17. 6. 2021

Oceňované seriálové adaptace děl Agathy Christie na Voyo

Oceňované seriálové adaptace děl Agathy Christie na Voyo

Kdo by neznal jméno Agatha Christie. Slavná spisovatelka patří mezi nejlépe prodávané autory a autorky všech dob.

Narodila se 15. 9. 1890 v jižní Anglii jako Agatha Mary Clarissa Miller. Byla nejmladším dítětem Fredericka Alvaha Millera, amerického vystěhovalce, a jeho anglické ženy Clary Boehmer. Pod jménem Agatha Christie napsala 66 detektivních románů, 14 povídkových souborů, 16 divadelních her (objevily se však i další tituly). Vydala i 6 nedetektivních románů pod pseudonymem Mary Westmacott, další dva jsou podepsané jménem Agatha Christie Mallowan. V roce 1971 dostala od královny Alžběty II. titul Dáma britského impéria. Zemřela 12. 1. 1976 ve Wallingfordu ve Velké Británii – letos to je již 45 let.

Autorka již od dětství četla a vymýšlela vlastní příběhy. Za války pracovala jako dobrovolná sestra v nemocnicích, kde získala znalosti o jedech, jež využila později ve svém díle. První román Záhada na zámku Styles s detektivem Poirotem vyšel roku 1920. V Londýně spoluzaložila Detection Club (1930), kde se scházeli detektivní autoři. Zajímavé je, že nejprve snila o kariéře zpěvačky nakonec ji sázka se sestrou Margaret vyprovokovala k tomu, aby začala psát detektivky. Ta ji totiž škádlila, že nedokáže vymyslet dobrou detektivku. Psaní ji navíc odpoutávalo od monotónní práce ve zdravotnictví.

To už byla vdanou paní, v roce 1914 si vzala vojenského důstojníka Archibalda Christieho. Po většinu války však byli od sebe odděleni. Po válce si mladý pár pronajal byt v Londýně a užíval si šťastné období, které bylo korunováno narozením dcerky Rosalind. V té době již byla slavnou spisovatelkou a venku byla už její nejslavnější postava detektiva Hercula Poirota. Následovaly chmurné události kormě smrti matky ji začal její manžel podvádět. To vše vedlo k nervovému otřesu spisovatelky a k jejímu záhadnému zmizení v roce 1926. Jedné prosincové noci opustila dům a její auto bylo příštího rána nalezeno opuštěné několik mil daleko. Následovalo celostátní pátrání a spekulace tisku o tom, co se stalo. Nakonec vyšlo najevo, že Agatha Christie nějakým způsobem odcestovala na stanici Kings Cross, odkud se vydala vlakem do Harrogate. Tady se v hotelu zapsala pod jménem Theresa Neele. Poté co ji hotelový personál poznal a zalarmoval policii, přijel i její manžel. Agatha ho nepoznala, zdálo se, že trpí ztrátou paměti. Absolvovala psychiatrickou léčbu a o svém zmizení už nikdy s nikým nemluvila, ani s přáteli, ani s rodinou.

Po rozpadu manželství si splnila svůj sen, a to cestovat legendárním vlakem Orient Express. Tato cesta ji nakonec přinesla seznámení s velkou láskou budoucím manželem Maxem Mallownem a také inspiraci k další knize Vražda v Orient expresu, která byla nakonec i zfilmována. Na premiéře roku 1974 byla dokonce i královna Alžběta II. a členové královské rodiny.

Aghata a Jižní Čechy

Knihy přinesly Christie velké množství příznivců, kteří jí posílali dopisy. Autorka jim sice odpovídala, ale obvykle poslala jen autogram a tím korespondence skončila. Existovala však jedna výjimka – Češka Olga Simonová. Prachatická učitelka angličtiny Agatiny knihy milovala a četla je v originále. V roce 1961 ji napadlo, že své oblíbenkyni napíše. Poslala dopis na britské velvyslanectví a požádala o adresu. Záhy přišla milá reakce od sekretářky velvyslance i s dárkem – knížkou Kočka mezi holuby a adresou slavné spisovatelky. Olga jí pak v dopise vyjádřila svoji náklonnost, úctu, obdiv k jejím dílům a napsala pár slov o sobě. Přestože nedoufala v odpověď, do dvou týdnů přišel od Agathy dopis a kniha Zkouška neviny. Právě tato detektivka je už teď na videoportálu Voyo.

Následovala řada dalších listů, které si Olga uschovávala u notáře. Postupem času byla korespondence obou žen osobnější. Psaly si jako kamarádky o novinkách ve svých rodinách, rovněž komentovaly politickou situaci, která v Československu nastala v roce 1968. Angličanka u svého vydavatele Williama Collinse zařídila, aby před každými Vánocemi poslal její příznivkyni knížku, jež přicházela s přáním k Novému roku. Nakladatelství také Olze doplnilo sbírku všech Agatiných knih a dvakrát do roka doručovalo novinku, kterou vydalo. Když už Agatha nemohla psát dopisy sama, nahradil ji její manžel Max Mallowan.

