27. 12. 2021

Rok 2021 očima seriálového maniaka

Rok 2021 očima seriálového maniaka

… aneb rekapitulace seriálového roku slovy šéfredaktorky a seriálové závislačky.

Po roce se opět vracím s naším souhrnem uplynulého roku. Jsou tu Vánoce, Silvestr a Nový rok, tedy doba, kdy se všichni ohlíží za uplynulými 12 měsíci a rozjímají o tom, jak čas využili.

Než se vrhnete do čtení, zamyslete se nad tím, jak vnímáte svůj (nejen) seriálový rok 2021 vy. Našli jste nějaké nové seriálové poklady? Kolik seriálů jste stihli odsledovat? Zmenšili jste objem svého watchlistu, nebo vám naopak nafouknul jako bříško po štědrovečerní večeři? Jsme zvědaví na všechny vaše postřehy!

Tak jdeme na to!

Po nastartovaném vražedném tempu z minulého roku jsem v lednu pokračovala bleskovou rychlostí a sledovala jeden seriál za druhým. Po prvních 30 dnech jsem měla odsledováno 5 dní a 15 hodin čistého času a byla jsem nadšená z toho, co mi přinese seriálový rok 2021. Pak však následovalo ochlazení. Začátkem února jsem chytla covid s těžkým průběhem a dva týdny jsem ležela v horečkách, nemohla jsem nic, každý zvuk nebo pohyblivý obraz se mnou vůbec nekamarádil, bylo mi ze všeho hned zle. Ve výsledku to znamenalo úplný odstup od televize, počítače, telefonu, no a samozřejmě moje statistiky výrazně utrpěly.

Pak už jsem se nedostala k tempu, které jsem si nastavila na začátku roku. Jednak to bylo proto, že s příchodem jara nám začaly výlety a další činnosti mimo sledování seriálů. Ale druhý velký důvod byl ten, že jsem se odchýlila od svého sledovacího plánu, který je seřazený podle celkového času, který sledování seriálů zabere (řazeno od nejkratšího po nejdelší). Místo toho jsem se vrhala po hlavě do dlouhých maratonů končících seriálů, abych je měla odsledované a mohla přichystat souhrnný článek Vzpomínáme.

Dlouhé maratony jsou obecně náročné jak časově, tak na pozornost. Každý den vypadá v podstatě stejně, takže vám brzy čas začne splývat a pomalu ztrácíte zájem o to, co sledujete, a začínáte se těšit na další nový seriál. To u mě způsobilo, že jsem zvolnila tempo a přes léto se soustředila především na piloty pro Novinky pod lupou.

Když se mi původně na dva týdny plánovaný maraton Lucifera kvůli nedostatku času kvůli práci, dovolené, výletům a návštěvám protáhl na dva měsíce, rozhodla jsem se vrátit ke starému osvědčenému systému a vrátila se ke krátkým jednosezónním seriálům, které mi aktuálně vyhovují. Čistím si watchlist, který se mi kvůli dlouhým maratonům hodně rozrostl, a v podstatě každý den mám před sebou nový příběh, nové postavy a nové tváře. Jasně, těším se i na delší seriály, až na ně přijde řada, ale zatím jsem nadmíru spokojená s plánem, který aktuálně mám a snažím se plnit. „Snažím se“ je správné označení, protože v prosinci mi Netflix udělal čáru přes rozpočet a oznámil, že pouze do konce roku budou dostupné některé seriály, které mám v plánu. Většinu z nich už jsem naštěstí viděla, ovšem na seznamu mi stále visí Modern Family a Homeland. A protože jsem velmi pohodlná a funkce pokračování v přehrávání tam, kde jsem skončila, a automatické české titulky jsou prostě fajn, tak jsem se rozhodla na tento měsíc opět odbočit k dlouhým maratonům a nějakým způsobem se vedle pečení cukroví, zdobení stromečku a nakupování + balení dárků pokusit stihnout 250 dvacetimi­nutovek + 96 cca 52minutovek. No… good luck to me.

seriály

Co jsem sledovala? Bylo toho hodně jak z roku 2021, tak i z předchozích let. Asi nemá moc smysl rekapitulovat odsledované novinky, přece jen k nim průběžně po dokoukání píšu krátký komentář u Novinky pod lupou, takže co vás zajímá, to si můžete přečíst tam. Jen řeknu, že mě nejvíce zaujaly piloty (nebo celé seriály) The Sex Lives of College Girls, Squid Game (Hra na oliheň), Cruel Summer, Schmigadoon! a další, které jsem si zařadila do své top 10 pro rok 2021.

