10. 4. 2021

Vzpomínáme: Wynonna Earp (2016-2021)

Vzpomínáme: Wynonna Earp (2016-2021)

Je to jen holka, stojící s Peacemakerem v ruce, snažící se zachránit Očistec před všemi monstry, jaké si dokážete představit. Vítejte ve světě Wynonny Earp.

Stanice Syfy má svá zlatá léta za sebou. Dávno pryč jsou časy, kdy každý seriál na této kabelovce získával status kultovního sci-fi a dočkal se mnoha sezón. Nicméně dokud žijeme, ještě jsme neumřeli, a dokud jsme neumřeli, budeme se snažit přinášet divákům nové seriály, které si třeba zase jednou zamilují. A tak jsme se pomaličku dostali do roku 2016, kdy se na stanici Syfy poprvé představila drzá Wynonna s prořízlou pusou, která si dá ráda panáka a volný čas tráví vražděním monster.

Seriál dokázal, že stanice Syfy ještě není odepsaná. Získal si přízeň fanoušků po celém světě, dočkal se čtyř sérií a celkem 49 epizod. Poslední díl byl odvysílán 9. dubna 2021, kdy se Wynonna s diváky rozloučila parádní finálovou epizodou.

komiksové počátky

Že vám zní jméno hrdinky a celého seriálu povědomě? Pokud jste fanoušci komiksu, možná jste někdy narazili na nadpřirozený westernový hororový komiks, ve kterém vystupuje pra-pra-pravnučka legendárního strážce zákona Wyatta Earpa.

Komiksová Wynonna se s prvním číslem představila v prosinci 1996. Jejím tvůrcem je talentovaný Beau Smith, který dokázal příběh prodat vydavatelství Image Comcs. Původní pětidílnou komiksovou minisérii následovalo třídílné pokračování Home on the Strange v roce 2003, dále čtyřdílný komiks The Yeti Wars z roku 2011, v roce 2016 Wynonna Earp a v roce 2017 Wynonna Earp Legends. Sbírky komiksů vyšly také souhrnně v paperbacku i pevné vazbě.

realita jako základ

Ačkoliv má seriál smyšlený příběh – ostatně je to nadpřirozené drama, ve kterém se vyskytují démoni, upíři a další smyšlená monstra – jeho základy sahají do skutečnosti.

Wyatt Earp, pra-pra-pradědeček Wynonny, skutečně žil. Mnozí tvrdí, že šlo o jednoho z nejslavnějších pistolníků všech dob. Spolu se svým věrným přítelem Docem Hollidayem se účastnil slavné přestřelky u O.K. Corralu, která je považována za nejslavnější přestřelku všech dob.

Když už je řeč o Docu Hollidayovi, seriál našel zábavný způsob, jak zakomponovat realitu do fikce. Z Doca totiž udělal jednu z hlavních postav, a to i přesto, že se příběh odehrává v současnosti. Doc získal nesmrtelnost, takže dokázal přežít až do doby, kdy se role šampionky a dědičky ujala Wynonna.

duhový vzor

Seriál je perfektní volbou nejen pro milovníky akce, dobrodružství a nadpřirozených příšer. Nebojí se jít s dobou a bořit konvence. Hned v první sérii zde byla nastíněna lesbická zápletka, kdy si sestra Wynonny, Waverly, po setkání s novou zástupkyní šerifa Nicole rychle uvědomí, že není tak úplně na kluky. Jejich vztah je navzdory hádkám a překážkám jedna z konstant, která prostupuje skrze celý seriál.

Kromě lesby Nicole a bisexuálky Waverly se v seriálu objeví i řada dalších LGBTQ postav, a to včetně nešťastně zamilovaného Amora.

LGBTQ téma se však nepromítá pouze v příběhu, ale také v zákulisí. Představitelka Nicole, herečka Katherine Barrell, v červenci 2019 veřejně oznámila, že je bisexuálka: „Líbí se mi muži i ženy. Je pouze náhoda, že osoba, do které jsem se zamilovala, je muž.“ Herečka si v roce 2017 vzala Raye Gallettiho. Herečka Dominique Provost-Chalkley (Waverly) v den svých 30. narozenin prozradila, že je queer. „Jsem queer. Líbí se mi VŠICHNI lidé.“

těhotná nakopávačka zadků

V červenci 2017 vyšlo najevo, že hlavní herečka Melanie Scrofano otěhotněla během natáčení druhé série. Tvůrkyně seriálu se rozhodla toto těhotenství zakomponovat do příběhu, takže otěhotněla i samotná Wynonna.

