolik uživatelských profilů si v rámci jednoho dílu můžete vytvořit a z kolika zařízení máte možnost obsah v jednu chvíli sledovat. Čím více si připlatíte, tím lepší služby získáte.

Půjčení titulů

Třetí, ne tak rozšířenou, ale stále dostupnou kategorií, jsou tituly, které si můžete za poplatek půjčit. Pamatujete na devadesátky, když jste odpoledne po škole čekali na autobus ve videopůjčovnách a kochali se krásnými obaly filmů? Tak to funguje stále, pouze v digitální podobě. Platí to tedy převážně pro filmy, které si můžete koupit navždy, nebo za menší peníz pronajmout na určitý počet hodin, abyste se na ně mohli podívat alespoň jednou a věděli, o co v nich jde.

Službu půjčení umožňuje Apple TV+, Amazon Prime nebo třeba O2 TV, ale také Google Play a iTunes.


Hlavní hráči

Když se řeknou streamovací služby, jako první se nám vybaví názvy Netflix, Amazon Prime, HBO Go, Hulu a Disney+ a Apple TV+.

Netflix

Netflix je bezkonkurenčně největší streamovací službou. Je dostupný po celém světě včetně Česka a Slovenska. Má více než 203 milionů předplatitelů, které získal od doby svého vzniku v lednu 2007.

Streamer z počátku sázel hodně na nakupování obsahu, který dával předplatitelům k dispozici ve své online knihovně. Jakmile zájem o tuto službu rostl a Netflix začal profitovat, mohl si postupně dovolit utrácet peníze za vlastní tvorbu.

S tou ve velkém začal v roce 2013, když v únoru představil politické drama House of Cards (Dům z karet), v dubnu Hemlock Grove a v červnu dramedy Orange Is the New Black (Holky za mřížemi). S komediemi začal v roce 2015 s Richie Rich a Unbreakable Kimmy Schmidt (Nezdolná Kimmy Schmidt).

Netflix měl dlouhou dobu pověst streamera, který žádné své seriály neruší. Prvním seriálem, který byl zrušený už po první řadě, se stal v roce 2017 The Get Down. Jeden z nejdražších seriálů Netflixu si nedokázal získat potřebné publikum a náklady převýšily výdělky. Od té doby už se situace značně změnila a Netflix už se nebojí rušit podstatnou část své produkce po první řadě, a to navzdory zklamaným fanouškům.

Nicméně také musíme říct, že jako jeden z mála v hojném množství oznamuje předem závěrečné série, aby tvůrci měli možnost příběh uzavřít a přinesli seriálu i jeho fanouškům konec, který si zaslouží. Pro nadcházející měsíce tak má v plánu vytvořit a vypustit závěrečné řady u seriálů Atypical (Atypický), La Casa de Papel (Papírový dům), The Crown (Koruna), Dead to Me (Smrt nás spojí), Dear White People (Drazí běloši), F Is for Family (R jako rodina), Feel Good (Na pohodu), The Kominsky Method (Kominského metoda), Lost in Space (Ztraceni ve vesmíru), Lucifer, On My Block (Drsná čtvrť), Ozark či Suburra.

Co se týče seriálů z jiných stanic, najdete na Netflixu např. seriály Arrow, Better Call Saul (Volejte Saulovi), Bitten, Black Lightning, Breaking Bad (Perníkový táta), Brooklyn Nine-Nine (Brooklyn 99), Community (Zpátky do školy), Colony, Dawson's Creek (Dawsonův svět), Dynasty (Dynastie), Gilmore Girls (Gilmorova děvčata), Gotham, Happy!, Homeland (Ve jménu vlasti), How to Get Away with Murder (Vražedná práva), Legends of Tomorrow, Merlin, Modern Family (Taková moderní rodinka), New Amsterdam, Once Upon a Time (Bylo, nebylo), Orphan Black, Outlander (Cizinka), Peaky Blinders (Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu), Riverdale, Shadowhunters (Lovci stínů: Nástroje smrti), Sherlock, Snowpiercer (Ledová archa), Suits (Kravaťáci), Supergirl, Teen Wolf (Vlčí mládě), The Blacklist (Černá listina), The Flash (Flash), The Originals, The Shannara Chronicles (Letopisy rodu Shannara), Timeless, Titans, Van Helsing, Vikings (Vikingové), Z Nation a mnoho, mnoho dalších.

Amazon Prime

Ani se tomu nechce věřit, ale Prime je ještě starší než Netflix. Streamovací služba byla založena v září 2006, tedy o čtyři měsíce před Netflixem. V současnosti má zhruba 150 milionů předplatitelů po celém světě.

I u nás je Prime dostupný. Zpočátku lákal fanoušky především na novou motoristickou show The Grand Tour, kterou si moderátoři vytvořili po skandálním odchodu z Top Gearu na BBC. Amazon stále více rozvíjí svou originální tvorbu a vytváří spoustu nákladných a očekávaných projektů, kolem kterých už je nyní velký povyk. Asi všechny na první dobrou napadne The Lord of the Rings nebo The Wheel of Time.

Horší to je s lokalizací. Zatímco Netflix si v tomto ohledu dává skutečně záležet a nové seriály nám přináší ve většině případů s českými titulky či dokonce s českým dabingem, Amazon má seriály dostupné v drtivé většině pouze s anglickými titulky. Sem tam se najdou české, ale pokud si službu předplatíte, musíte počítat s tím, že se skutečně budete muset většinou spokojit pouze s anglickými titulky.

Tvorba pro české uživatele se však začala v posledních týdnech lepšit. V nabídce dostupných seriálů najdete české titulky čím dál více a dá se najít i seriál s dabingem. U filmů je to ještě lepší, české titulky či dabing už jdou najít mezi nově přidanými tituly poměrně pravidelně. Snad tento trend bude pokračovat i nadále, abychom mohli Amazon využívat bez ohledu na znalosti cizích jazyků.

Další velký problém je ten, že Amazon má u nás jen velmi omezenou knihovnu. Nabízí sice starší seriálové kousky jiných stanic, ale co se týče vlastních seriálů, všechny u nás dostupné nejsou, a to navzdory tomu, že se jedná o Amazon Originals. Příkladem za všechny může být poměrně čerstvá novinka Tell Me Your Secrets (Amazon Original), kterou si u nás na Prime nepustíte (ale třeba The Wilds tu dostupné je).

Na Amazonu fanoušky aktuálně nejvíce láká drsňárna The Boys či American Gods (Američtí bohové) od kabelovky Starz. Najdete tu také nové The Walking Dead: World Beyond, Star Trek: Picard či Soulmates.

Co se týče starších kousků z jiných stanic, dostupné jsou zde seriály Weeds (Tráva), Nashville, Parenthood (Famílie), Psych (Agentura Jasno), The Exorcist (Exorcista), Battlestar Galactica, Covert Affairs (V utajení), Monk (Můj přítel Monk), Preacher (Kazatel), Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce), Mr. Robot, Into the Badlands, Parks and Recreation, Heroes (Hrdinové), The Office (US) (Kancl), The Purge a další.

Dávejte si ale pozor. Když na Amazonu uvidíte nějaký název seriálu, ještě to neznamená, že ho zde najdete kompletní. Např. u Superstore jsou dostupné pouze první čtyři série, u This Is Us (Tohle jsme my) tři série… U Law & Order: Special Victims Unit (Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti) se v Česku dají přehrát jen série 8–10, takže 1–7 a 11–22 musíte shánět jinde, pokud chcete maraton.

HBO Go / HBO Max

U nás máme prozatím Go, nýbrž svět už válcuje HBO Max. Tato streamovací služba je poměrně nová, byla spuštěna v květnu 2020. Za necelý rok už si stihla nasbírat přes 37 milionů předplatitelů.

HBO Max také výrazně sází na svou vlastní tvorbu, s níž plánuje doplnit stávající nabídku, kterou tvoří tituly z knihovny HBO. Od svého spuštění v květnu do konce roku jsme se zde dočkali tří velkých premiér, a to romantické antologie Love Life, drsného sci-fi Raised by Wolves (Vychováni vlky) a černokomediálního thrilleru The Flight Attendant (Letuška).

Na následující měsíce a roky však toho HBO Max objednává mnohem více, ať už jde o adaptace knih/komiksů či revivaly osvědčených značek. Když si zkombinujeme tvorbu HBO a HBO Max, vznikne nám docela solidní zásoba nových i stávajících seriálů, které nás zaručeně zabaví. Max nám nabídne např. Pretty Little Liars: Original Sin, Grease: Rise of the Pink Ladies, Gossip Girl, DMZ, And Just Like That… (pokračování Sexu ve městě), spin-off Suicice Squad Peacemaker, nebo třeba zajímavé téma mluvících prsou A Boob's Life.

