Facebook Twitter E-mail
6. ledna 2013

Rozhovor: Artuš a Morgana se loučí s Merlinem

Britské fantasy dobrodružství s názvem Merlin o Vánocích po pěti letech vykouzlilo poslední kouzlo a završilo svůj tah srdcervoucím dvouhodinovým finále.

Stejně jako Smallville ukázalo Supermana z jiného pohledu, také Merlin přinesl nové a moderní zpracování ikonických postav z britských mýtů.

Server Hero Complex zpovídal herce Bradleyho Jamese (Artuš) a Katie McGrath (Morgana), kteří se otevřeli ohledně originálních tvůrců, svých rolí a o tom, jaké to bylo říct po pěti letech Camelotu sbohem.

V listopadu se oznámilo, že pátá série Merlina bude jeho poslední. Věděli jste předem, že se seriál blíží ke konci?

Katie: Producenti měli od začátku pětiletý plán. Vždy tvořili dějové linie a příběhy pro postavy na pět sérií. My herci jsme tedy věděli, že se konec blíží, o dost dříve, než všichni ostatní. Jsme velmi šťastní, že jsme byli schopni podat náš příběh tak, jak to bylo v plánu od začátku.

Nebylo těžké hrát postavy, které jsou mytické a národem tolik milované?

Katie: Ano, především tady v Anglii je legenda o Artušovi něco, co mají všichni přirostlé k srdci. Tyto role sebou nesou určitou zodpovědnost, jsme pod tlakem, a bychom se jich zhostili s úctou. Opravdu si ale myslím, že se nám to za posledních pět let povedlo. Myslím, že jsme řekli příběh, řekli jsme ho s novým nádechem a přiblížili ho tak nové generaci lidí, kteří ho možná dosud tolik neznali. Je prostě speciální být součástí tohoto procesu.

Jak dobře jste vy osobně znali legendy o králi Artušovi předtím, než jste se upsali rolím?

Bradley: Věděl jsem toho před seriálem hodně, ale za ta léta jsem se toho naučil mnohem více. Toto téma mě hodně chytlo. Přistihl jsem se, že hledám a čtu témata, se kterými jsem se dříve nesetkal. Objevil jsem v těchto příbězích skryté tajemno. Jdou totiž mnohem hlouběji, než bychom se odvážili ukázat v našem vysílacím čase na BBC. To je právě ta fascinující část – zjišťování stále nových věcí o této legendě.

Bradley, Artuš v seriálu začíná jako arogantní a neoblíbený muž. Jaký byl proces jeho vývoje a proměny od tohoto místa až do páté série?

Bradley: Jedna z příjemných věcí na Artušovi byla, že měl k dokonalosti daleko. Od začátku mi bylo jasné, že se s ním vydám na cestu, během které se z něj stane Artuš, kterého všichni znají z legend. I tak mi to ale v té době připadalo nemožné, vyvinout ho až tolik. Hrát Artuše byla obrovská čest, protože znamená tolik pro naši zemi. Být spojován s takovýmto jménem, toho si velmi cením.

Za ta léta jste spolu strávili moře času. Jste dobrými přáteli?

Bradley: Ano, to je další bonus, který nám seriál přinesl. Jsem šťastný, že jsem se mohl seznámit a pracovat s takovou skupinou lidí, od herců až po štáb. Všichni jsou skvělí, nedokázal bych si představit, že bych měl posledních pět let života strávit s někým jiným. Na každého z nich mám spoustu báječných vzpomínek.

Katie: Souhlasím s Bradleym, také na každého budu vzpomínat s láskou. No, možná kromě Bradleyho, který si utahoval z mého přízvuku.

Bradley, kde jsi hledal inspiraci ke vztahu mezi Artušem a Merlinem? Ti dva mají pevné přátelství.

Bradley: Inspiraci jsem našel v Colinovi. Společné natáčení jsme si užívali. Je to až neuvěřitelné, jak dobře jsme si padli do noty. Myslím, že naše osobní přátelství se potom promítlo i před kameru. On i já jsme byli velkou částí seriálu, proto jsme museli hodně spolupracovat. Všechny naše společné scény se ale natáčely perfektně. Často jsme se hodně nasmáli. Takže to je moje inspirace.

Můžete se nám svěřit, jak probíhal poslední den na place?

Katie: Můj poslední den byl hodně emotivní. Colin přišel a naposled mi klapl klapkou. Vypadal jako masožravá bestie, která přiběhne a vytrhne všem prkno z rukou. Všichni jsme vybuchli smíchy.

Bradley: Já a Artuš jsme oba váhy, takže jsem vnímal poslední den velmi vyrovnaně, protože i když to na jednu stranu bylo velmi emotivní, na druhou stranu na nás poslední den čekalo hodně moc práce, takže jsme nemohli dopustit, aby se emoce dostaly do cesty. Ale když se na poslední díl dívám zpětně, vidím to na sobě, všechno, co jsem tenkrát cítil.

Co myslíte, čím seriál zaujal Anglii i zbytek světa?

Katie: Myslím, že Merlin dokáže oslovit širokou škálu publika. Řeší problémy, které přesahují kulturní hranice – myšlenka akceptování toho, kdo jsi, nebo rozrůstání přátelství, to jsou věci, které řeší každý. Vím, že je to seriál o magii a tak, ale v jádru je to jen příběh o lidech, kteří se snaží být takoví, jací by být měli.

Když teď Merlin skončil, na co se vrhnete vy, herci?

Katie: Obloha je limit, opravdu. Kdo ví, kam se vydáme. Merlin nám otevřel hodně dveří, ke kterým bychom se bez něj nikdy nepřiblížili.

Bradley, objevily se spekulace o spin-offu s Artušem. Bylo by to něco, o co bys měl zájem?

Bradley: Něco takového se probíralo, ale osobně si myslím, že je na čase pověsit tuto roli na hřebík a předat štafetu jiným. Hodně se těším na to, co po Merlinovi přijde. V životě bychom měli zkoušet různé věci. To je na herectví skvělé, dokáže vám přichystat naprosto odlišné výzvy. Limitovat se pouze jednou rolí by bylo bláznivé.


Jak se vám konec Merlina líbil? Těšíte se na herce v nových rolích? Dívali byste se na spin-off? Povídejte :)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Majef
před 250 týdny
Na poslední díl se velice těším a jsem ráda, že tento seriál ukončily tak, že...
KateM
před 250 týdny
S tímto seriálem jsem strávila překrásných pět let. Doteď si vzpomínám na to,...
Trifi
před 250 týdny
Tak dlouho jsem odkládala zdejší registraci, až mě k ní dokopal Merlin......

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY