15. 9. 2021

Seriálem kolem světa: 7 zastávek v České republice

Seriálem kolem světa: 7 zastávek v České republice

Vítáme vás u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám nejzajímavější seriály světa s výjimkou anglických a amerických, protože těch už znáte dost. Doufáme, že díky této rubrice si vyplníte prázdná místa na naší mapě. Každé vydání se zaměřuje na 7 vybraných seriálů z jedné země.

Devátou zastávkou naší cesty kolem světa je Česká republika, která pro většinu z vás nebude znamenat dlouhé cestování. Podíváme se ale na to, že i v českých končinách se daří vytvářet kvalitní seriály, a to navzdory všeobecnému názoru na českou tvorbu. V dnešním článku se zaměříme na tvorbu v České republice, takže vynecháme legendární československou tvorbu a začneme až po revoluci v roce 1993. Jistě bude zajímavé zavzpomínat si, které seriály nás provázely dětstvím, dospíváním a které si s chutí opakujeme i v dospělosti. Jenže kde začít…

Ve výpisu prvních českých seriálů určitě nesmí chybět satirická Česká soda, návrat pohádkové Arabely v Arabela se vrací či Saturnin. V roce 1995 pak přišla úspěšná seriálová adaptace knihy Bylo nás pět a o rok později měl premiéru jeden z prvních hitů nově vzniklé stanice Nova, Hospoda. Na sklonku dvacátého století však měly nejlepší české programy domov na České televizi. Důkazem toho budiž Zdivočelá země, která se začala vysílat v roce 1997, či rodinný seriál Ranč u Zelené sedmy, který měl premiéru o rok později.

S něčím novým a neokoukaným pak v roce 2000 přišla stanice Nova, když představila pořad Tele Tele a pořad se po celou dobu svého vysílání těšil velké oblibě fanoušků. Jenže opravdová seriálová kvalita se stále držela na České televizi, která v roce 2001 uvedla další, dnes již legendární počin, s názvem Četnické humoresky. Po humoreskách však přišel útlum a televizní zábava se proměnila. Stále více se dařilo zábavným pořadům, což zúročili pánové jako Kraus, Donutil či Šíp a skutečná seriálová tvorba nedostávala tolik prostoru. Respektive seriálů, které snesou označení kvalitní, protože místo toho začaly vznikat nekonečné seriály jako Ulice a Ordinace, což českému divákovi na dlouho dobu stačilo.

V následujících letech se slušného ohlasu dostalo snad jen seriálu Soukromé pasti a až pak přišel další velký úspěch pro Novu, kterým bylo vytvoření Comebacku. V roce 2009 pak zabodovala i Česká televize, když představila rodinnou ságu Vyprávěj a velký hit si připsala i Prima, kde se začala vysílat kulinářská reality show Ano, šéfe!. Nedlouho na to byl další komediální trefou do černého fotbalový Okresní přebor, ale v roce 2011 také vznikl zajímavý projekt Terapie pro HBO, který úplně vybočil ze zavedených pořádků a ukázal, že i v České republice jsou tvůrci schopní vytvořit seriál, který je zajímavý i za hranicemi. Netrvalo dlouho o vznikla minisérie Hořící keř, která získala ještě větší ohlas.

Po takovém úspěchu rázem jakoby se roztrhl pytel s kvalitními seriály a Česká televize se vrátila na pomyslný trůn. Vyprodukovala například historické České století či kriminální drama Cirkus Bukowsky. Velké úspěchy slavily Případy 1. oddělení, zabodovala i komedie Čtvrtá hvězda a objevilo se i historické drama První republika. O něco později slavil úspěch také Labyrint. Snažily se i ostatní stanice, ale za Českou televizí přeci jen zaostávaly. I když za zmínku určitě stojí projekt od HBO Až po uši.

Momentální situace pro české seriály vypadá dobře a všech 7 dnes vybraných seriálů se začalo vysílat po roce 2016. Točí se zajímavé seriály, které zajímají i zahraniční stanice, a nedávno dokonce přišel obrovský úspěch v podobě nominace na Emmy. Nyní už ale pojďme prozkoumat sedm českých seriálů, které podle nás stojí za o něco bližší pozornost.

Rapl

Vysíláno 2016–2019
Žánr Drama / Krimi
Dostupnost Česká televize
IMDb hodnocení 7,6 (187 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Racionální. Asociál. Polda. Lidumil.

Na začátku seriálu to s detektivem, který přitahuje všechny problémy světa, vůbec nevypadá dobře. Zmlátí totiž přítele své bývalé ženy a možná bude muset odejít od policie. Vysoce postavená nadřízená má pro Kuneše řešení, na čas ho uklidí na stáž do zapadlého pohraničí. Má to ale háček, jeho skutečným posláním je objasnit dva roky starou vraždu policistky Wágnerové, jejíž vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě. Na nové štaci je Kuneš cizincem, těžko si zvyká na zdejší život i lidi, navíc se vzdálí dceři, která ho právě teď potřebuje nejvíc.

Navzdory všemu je Kuneš především výborným detektivem, což v průběhu seriálu mnohokrát dokáže. Příležitostí má dost, kriminalita v pohraničí je jedna z nejvyšších v republice – pašování, výroba drog, pytláctví, prostituce, vraždy. Kuneš vyšetřuje jeden zločin za druhým, místní problémy ho časem zcela pohltí, z bývalých nepřátel se stávají parťáci na život a na smrt. Jen případ Wágnerová je stále větší záhada…

Co si o seriálu myslíme?

Rapl byl po dlouhé době český seriál, na který jsem se každý týden opravdu těšil. Tedy alespoň u té první série, která byla vynikající. Druhá řada mi totiž již přišla slabší (hlavně mi tam moc neseděla ta mafiánská linka). Rozhodně to není žádná tuctová kriminálka, ale pořádně temný detektivní seriál z příhraničí. Ta ponurá atmosféra vás prostě dostane. Prostředí Krušných hor je totiž jako stvořené pro vraždy, pašování drog či prostituci. Čekají vás tak zajímavé případy a také skvělé herecké obsazení. V roli Kuneše totiž Hynek Čermák opravdu exceluje. Pozadu však není ani zbytek hereckého ansámblu. Některé díly byly sice slabší, občas taky trochu haprovala logika, ale jako celek je pro mě Rapl opravdu jedním z toho (nej)lepšího, co jsme mohli na tuzemských televizních stanicích sledovat.

90 %
Mé hodnocení
Furiant

Rapl se dostal na TV obrazovky v době, kdy severské detektivky vládnou světu a jsem moc ráda, že si určitou temnotu a surovost obhájil i on. Děj se odehrává v Krušných horách, jejichž temné lesy a zapadlé vesničky dokreslují už tak mrazivou atmosféru. Na rozdíl od klasických detektivních seriálů se zde odehrávají dvě linie. Jedna, která odkrývá příběh dávno minulý a v každém díle tak divák dostane kousek indicie k odloženému příběhu (případu), a druhá pak razí jednotlivé případy každého dílu. Aby ale nebyl příběh příliš temný, vyvažuje to notná dávka osobitého, ironicky sarkastického humoru Hynka Čermáka, kterému role sedla jak poklice na hrnec, a jeho spolupracovníci, kteří si vás ihned získají velmi propracovaným charaktery vedlejších postav.

80 %
Mé hodnocení
MNTB

České seriály příliš nesleduji a sám jsem byl překvapen tím, jak mě Rapl začal bavit. Major Kuneš je zajímavá, skvěle napsaná a zahraná postava. Atmosféra pochmurná a příjemně depresivní. Jednotlivé epizody povedené a i celosezónní příběh je dostatečně zapletený. Navíc se mi líbilo, že se nebojí odstraňovat postavy a připravili mi tak nejedno překvapení. První série mi přišla skvělá, druhá je bohužel o poznání slabší. Ale to už je úděl toho, když musíte navázat na něco, co se povedlo a přitom se snažíte věci změnit. Pravda totiž je, že postavy působí jinak než předtím a nejhlavnější rozdíl je právě u Kuneše, který rozhodně není tak zajímavou postavou, jako byl v předchozí sérii. Ani ta zápletka s balkánským bossem nebyla dostatečně zajímavá na utažení celé série. A pak je tam spousta těch logických přešlapů, které praští dřív nebo později do očí. I tak byl ale Rapl fajn.