Vzácná korespondence, jež trvala patnáct let, skončila až spisovatelčinou smrtí. Přesto však Češka zůstala v Agatině díle navždy. Inspirovala ji k vytvoření postavy au pair Olgy Seminoffovové v románu Viděla jsem vraždu a Československo několikrát zmínila ve svých detektivkách, např. Záhadný pan Quin, Cestující do Frankfurtu nebo Smrt v oblacích.

Seriálové zpracování autorčiných děl

V roce 2014 stanice BBC získala exkluzivní televizní práva na spisovatelčinu tvorbu. V roce 2015 natočila a odvysílala první dvě adaptace – Partners in Crime a velmi ceněnou minisérii And Then There Were None (Až tam nezbyl žádný). Následovala minisérie The Witness for the Prosecution (Svědek obžaloby) a v dnešním článku podrobně rozebrané minisérie Ordeal by Innocence (Zkouška neviny) a The ABC Murders (Vraždy podle abecedy). Dosud poslední adaptací je The Pale Horse (Agatha Christie: Plavý kůň), na rok 2021 je pak plánovaná minisérie Death Comes as the End.

Ordeal by Innocence (Zkouška neviny)

Hodnocení na SerialZone.cz

Mysteriózní drama pod taktovkou Agathy Christe vždy slibuje překvapivé zápletky a dechberoucí vyústění toho, kdo je vrah. Zkouška neviny je rozdělena na dvě epizody, které na Voyo najdete společně, abyste na závěr detektivky nemuseli čekat! Sledujte ihned na Voyo!

Příběh začíná, jak jinak než vraždou, která se stala v Anglii roku 1954. Mladý Jack zabil svou adoptivní matku Rachel, kterou najde služebnice Kirsten. Jack jde do vězení, tvrdí však, že je nevinný. Je to tedy opravdu on, kdo za touhle hrůznou vraždou stojí? Nebo to byl někdo jiný? Po roce a půl od vraždy se všichni Jackovi sourozenci sejdou ve svém rodném domě. Mickey, Tina, Hester i Mary. Jejich otec Leo se totiž znovu žení, se sňatkem však sourozenci nesouhlasí a jsou proti němu. Všichni také vědí, že Gwenda, kterou si má otec brát, se scházela s Leem, ještě když byla Rachel naživu. Když se všichni sejdou v hale, zazvoní neznámý mladík. Rodina zjistí, že to není hudebník, jak si mysleli, ale doktor Arthur Calgary, který tvrdí, že má alibi pro Jacka. Vysvětlil otci, že v onu noc vysadil Jacka před devátou hodinou před hostincem ve městě. Byl tedy daleko od domova, kde byla jeho matka zavražděna. A jelikož byla jeho matka zabita také před devátou hodinou, není tedy možné, aby to udělal Jack, v ten čas byl ještě s Arthurem. A protože následně údajně odjel za prací do Arktidy, nemohl se přihlásit dřív a dát Jackovi alibi. Arthur se ale od otce dozví, že Jack ve vězení zemřel, neboť se dostal do rvačky. Artura, který chce alespoň jednou udělat správnou věc to zdrtí. Kdo tedy nakonec adoptivní matku zabil? Nakonec se ukazuje, že každý z rodiny má své temné tajemství.

The ABC Murders (Vraždy podle abecedy)

Hodnocení na SerialZone.cz

Pocta Agatě Christe se neobejde bez nejslavnějšího detektiva! Jako Hercule Poirot se tentokráte představí legendární americký herec John Malkovich . Několikrát na Oscara nominovaný herec se může dokonce pyšnit filmovým ztvárněním verze sama sebe ve filmu V kůži Jahna Malkoviche.

Slavný detektiv Hercule Poirot přeruší poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy. Pisatel mu sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie nebere Poirotova varování vážně, ale záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy…

V prvním dopise, který detektiv v penzi obdrží, vrah píše, že je připraven, a zmíní město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde mrtvou Alice a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A. Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala. Na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí. Je ale pozdě, sir Clarke je nalezen mrtvý na zahradě. Anglii zachvátí panika a tisk kritizuje Poirota.

Co bude dál?

Na Voyo máme zatím dostupnou ke zhlédnutí minisérii Ordeal by Innocence, kterou doplní ABC Murders již v první polovině července! Během léta se pak dočkáme také dosud nejnovější odvysílané adaptace – The Pale Horse (Agatha Christie: Plavý kůň).

Zkouška neviny na Voyo

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře2zobraz všechny 2 příspěvky
Janey T

Janey T

Páni, tak to musel být zážitek, dopisovat si a spřátelit se s Agathou. Její knihy čtu ráda a nejen...
před 5 týdny
Petyer

Petyer

Vdaka za pekny clanok a zhrnutie, Agathine knihy su jednymi z mojich oblubenych, citaju sa dobre a...
před 5 týdny
Další články k tématu