Jak ale vyřešit rychle rostoucí bříško? Máme tu nadpřirozený seriál, takže není nic jednoduššího, než použít kouzlo. Celé městečko kvůli démonovi času usnulo na sedm měsíců a i když všechny živé bytosti neměly zestárnout ani o den, Wynonnino dítko v bříšku má prostě tvrdohlavou povahu po ní, takže se rozhodlo toto pravidlo ignorovat a za těch sedm měsíců prostě vyrostlo. Na konci druhé série jsme se tedy dočkali porodu, a to i přesto, že Wynonna otěhotněla teprve o tři epizody dříve.

komplikace kvůli koronaviru

Wynonna Earp je jeden z těch seriálů, u kterých jsme si na novou sérii museli docela dlouho počkat. Třetí řada odvysílala finále v září 2018, přičemž prodloužení pro čtvrtou řadu přišlo již v červenci. Natáčení se však stále odkládalo a když konečně začalo, po pár dnech propuknul koronavirus.

Nejprve se proto rozhodlo, že čtvrtá série bude rozdělená na dvě části – první se odvysílá v létě 2020, druhá (nedotočená) pak v roce 2021. Později pak přišlo rozhodnutí o tom, že čtvrtá série bude poslední a Wynonna se rozloučí zbylými šesti epizodami na jaře 2021.

Old Souls

Pozor! Nadcházející část článku obsahuje velké spoilery z poslední epizody seriálu! Čtěte jen na vlastní nebezpečí.

Dne 9. dubna 2021 stanice Syfy odvysílala závěrečnou 49. epizodu seriálu Wynonna Earp. Chystá se svatba Waverly a Nicole. Waverly si koupí šaty ve vingate obchodě, které jsou ale prokleté – jejich nositelka po zaznění svatebních zvonů zabije všechny svatebčany, manžela i sama sebe. Wynonna si šaty jen tak ze zvědavosti zkusí a zjistí, že se z nich nemůže dostat.

Za pomoci Docea a Waverly se jí nakonec podaří porazit kletbu, kterou způsobila nešťastná nevěsta, kterou v roce 1922 nechal snoubenec stát před oltářem. Šaty jsou zničené, ale Waverly má naštěstí ještě náhradu – matčiny svatební šaty. Svatba tak nakonec proběhne bez zádrhelů, vše se povede na jedničku. Holky si vymění dojené svatební sliby a během hostiny jim Rachel zazpívá krásnou písničku.

Doc se rozhodne udělat velký odvážný krok do neznáma. Když je zase člověk, může volně opustit Očistec a vydat se do světa. Chce, aby Wynonna jela s ním, ale ta mu řekne, že nemůže opustit Waverly. Doc tak odjíždí sám, ale řekne Wynonně, že je ta nejlepší členka roku Earpů, kterou měl tu čest nazývat kamarádem (kamarádkou).

Wynonna všem řekne, že Doca odmítla, ale Waverly to odmítá akceptovat. Doslova jí vezme za ucho, zavleče do stodoly, sbalí jí věci a řekne, že ho musí dohonit. Wynonna se bojí, že to v Očistci bez ní nezvládnou, ale Wave ji ujistí, že to s Nicole zvládnou – přece jen Nicole je andělský štít a navíc šerifka. Pomůže jí uvědomit si, že Doca miluje a musí ho následovat a vybudovat si vlastní šťastný konec.

Wynonna nasedne na motorku a pomocí Peacemakeru prostřelí Docovi na autě pneumatiky. Vyzná mu lásku a společně odjedou na motorce do světa. Wynonna mu řekne, že další zastávkou bude městečko Miracles v Montaně. Doc se jí zeptá, co k vidění zde je. Wynonna se na něj podívá a Doc si uvědomí, že tam je Alice.

Waverly se doma na statku ptá Nicole, jestli jí není líto, že ony nejsou ty dvě, co se vydají do světa, že si neužijí bombastické líbánky na exotickém místě. Manželka jí odpoví, že by jejich život nikdy za nic neměnila, protože je tam, kde vždy chtěla být – doma se svou ženou. Kamera pak ukáže poštovní schránku se jménem Earp, nad kterou jsou přidělané další cedule: „a Haught“, „občas Holliday“, „Každý je zde vítán“.

Po skončení dílu následuje desetiminutové loučení herců prostříhané s Making Of – ze zákulisí natáčení posledního dílu.

Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
IrmaVep

IrmaVep

Přesněěěě :D
před 5 týdny
ragelly

ragelly

Zatmění mozku asi 🙈 Díky!
před 5 týdny
Jessica Angell

Jessica Angell

Nic se neděje, neděle je od slova nedělat, a mozky to prý berou dost doslova..viz naše vláda xD
před 5 týdny
Další články k tématu