80 %
Mé hodnocení
Pajky

Pustina

Vysíláno 2016
Žánr Drama / Historický
Dostupnost HBO
IMDb hodnocení 8,1 (1 807 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Dramatický příběh začíná událostí, která změní život všem členům semknuté vesnické komunity v severních Čechách. Když se starostka Pustiny, Hana Sikorová, ocitne na vrcholu svého boje proti velké těžební společnosti, která se chce dostat k velkým zásobám hnědého uhlí a nabídnout obyvatelům obce vysoké odstupné výměnou za opuštění jejich domovů, zmizí její čtrnáctiletá dcera Míša. Pátrání po dceři Hanu po letech mírumilovného soužití s ostatními přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se pod vlivem událostí začíná rozpadat a ukazovat svou pravou tvář.

Co si o seriálu myslíme?

Seriál Pustina se stal na dlouho překvapením zdejší tvorby a nejvýraznějším českým seriálovým počinem posledních let. Za jeho úspěchem stojí více faktorů, především má nezpochybnitelně specifickou atmosféru, vypiplaný scénář, vypiplanou hudbu a výrazné, skvělé herecké výkony. Vlastně je vše obsaženo v názvu, kde Pustina je obec, ale také Bohem zapomenuté místo, které balancuje na pomezí vymazání z krajiny, a pustina v myslích místních, kteří živoří v tomto kraji, a pustina v pocitech rodičů hledajících svou dceru. Shrnuto podtrženo je to detektivka se zvláštní dekadentní atmosférou. Děj nás úmyslně vodí za nos od jednoho možného vraha k druhému, aby nám nakonec naservíroval správné překvapivé rozuzlení. V Čechách je to jednoznačně bomba. Často se srovnává s Mostem (Bron/Broen) nebo Zločinem (Forbrydelsen) díky ponuré atmosféře. Pro mě je tam občas ta atmosféra už moc, občas herci jakoby přehrávají nebo jak to říct, jako by se tam snažili nacpat co nejvíce zmaru na úkor uvěřitelnosti. To ale nic nemění na tom, že to stojí za vidění, hlavně pokud máte rádi výše zmiňované severské detektivky.

80 %
Mé hodnocení
Lenkaknel

Pustina rozhodně není pustý seriál, naopak je plný děje, postav, ale i příběhových linií. Hned v prvním díle je divák vtažen do pestrého děje, který mimo jiné zahrnuje různá témata jako těžbu uhlí, zmizení dítěte, výrobu drog, pasťák a mnohé jiné. Dále je mu představena spousta skvěle herecky obsazených postav. Seriál si udržuje své tempo až do konce, kdy se postupně jednotlivé linie uzavírají. Dle mého názoru tento skvělý počin může konkurovat i mnohým zahraničním seriálům.

100 %
Mé hodnocení
Katerina Petrova

Svět pod hlavou

Vysíláno 2017
Žánr Drama / Krimi / Mysteriózní
Dostupnost Česká televize
IMDb hodnocení 8 (221 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Je rok 2016. Policista Filip Marvan musí ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazí auto a on upadá do bezvědomí. Probouzí se v nemocnici v roce 1982. Jak se v minulosti ocitl? Proč? A jaká je cesta zpátky? Proč se Filip propadl v čase do období těsně před svým narozením? Na pozadí pátrání po příčinách, které jeho rodině změnily život, je Filip nucen vyšetřovat sérii detektivních případů z prostředí severních Čech 80. let.

Co si o seriálu myslíme?

K tomuto seriálu jsem přišla bez jakékoliv předchozí znalosti zdrojového materiálu. A vlastně se to doteď nezměnilo. Z originálu Life on Mars jsem viděla asi nějaký náhodný díl někde v televizi a znám základní premisu. U české verze se mi ale líbí, že se nespolehla na čisté retro, a zapojila do linky boj s komunistickým režimem a deziluzi práce v bezpečnostních složkách. A celkově si s atmosférou moc hezky vyhráli. Scénáristé se tak nemuseli držet předlohy a mohli přijít s vlastním příběhem, který by podle mě obstál i bez značky Life on Mars. Dodnes vzpomínám na skvělé výkony Václava Neužila, Ivana Trojana a Jana Budaře a k seriálu se příležitostně vracím.

90 %
Mé hodnocení
Litllewitch

Svět pod hlavou vsadil na osvědčenou kartu propadnutí hlavního hrdiny do minulosti. Při sledování mě vůbec nenapadlo, že by mohlo jít o inspiraci z anglického seriálu Life on Mars (2006) a vlastně i pokračování Ashes to Ashes (2008), i když jsem oba předtím viděla a moc se mi líbily. Ač má seriál stejnou premisu, tak reálie jsou natolik jiné, že ve výsledku seriály nemají stejnou atmosféru ani vyznění. Zatímco anglické seriály těží hlavně ze srovnání policejní práce za časů, kdy se s podezřelými nejednalo v rukavičkách a nikdo nebyl korektní natož hyperkorektní (Life in Mars) a kdy ženy byly spíše na okrasu a vaření kávy než na řešení zločinů (Ashes to Ashes). Ve Světě pod hlavou těží atmosféru hlavně z konfrontací s časem normalizace. Docela mě to bavilo (na mé škále hodnocení to nebylo nadšení, ale spokojenost), ale určitě je to jeden z mála českých seriálů, který bych bez výhrad doporučila všem.

70 %
Mé hodnocení
Lenkaknel

Policista ze současnosti se ocitne v minulosti a snaží se zde zjistit, co se stalo a přitom řeší zdejší případy. Přesně toto téma měl britský seriál Life on Mars. Tato čeká verze je o trochu slabší, ale přesto se odvážím tvrdit, že se povedla. První epizody jsou spíše na rozehřátí, než se příběhová linka rozjede, ale pak to je jen lepší. I bylo pěkný, že to nebyla čistá kopírka původního seriálu a dokázali zde vymyslet vlastní příběhové linky. Jde tedy o vydařenou minisérii s dobrým příběhem a kvalitními herci.

80 %
Mé hodnocení
A.R.G.U.S.

Most!

Vysíláno 2019
Žánr Komedie
Dostupnost Česká televize
IMDb hodnocení 8,3 (444 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

V satirickém seriálu Most je město místem, kde se bojí bílí černých, Češi Němců, transsexuálové homosexuálů, muži žen a ženy mužů, a všichni samoty. Například bratři Luděk a Pavel – dlouho se neviděli a nikdy se neměli příliš v lásce. Při prvním setkání po mnoha letech bude Luděk velmi překvapen, jak se jeho bratr za tu dobu změnil…

Co si o seriálu myslíme?

Už když jsem viděl pilot, bylo mi jasné, že z tohohle seriálu bude fenomén. Postavy, které jsou uvěřitelné, ale zároveň neuvěřitelně vtipné. To všechno protknuté nezapomenutelnými hláškami z tohohle seriálu prostě kult muselo udělat. A taky že jo! Pokud jste seriál ještě neviděli nebo snad o něm ani neslyšeli, tak jste nejspíš byli v roce 2019 v kómatu nebo na misi ve vesmíru. Jinak vás musel tento fenomén potkat. Takže skoro o seriálu nemá smysl víc psát, protože buď ho milujete (což je většina), nebo nesnášíte. Ale že byste netušili, o co jde, to nehrozí.

