26. 11. 2021

Eliza Dushku vypovídala o sexuálním obtěžování na place seriálu Bull

Eliza Dushku vypovídala o sexuálním obtěžování na place seriálu Bull

Eliza Dushku v úterý vypovídala před kongresovým výborem o tom, jak byla v tichosti vyhozena ze seriálu Bull stanice CBS. Podrobně popsala svá tvrzení o sexuálním obtěžování od kolegovy Michaela Weatherlyho a poté, co si stěžovala vedení, byla ze seriálu vyhozena a donucena k podepsání dohody o mlčenlivosti.

Herečka řekla členům justičního výboru Sněmovny reprezentantů, že se jí podařilo prolomit tuto dohodu o mlčenlivosti tím, že byla předvolána ke svědectví.

„Nespočet dalších, kteří jsou vázáni podobnými dohodami, takové štěstí nemají,“ řekla Dushku, která se účastnila výpovědi přes internet. S některými svými tvrzeními vystoupila na veřejnost již dříve. V roce 2018 totiž vyšlo najevo, že Dushku dostala 9,5 milionu dolarů vyrovnání za sexuální obtěžování při natáčení seriálu Bull, které pocházelo od Weatherlyho. Ačkoli byla v rámci vyrovnání omezena dohodou o mlčenlivosti, zveřejnila některé podrobnosti svých tvrzení v článku v deníku Boston Globe téhož roku, v němž zpochybnila verzi událostí, kterou uvedla televize, a také verzi Weatherlyho a producenta Glenna Gordona Carona.

Eliza před výborem podrobně popsala svá tvrzení o tom, co se stalo během natáčení seriálu Bull. Řekla, že se během prvního týdne v práci stala terčem hrubých, sexualizovaných a oplzlých slovních útoků. „Téměř neustále jsem trpěla sexuálním obtěžováním ze strany mého kolegy. Bylo to něco, co jsem za svou třicetiletou kariéru nezažila.“

Ve své úvodní výpovědi Weatherlyho nezmínila jménem, ale podrobně popsala, jak o ní často mluvil jako o ‚nohách‘. „Čichal ke mně a chlípně si mě prohlížel. Mimo scénář, před asi 100 členy štábu a herci, jednou řekl, že mě vezme do své ‚znásilňovací‘ dodávky a použije na mě lubrikant a dlouhé falické věci, vezme mě přes koleno a naplácá mi jako malé holce.“ Jindy prý řekl, „že jeho sperma jsou silní plavci“.

„To nebyly věty ze scénáře,“ řekla. „Byly neustálé a ponižující a směřovaly na mě uprostřed toho, co mělo být profesionálním pracovištěm.“

Eliza uvedla, že se obávala, že kdybych se bránila nebo reagovala ostře, mohlo by to ohrozit její práci nebo poškodit její profesní pověst.

Po jednom incidentu, kdy natáčela scénu, v níž vedla monolog v soudní síni, Dushkuová uvedla, že její kolega vykřikl, že si s ní chce dát trojku. Když pak mezi scénami odešla na pauzu na kávu, přisedl si k ní ke stolku s jídlem náhodný muž ze štábu a zašeptal: „Já jsem s Bullem. Chci s tebou mít taky trojku, Elizo.“

Řekla, že se jí z toho zážitku udělalo fyzicky nevolno.

Uvedla, že Weatherlyho konfrontovala a výslovně ho požádala, aby byl na place jejím spojencem a zmírnil některé sexualizované poznámky na její adresu, zejména proto, že on udává tón na pracovišti. Řekla, že jí odpověděl, že nikdo nemá větší úctu k ženám než on, protože vyrůstal se svými sestrami.

Dushku uvedla, že později zjistila, že po jejich rozhovoru Weatherly napsal šéfovi studia CBS, že má „deficit humoru“ a že „ji v seriálu nechce“. Přestože vedoucí pracovník, kterého dříve identifikovala jako Davida Stapfa, Weatherlyovi řekl, že „udělala pořad lepší“, byla přesto druhý den vyhozena.

Dushku uvedla, že když zjišťovala své právní možnosti, zjistila, že povinná rozhodčí doložka v její smlouvě by byla použita k tomu, aby to, co se jí stalo, zůstalo utajeno, a chránila CBS a pachatele sexuálního obtěžování, který se jí hrubě mstil za to, že jsem se snažila zastavit obtěžování na pracovišti.

„Byla jsem v šoku, když jsem se dozvěděla, že jsem se před přijetím zaměstnání vzdala svých práv,“ řekla Dushku.

Když deník The New York Times v prosinci 2018 odhalil dohodu, Weatherly reagoval prohlášením pro Times, v němž uvedl: "Během natáčení našeho pořadu jsem udělal několik vtipů zesměšňujících některé repliky ve scénáři. Když mi Eliza řekla, že se jí můj jazyk a pokus o humor nelíbí, byl jsem zdrcený, že jsem ji urazil, a okamžitě jsem se jí omluvil. Po dalším zamyšlení jsem lépe pochopil, že to, co jsem řekl, nebylo vtipné ani vhodné, a je mi líto a lituji bolesti, kterou jsem tím Elize způsobil.

Mluvčí CBS se k výpovědi Dushku odmítl vyjádřit.

Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře58zobraz všech 58 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Před lety jsem strávil rok v Brně (nic moc zážitek :-) a otamtud jsem si přivezl skvělý výraz -...
před 6 týdny
andromache

andromache

Tak to není brněnský, ale všeobecně moravský výraz.. Koníkem tady sešíváme kdejaké lejstro...
před 6 týdny
ESESEL

ESESEL

Děkuji za věcnou reakci. K 1. odstavci - měl jsem na mysli, že ty konkrétně bys podle mě neměl problém...
před 6 týdny
Další články k tématu