Na celý seznam nadcházejících i stávajících seriálů od HBO Max se můžete mrknout ve filtru.

U nás jsou prozatím seriály od HBO Max dostupné na HBO Go, nicméně i k nám by se brzy měl Max dostat. Jak jsme u HBO zvyklí, máme k dispozici většinou české titulky a občas také dabing, takže sledování je pohodlné i pro ty, kteří neovládají cizí jazyky.

Hulu

Start Hulu se datuje také do roku 2007, služba je zhruba o 10 měsíců mladší než Netflix. Má o poznání menší dosah (39+ milionů předplatitelů), nicméně je to hodně dáno tím, že nejde o celosvětově rozšířeného streamera. Hulu vlastní Walt Disney Company, takže spoustu seriálů z jeho dílny můžeme sledovat i u nás, nicméně na jiných streamovacích službách. Právě v tom je ta (ne)výhoda jiné lokalizace. Pořádně nikdo neví, co kde je, protože se uvádí Hulu jako domovská stanice, ale u nás platí, že něco můžeme sledovat na HBO Go a něco třeba na Amazon Prime.

V USA je Hulu hodně úzce spjatý s Disney+. Nejednou se stalo, že se seriály plánované na Disney+ přesunuly na Hulu kvůli tomu, že nabízí téma/zpracování pro dospělejší publikum. Šlo např. o seriál Love, Victor, který objednal Disney, ale nakonec jsme se ho dočkali právě na Hulu ze zmíněného důvodu.

Hulu také hodně přebírá obsah z amerických kabelových stanic, např. A&E, Bravo, Sundance, Syfy nebo USA Network. Svůj vlastní obsah tvoří od roku 2011, který začal s minisérií The Confession (Zpověď).

I když má Hulu na svém kontě spoustu oblíbených seriálů, tím nejpopulárnějším je zaručeně The Handmaid's Tale (Příběh služebnice) (u nás na HBO). Jde o první seriál od streamovací služby, který vyhrál Emmy v hlavní kategorii. Převážně se však soustředí na minisérie, které si získávají velmi pozitivní ohlasy – The Looming Tower (u nás na Amazonu), The Act (Odhalení) (u nás na HBO), Looking for Alaska (Hledání Aljašky) (u nás na HBO), Devs, Little Fires Everywhere (u nás na Amazonu) nebo Mrs. America (u nás na HBO).

Disney+

Disney+ patří zaručeně mezi největší úspěchy roku 2020. Služba začala ruku v ruce s šířící se pandemií. Lidé byli převážně doma, což zvýšilo počet předplatitelů, kteří volný čas trávili před televizí. Disney+ si od svého startu v listopadu 2019 dokázal nasbírat již téměř 100 milionů předplatitelů. Když si vezmete, že zatím ještě není ani po celém světě, je to neuvěřitelný úspěch!

Všichni už asi víme, že Disney+ patří společnosti Walt Disney Company, která má pod sebou velkou spoustu dalších značek. Má nakoupená práva na Marvel a Star Wars, ze kterých streamer plánuje hodně vytěžit. Především kvůli těmto seriálům a filmům už spousta lidí s napětím očekává rozšíření streamera do dalších zemí včetně Česka a Slovenska, kterého bychom se měli dočkat v druhé polovině letošního roku. Je jasné, že jakmile bude služba dostupná v dalších zemích, počet předplatitelů opět rapidně naroste.

Velký úspěch po celém světě slaví The Mandalorian, který se stal nejpirátěnějším seriálem roku 2020. Seriál je uznávám nejen fanoušky, ale také kritiky; dokonce si vysloužil nominaci na Emmy v hlavní kategorii nejlepšího dramatu. V lednu odstartovala novinka WandaVision, první z řady marveláckých seriálů.

Tvorba Disney+ u nás zatím dostupná není, takže si musíme trpělivě počkat na to, až u nás Disney+ odstartuje. Prozatím není jasné, jak to bude s Disney+ a Disney Star – nově vytvořené službě pro Evropu, která má nabízet dospělejší obsah (v podstatě obdoba Hulu). Nevíme, jak budou služby propojené / oddělené a jaký obsah kde najdeme, jestli bude potřeba platit si obě… Na informace si prozatím musíme počkat.