90 %
Mé hodnocení
Fruiko

Most! je za mě prostě super. Že je to obyčejná komedie s přiblblými fóry? Ale kdepak! S humorem a nadsázkou naservírovaná velmi aktuální a ožehavá témata. Tvůrci si zároveň celkově dost dobře utahují z buranů, různých fobů a „slušných“ lidí, kterých je všude dost. I u nás v Brně. A že jim tvůrci dávaj dobrou čočku. Že je to nekorektní? Ale kdepak! Přesně na hraně. Umocněné skvělým hereckým výkonem Martina Hofmanna, Michala Isteníka a ostatních herců.

90 %
Mé hodnocení
Liduška

#martyisdead

Vysíláno 2019
Žánr Krimi / Krátkometrážní / Thriller
Dostupnost Mall.tv
IMDb hodnocení 8,3 (98 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Co vedlo dosud bezproblémového patnáctiletého Martina, přezdívaného Marty, k tomu, aby vzal do ruky mobil a natáčel se v situacích, ze kterých mrazí? A musel zemřít, aby jeho rodiče zjistili, jak úzkostné pocity a hrůzné chvíle před svou smrtí zažíval? Byl skutečně patologickou zrůdou, nebo obětí systematického vydírání?

Martinův otec se odmítá smířit s nezodpovězenými otázkami, kterých s každým dalším přihlášením do synova notebooku přibývá. Pouští se proto do pátrání, které mu postupně skládá komplexní obraz posledních týdnů teenegerova života.

První český seriál, který získal cenu Emmy. Osmidílný thriller #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Co si o seriálu myslíme?

Český seriálový počin #martyisdead by si dle mého názoru měl pustit každý. Zabývá se ožehavým tématem kyberšikany, o kterém by měli mít povědomí v dnešní době zkrátka všichni. Díky krátké metráži (cca 12 minut na díl) se dá celý seriál zkouknout za jeden večer jako film. Utíká to rychle – nepamatuju si, že by někde nastala hluchá místa, ač je to již nějaká doba, kdy jsem to viděla. Příběh hlavního hrdiny je dost odstrašující a asi nejhorší na tom je, že nejde o něco, co by se nemohlo stát. Ze seriálu a jeho závěru mě mrazí dodnes. Jak jsem již psala hned úvodem, rozhodně seriál doporučuji. Jednak je to fakt dobře zpracované téma (a mimochodem získal cenu Emmy), a pak také proto, že vede k zamyšlení nad tím, jaká je kyberšikana svinstvo a kam až to může zajít. Každopádně pro slabší povahy doporučuji sledovat s někým a ne o samotě. Není to zrovna seriál a la rainbows and unicorns.

80 %
Mé hodnocení
AislinK

To, že dokážeme v českých končinách natočit seriál takové kvality jako má #Martyisdead, znamená, že naše kinematografie 21. století není tak tragická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Seriál #Martyisdead dosahuje opravdu světové kvality, je krátký a ideální k bingewatchingu (série má dohromady cca 2 hodiny). Tempo seriálu je rychlé, herecké výkony dostatečně přesvědčivé a momenty nudy téměř žádné. Děj vám popisovat nebudu, ale řeknu alespoň, že téma seriálu je dost současné a z hlavní dějové linky skutečně mrazí. Od Mall.tv jsem nic jiného neviděla a obecně se českým seriálům vyhýbám pro jejich mizernou kvalitu, ale Martyho jednoznačně doporučuji a to všem věkovým skupinám, i když ti, co si na teenage léta alespoň pamatují, si dle mého mínění seriál užijí více. A už se nemůžu dočkat volného pokračovaní #Annaismissing.

80 %
Mé hodnocení
Luteka

#martyisdead byl pro mě velkým překvapením. Takový koncept jsem u nás vůbec nečekala. Ségra je učitelka a od ní vím, že kyberšikana je opravdu velmi aktuální téma, ale to je diskuze nadlouho a jinam… Celý seriál pro mě byl strhující, uvěřitelný, fakt skvěle vymyšlený a dávkovaný přesně tak akorát, aby i přes velmi krátké epizody bylo zachováno napětí. Za mě jsou všechna ocenění a nominace oprávněná.