Ze starších kousků přišel v roce 2021 u mě čas na spoustu veteránů. Viděla jsem seriály jako Damages (Patty Hewes: Nebezpečná advokátka), The Night Shift (Noční směna), Broadchurch, Superstore, Wynonna Earp, Shameless, MacGyver, Mom (Máma), Last Man Standing (Poslední chlap), Black Lightning, Once Upon a Time (Bylo, nebylo), již zmiňovaný Lucifer, Modern Family (Taková moderní rodinka) nebo Homeland (Ve jménu vlasti). Komedie až tak neprožívám (i když Superstore byl fajn a Modern Family mám ještě v živé paměti a šlo o parádní zábavu), ale dramata mě obecně bavila. Některé více, jiné méně, ale žádného maratonu nelituju.

SerialZone

Pro seriálového maniaka jako já je SerialZone neodmyslitelnou součástí každého dne. Dokonce ani na dovolené jsem neodolala a párkrát za den sem mrkla, co se děje nového, beru to už jako naprostou samozřejmost, automatický pohyb ruky :-)

Z hlediska mé práce zde opět musím říct, že šlo o bohatý rok. S články tentokrát hodně vypomáhali i fruiko, jesmot a pajky, ale především díky anketám a Novinkám pod lupou jich mám přece jen na triku nejvíc.

Shrnutí Novinek pod lupou za rok 2021 se dočkáte taky, stačí si počkat na samostatný článek. Ale za ten v podstatě skoro celý rok už jsme jich společnými silami vydali přes 370, tzv. mám odsledovanou průměrně více než jednu novinku denně za celý rok. To je úplně neuvěřitelné, kolik se toho pořád vysílá. Ani ne kolik celkově, ale jen vyfiltrované novinky, je jich čím dál víc, jak to má takový průměrný seriálový maniak vůbec stíhat?!

Už v minulém roce jsme představili spoustu nových rubrik a vrátili do vydávacího plánu také zaběhnuté článkové série. V tomto trendu jsme pokračovali i letos – pajky ve spolupráci s dalšími redaktory a uživateli vydává pravidelné seriálové zastávky kolem světa a seriálové tvůrce, jesmot se věnuje historické lupě. Já pokračuju ve stále populárních měsíčních 5 nejočekávanějších seriálech, ke kterým jsem přidala doplňkové týdenní fotočlánky s přehledem aktuálních premiér. První polovinu roku jsem pokračovala také v souhrnech nejpopulurnějších novinek a statistikách aktivity na SerialZone, o tyto články z vaší strany ale nebyl až takový zájem, takže se nakonec neuchytily.

Kromě psaní jsem poctivě celý rok zakládala také nově oznámené seriály. Sice od objednávky trvá v podstatě rok, někdy i déle, než se tyto seriály dostanou do vysílání, ale minimálně už je máme v databázi, abyste o nich věděli, mohli jste si je dohledat, přečíst si obsah, zjistit, kdo tam hraje, a samozřejmě také přidávat do watchlistu. Mít včas založený profil je výhoda také v dalších měsících, když se oznamují další informace, např. castingy, teasery a podobně – tyto aktuality zveřejňujeme v bleskovkách na timeline a rovnou je párujeme s profilem seriálu, kde jsou přehledně dostupné.

Co bude dál?

Hned na začátku nového roku nás čeká anketa, ve které budeme vybírat nejlepší novinku roku 2021, takže tam bude má pozornost směřovat jako první.

Dál asi budu pokračovat, jak jsem zvyklá. Po Homelandu se vrátím ke svým krátkým maratonům a budu se co možná nejlépe snažit skloubit práci, sledování, piloty pro Novinku pod lupou a nějaký ten osobní život. Nové rubriky osobně neplánuju, přece jen toho mám každý týden víc než dost. Pokud by ovšem někdo z vás měl nápad a chtěl se starat o vlastní sérii článků, není problém, klidně se mi ozvěte a můžeme se domluvit. To samé platí o psaní názorů do Novinek pod lupou a, pokud můžu mluvit i za jesmota, do S lupou do historie. Kdybyste chtěli psát názory, ozvěte se mně (NPL) nebo jesmotovi (SLDH) a domluvíme se co a jak.

V neposlední řadě pak doufám, že fruika společně popostrčíme k dalším vylepšením už tak parádního webu, abychom to tady měli stále lepší pro redaktory i všechny návštěvníky. Zbývají nám rozdat trofeje, ale také plnit vaše přání z narozeninového článku. Práce je pořád dost, kéž by k tomu bylo i tolik volného času! Držte nám palce 😊

Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Prosím o RE, ano, nebo ne?
před 21 týdny
ragelly

ragelly

Zkus si znovu přečíst můj první příspěvek. Třeba v něm najdeš odpověď na svou opakovanou otázku, na...
před 21 týdny
_-0-_

_-0-_

Omlouvám se. Ano, nic mi do toho není. Ostatně - vyloučila jsi pouze variantu, že: "...to máš jako...
před 21 týdny
Další články k tématu