Apple TV+

Poslední větší streamovací službou je Apple TV+. Ta u nás dostupná je, dokonce majitelé Apple výrobků ji mají zdarma, čehož hojně využívá náš šéfík fruiko.

Apple TV+ odstartovalo v listopadu 2019 a aktuálně má zhruba 10 milionů předplatitelů. I když seriály objednává jako na běžícím páse, zatím toho zde až tolik nenajdeme. Dostupných je zhruba osm dramat a sedm komedií v čele s For All Mankind a The Morning Show. Navzdory malému počtu titulů lze ale říct, že seriály tohoto streamera jsou přijímány velmi pozitivně. Morning Show je jedním ze seriálů, které ovládly nominace na Emmy, má jich hned pět (hlavní herec, hlavní herečka, vedlejší herec, hostující herec, režie).

Velmi ceněná je také minisérie Defending Jacob, což dokazuje i to, že se dokázala probojovat do top 16 v naší anketě o nejlepší novinku roku 2020. Jako další nový seriál od Apple TV+ odstartuje v dubnu The Mosquito Coast, nicméně letošní rok je velmi očekávané sci-fi drama Foundation. Pro přehled o všech seriálech od Apple TV+ použijte náš filtr.

Další známé značky

Peacock

V poslední době se rozmáhá trend, že televizní stanice si k sobě vytváří kompatibilní streamovací službu. Ta nabízí filmotéku dané stanice, ale zaměřuje se také na vlastní seriálovou a filmovou tvorbu. Peacock je streamer, který jde ruku v ruce se stanicí NBC – název má odvozený od známého loga stanice, kterému dominuje páv. Služba byla spuštěna v červenci 2020 a již si stihla nasbírat přes 33 milionů předplatitelů.

Co se týče samotného originálního obsahu, prozatím jsme se mnoha dílek nedočkali. Premiéru si hned se startem služby odbylo sci-fi drama Brave New World, které však bylo po první sérii zrušeno. Co se týče komedií, dočkali jsme se dvou revivalů, a to Saved by the Bell a čerstvé novinky Punky Brewster.

Nicméně Peacock objednává spoustu projektů, které vypadají přinejmenším zajímavě. Jako příklady můžeme zmínit očekávanou hvězdně obsazenou minisérii Dr. Death nebo novinky, které těží ze známých značek. Dočkáme se zde dramatické předělávky sitcomu The Fresh Prince of Bel-Air (Fresh Prince) s názvem Bel-Air, nové Battlestar Galacticy, dalšího spin-offu Zákonu a pořádku s názvem Law & Order: Hate Crimes nebo parodující verze MacGyvera – MacGruber.

Peacock je aktivní pouze ve Spojených státech a prozatím nevíme, zda se chystá rozšíření i do jiných lokací. Nicméně je zde šance, že se dočkáme některých seriálů i u nás – Netflix má ve své nabídce od 1. března Brave New World.

YouTube Premium

Rozšíření YouTube nabízí exkluzivní seriály, dokumenty a další pořady. YouTube Premium lze aktivovat ve 100 zemích světa včetně našich končin, služba má aktuálně 30 milionů předplatitelů.

YT Premium mělo velké ambice, co se seriálové tvorby týče. Dočkali jsme se hrstky zajímavých dramat a sci-fi seriálů. Služba však brzy přišla na to, že natáčení je skutečně nákladné a je těžké získat potřebnou sledovanost, aby se taková produkce vyplatila. Většina seriálů tedy skončila po první sérii a YT Premium se od roku 2019 zaměřuje spíše na jiné pořady a seriály nechává ležet u ledu.

Z dramat se prodloužení dočkal pouze Impulse, který byl však zrušen po druhé řadě, a dále Step Up: High Water, taktéž zrušený po druhé sérii, nýbrž seriál převzala kabelovka Starz, která natočí třetí řadu. Z komedií se vrátily seriály Cobra Kai, kterou po druhé řadě převzal Netflix, a Liza on Demand – tento seriál jako jediný si vysloužil prodloužení také pro třetí řadu.

Paramount+ (dříve CBS All Access)

Streamovací služba CBS All Access byla spuštěna v říjnu 2014 jako doplněk ke stanici CBS. Diváci mají za předplatné dostupné seriály z CBS, plus samozřejmě také streamer začal objednávat a natáčet vlastní originální tvorbu.

V roce 2020 bylo oznámeno, že se chystá rebranding streamovací služby. Od března 2021 se z ní stane Paramount+. V její online knihovně se objeví další filmy, dokumenty a seriály společnosti ViacomCBS, která má pod svou záštitou stanice BET, Comedy Central, MTV či Nickelodeon. Samozřejmě zde zůstanou k dispozici dosavadní tituly od CBS i seriály, které byly natočeny pod záštitou CBS All Access.

Streamerovi náleží práva na značku Star Trek, takže plánuje mít všechny seriály a filmy z tohoto univerza pod jednou střechou a rozšiřovat vesmír novými díly. Prozatím nevíme, jak se toto rozhodnutí dotkne našich končin, kdy u nás jsou dostupné Star Trek seriály na různých platformách – Star Trek: Discovery, Star Trek, Star Trek: The Next Generation (Star Trek: Nová generace), Star Trek: Voyager, Star Trek: Deep Space Nine (Star Trek: Hluboký Vesmír Devět), Star Trek: Enterprise a Star Trek: The Animated Series (Star Trek) na Netflixu, různé Star Trek filmy, Star Trek: Picard a Star Trek: Lower Decks na Amazon Prime či Star Trek filmy na HBO.

Se svou vlastní tvorbou začal streamer v roce 2017, kdy nabídl pokračování Dobré manželky s názvem The Good Fight (Dobrý boj), již zmíněný ST: Discovery a komedii No Activity. Oceňovaná je také černá komedie Why Women Kill či nový Picard. Mezi již ukončené seriály patří Tell Me a Story (Nepohádky) (u nás na HBO), revival The Twilight Zone nebo minisérie podle Stephena Kinga The Stand.

V budoucnu nás zde čekají dva spin-offy k westernu Yellowstone, seriálová adaptace hry Halo nebo hraná minisérie ze zákulisí tvorby ikonického filmu Kmotr s názvem The Offer.

Tato streamovací služba je dostupná pouze ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii, zatím to nevypadá, že by měla namířeno do Evropy. Ovšem jak je vidět, i u nás dostupní streameři přebírají spoustu obsahu (hlavně Star Trek), tak kdo ví, třeba se dočkáme na HBO, Amazonu nebo Netflixu i dalších seriálů od Paramount+.

Doplňkový stream ke stanici

Jak už jsme psali výše u Peacock a Paramount+, streamovací služby vznikají často jako doplněk klasických televizních stanic. Většina z nich nemá mnoho vlastní tvorby a slouží pouze jako online knihovna obsahu těchto stanic, takže ve výsledku pro nás nejsou až tak podstatné. Za zmínku ale stojí.

Už samotné Disney+ je rozšířením Disney Channelu. Kanál na kabelovce je určený pro malé diváky, Disney+ už je pro dospělejší. HBO Max patří logicky k HBO, i když tento streamer vkládá nemalé peníze do vytváření vlastního obsahu. Také Peacock není samostatný, patří ke komerční stanici NBC.

Čerstvě přejmenovaný Paramount+ vznikl jako online odnož CBS, ovšem od svého vzniku v roce 2014 už stihl vyprodukovat také několik původních seriálů a další řadu novinek má ve vývojové fázi.

K ESPN patří ESPN+, k Discovery Channel zase Discovery+ – pluska jsou u streamovacích služeb prostě v kurzu. Existuje také Starz Play ke kabelovce Starz, AMC+ patřící pod AMC nebo Sundance Now.

Streamovací platformy samozřejmě nejsou pouze záležitostí Spojených států. Britská BBC má BBC iPlayer, ITV zase ITV Hub. V podstatě v každé zemi se dá najít streamovací služba, která je propojená s místní rozšířenou stanicí.

České streamovací služby

Samozřejmě také u nás můžete najít seriály dostupné v online knihovnách, ať už jde o iVysílání České televize, iPrimu nebo Voyo. Nova se streamovací službou Voyo se asi nejvíce přibližuje zahraničním streamovacím službám. Platíte si předplatné a máte svůj účet a přístup nejen k pořadům, které se vysílají v televizi, ale také k bohaté nabídce filmových titulů i českých, slovenských a zahraničních seriálů.

Po zaregistrování můžete sledovat filmy a seriály také na streamovací službě Filmbox LIVE. Seriálů zde až tolik nenajdete, ale filmová nabídka je slušně rozšířená.

Samostatnou kapitolu pak tvoří O2 TV. Měsíční paušál vám otevře skutečně bohatou nabídku filmů a seriálů, které můžete sledovat. Na rozdíl od ostatních streamovacích služeb tady však musíte udržovat předem nastavené tempo, jelikož odutd epizody po docela krátké době od odvysílání v televizi mizí. Výhodou je, že se nemusíte orientovat podle televizního programu a nemusíte řešit, že se nestihnete vrátit ze školy či z práce před začátkem vysílání nové epizody, protože si ji v klidu večer můžete pustit zpětně. Pokud vás však zaujme nějaký seriál a chcete si dát maraton od začátku do konce, tak máte smůlu, protože na O2 TV je dostupných jen nedávno odvysílaných dílů.

Ostatní

Některé streamovací služby slaví úspěchy, jiné tolik štěstí nemají. Mezi těmi, které se snažily prosadit, ale nenašly dostatek předplatitelů a ukončily svůj provoz, patří např. Quibi, DC Universe, FX+, go90, Sky On Demand nebo Yahoo! Screen.

Z tohoto seznamu jsou pro nás nejznámější asi první dva zmíněné názvy. Quibi bylo spuštěno v dubnu 2020 a trvalo pouhého půl roku, než byl v prosinci 2020 oznámený konec a celý obsah byl prodán společnosti Roku za méně než sto milionů dolarů. Quibi se snažil cílit na diváky, kteří žijí s telefonem v ruce a jsou stále na pochodu. Soustředil se na tvorbu krátkých epizod do deseti minut a sázel na plejádu hereckých hvězd. Tato strategie se však ukázala jako chybná. Velmi brzy Quibi přišlo se dvěma verzemi videa – původně totiž bylo jen na výšku pro telefony. Nicméně ani klasický obraz orientovaný na displeje notebooků a televizorů nepomohl, koncept desetiminutových epizod nenadchnul.

Před zrušením služby Quibi stihlo nějaké pořady a seriály prodloužit pro druhou řadu, po ukončení a přesunu na Roku však nyní nevíme, jestli nové díly (např. Most Dangerous Game) doopravdy vzniknou, nebo zůstane jen u jedné sezóny.

Druhou poměrně známou ukončenou streamovací službou je DC Universe. Streamer nám přinesl seriály ze světa slavných komiksů, ale od ledna 2021 se přeměnil na DC Universe Infinite – jde o předplatnou službu, na které se nachází pouze komiksy.

Naštěstí pro fanoušky žádné předtím prodloužené seriály kvůli konci streamovací služby nekončí. Většina z nich se přesunuje na HBO Max, což jsou pro nás dobré zprávy, protože jsou nebo budou dostupné i v našich končinách. Stále však platí to, co jsme psali na začátku, tedy že co lokace, to jiná pravidla. V USA budou Titans na HBO Max, u nás jsou na Netflixu. Doom Patrol, Swamp Thing (Bažináč) a Stargirl jsou na HBO Go.

Když už je řeč o Stargirl, tato hrdinka jako jediná se nepřesunula na HBO Max, nýbrž druhou sérii přebrala stanice The CW, která bude seriál od druhé řady financovat a propagovat jako původní seriál stanice.


Které streamovací služby si platíte? Jak vám tento koncept bohaté online knihovny vyhovuje? Kolik dohromady měsíčně za tuto zábavu utratíte?

Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Petyer

Petyer

Vdaka za paradny a vycerpavajuci clanok a prehlad. Ja mam predplateny Netflix a to mi zatial uplne staci,...
před 65 týdny
luciakanky

luciakanky

Ja som dlho razila teoriu, ze si radsej serial stiahnem, ale s pribudajucimi rokmi ma to prestalo...
před 65 týdny
lenochod6

lenochod6

Velmi zajímavý článek. Já si všechno stahuji, tak je to pro mě úplně nový svět, o kterém nevím...
před 65 týdny
Další články k tématu