90 %
Mé hodnocení
Liduška

Bez vědomí

Vysíláno 2019
Žánr Thriller / Špionážní / Minisérie
Dostupnost HBO
IMDb hodnocení 7,8 (1 182 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Šestidílná špionážní minisérie, situovaná do doby rozpadu bolševického bloku. Sovětské impérium je nestabilní a přestává fungovat jako centrum moci, v jeho satelitech to vře. Poprvé od druhé světové války je reálná naděje, že se systém zhroutí, ale není jasné kdy a za jakou cenu.

Někteří emigranti se začínají předčasně vracet domů, ale vůbec nemají představu, co se odehrává, nakolik se svět změnil a jaká nebezpečí pro ně z toho plynou. Protagonistka příběhu se po 12 letech emigrace vrací domů spolu s manželem, který byl na Západě politicky aktivní. Brzy po návratu skončí v bezvědomí v nemocnici a poté, co se probere, zjistí, že její manžel beze stopy zmizel. Brzy po něm začne pátrat, a tak se ocitne v neznámém a nebezpečném světě tajných služeb…

Co si o seriálu myslíme?

Špionážní thriller odehrávající se těsně před Sametovou revolucí. Tahle jednohubka z dílny HBO je řádně hutná a stále ji doporučuji, kudy chodím, protože se o ní nikdy moc nemluvilo a mám pocit, že ji stále spousta lidí nezná. Mladá žena na návštěvě v Praze je sražena autem a vzápětí zjistí, že se jí ztratil manžel, který byl zřejmě v hledáčku tajných služeb. Musí tak bojovat se zlovůlí kolabujícího komunistického režimu a s intrikami dalších zpravodajců, aby se dopátrala pravdy. Vynikající Táňa Pauhofová si tu dává jedinečný herecký koncert ve své zřejmě životní roli. Exceluje tu i David Nykl, který seriál velmi rád propaguje. Atmosférou se to dá přirovnat k Rédlovi, který se pro změnu odehrával těsně po revoluci. Depka všude a nikomu se nedá věřit. Po celou dobu série budete sedět v napětí a čekat, jak že to vlastně dopadne. Vřele doporučuji.

90 %
Mé hodnocení
Litllewitch

Na seriály z produkce HBO se vždycky hrozně těším a ani tenhle mě nezklamal. Šestidílná špionážní série vás bude napínat do posledního dílu, takže si rovnou rezervujte volný víkend pro seriálový maraton, jinak neusnete. Zároveň, i když už znáte pointu, vůbec neuškodí se na snímek podívat opakovaně. Při prvním zhlédnutí vám mohou uniknout některé díly skládačky, takže na podruhé z toho máte ještě větší zážitek než při prvním zhlédnutí. HBO si opět vyhrála s dobovými kostýmy, hudbou i navozením atmosféry, která je až mrazivě autentická. Jedinou vadou na kráse pro mě bylo herecké obsazení. Někteří protagonisté by si zasloužili mnohem více hereckého prostoru, až mě zamrzelo, že jejich čas na plátně byl tak krátký.

80 %
Mé hodnocení
MNTB

Bez vědomí, na první pohled seriál, jakých už se za posledních třicet let natočilo mnoho, a jehož cílem je poukázat na nedostatky minulého politického režimu. Máme tady pár, který emigroval do Anglie, rodinu páru, která to po jeho emigraci nemá v Čechách lehké, zlé české policisty, zlé sovětské policisty a jako bonus navíc britskou tajnou službu. Sem tam se přimíchá klasické rodinné či lidské drama a opravdu se může zdát, že tohle už jsme někde viděli. A ono to tak opravdu je, nebo snad není? Seriál mě vtáhnul do děje především tím, že nebyl tím tradičním seriálem o předrevoluční době a že se v něm neřešilo jen to, jak (zle) se lidi měli. Fabulace, zda jedna z hlavních postav je či není tajným agentem a případně čím tajným agentem je, přidala seriálu jiný rozměr, jaký jsem zatím neviděla. Závěr byl pro mě rozhodně překvapivý. Seriál se sledoval velmi dobře a víceméně by se dalo říct, že jsem jej zhlédla za jeden den. Zase se jednou ukázalo, že i česká tvorba dokáže být víc než dobrá a rozhodně jej doporučuji každému, kdo se rád podívá na něco českého.

90 %
Mé hodnocení
Kaccci

Kukačky

Vysíláno 2021-????
Žánr Drama
Dostupnost Česká televize
IMDb hodnocení 7,8 (47 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriál vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Ve chvíli, kdy pochopí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení není jenom dobré. Záměna dětí je sama o sobě enormně stresující záležitost. Když se k tomu přidají i dávné křivdy malého města, bude to pro mladý pár zatěžkávací zkouška, o jakou by nikdo nestál.

Co si o seriálu myslíme?

Seriál představuje velmi zajímavou problematiku s velkým potenciálem – před šesti lety došlo v porodnici k záměně dvou chlapců, o které se nyní obě rodiny dozvídají. Situaci také komplikuje skutečnost, že jednomu z chlapců byl diagnostikován Aspergerův syndrom, který scenáristé nepřehlíželi a v jednotlivých scénách ho aktivně využívali. I když je záměna dětí hlavním motivem seriálu, každá z postav (ať už hlavní nebo vedlejší) má mimo tuto skutečnost i vlastní zápletky a problémy, se kterými se musí vypořádat. Působí tak věrohodněji, snáz se do nich vžijete a je jasné, že tam nejsou jen do počtu. Osudy jednotlivých rodin jsou navíc propletené, takže děj je skutečně propracovaný. Větší výtku mám pouze na účet až moc „pohádkového“ závěru první série, ale přesto se těším na to, s čím se tvůrci vytasí v 2. sérii.

90 %
Mé hodnocení
Gabik.029

U tohoto seriálu si cením, jak k němu tvůrci přistupovali. Ve světě by z toho bylo neskutečné drama a tady se z příběhu dal udělat rodinný kousek, který zároveň řeší závažná témata. Od začátku jsem měl trochu obavu z počtu epizod a vlastně bych asi i uvítal nějaký ten díl škrtnout a děj přerozdělit do ostatních, protože tu místy bylo až zbytečně moc věcí okolo. Na druhou stranu je tu aspoň prostor i pro nějaký ten vtip. Seriál má navíc postupně odkrývanou záhadu, která má podobný charakter jako v HTGAWM, takže je až do úplného závěru na co se těšit. Během 13 dílů se podařilo sledovat všechny postavy a neubírat se jen hlavními linkami, tak je to správně, protože se hezky ukazuje, jak rozhodnutí dopadají na všechny. Rozhodně se na poli českého seriálu jedná o výjimečný a vydařený kousek, u kterého se nikdo nesnažil být přehnaně vtipný. Ke všemu s příjemným obsazením.

80 %
Mé hodnocení
Jesmot

Podívejte se, kam se rubrika zatím vypravila


Máte Českou republiku na své mapě už vybarvenou? Sledujete pravidelně něco českého, co se nevešlo do výběru? A který seriál z našeho výběru vám padnul do oka (a watchlistu)?

Další díly seriálu
Copak asi dělají tyto tlačítka? 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
AislinK

AislinK

Ty jo, tak že bude pokračování Marty is dead jsem stihla slavnostně zapomenout. :D Tak na to se též těším....
před 41 týdny
_-0-_

_-0-_

Bez vědomí, Pustina, Terapie a zcela geniální Česká soda, za kterou by dnes progresivisté patrně tvůrce...
před 41 týdny
janulam11

janulam11

Myslím si, že všechny představené seriály jsou bezesporu hodně dobré, a to se na Pustinu, Rapla a Bez vědomí...
před 41 týdny
Další články k tématu