14. 1. 2022

Novinka pod lupou: Devadesátky (Česká televize)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Devadesátky
Žánr drama/krimi/mi­nisérie
Stanice Česká televize
Premiéra 9.1.2022
Vysílání neděle
Délka pilotu 60 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Šestidílná minisérie popisující vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let, kdy se zdálo, že velcí i malí grázlové budou mít definitivně navrch. Na několika dobových případech ukazuje atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin, nebylo jasné, jak se s ní policie bude umět vypořádat, a kdy se rozhodovalo o tom, jestli svoji roli najde a ustojí.

Trailer

A jaký je váš ortel?

Jako dítě devadesátých let jsem se na tenhle seriál moc těšila. Seriál se snaží těžit ze svého staršího bratra Případů 1. oddělení, kdy se nám vrací několik známých postav, ale v mladší verzi. A zároveň těží z atmosféry 90. let, která byla divoká a plná neomezených možností. A vděčných případů, na kterých se dá stavět je bezpočet. Jen kdyby tu nebyly zmíněny ty postavy podsvětí jen tak letem světem.

V hlavní roli tu jsou zejména Ondřej Sokol a Martin Finger. V případě Sokola nemůže být o drsném policajtovi vůbec řeč. Dle mého názoru do té role vůbec neměli obsadit, protože on se tam typově nehodí. Naopak Fingerovi role krásně sedí a policajta v postupující deziluzi hraje nádherně. Prozatím je zklamáním Kryštof Bartoš, jako Kozák, protože je zcela nevyužit. Takže začátky jeho policejní kariéry zatím nevidíme.

Pozitivně chválím známé tváře i v menších roličkách. Můžete tu na pár chvil zahlédnout třeba Jakuba Štáfka, či Matouše Rumla. Možná by si ale zasloužili v případu větší prostor než krátkou epizodu ve stylu – Máme stopu. Aha, tak zase nic.

Co musím také zkritizovat je tempo, kterému chybí dynamika a epizoda tak působí rozplizlým dojmem. Pravděpodobně se jednalo o umělecký záměr, který měl navodit bezmoc vyšetřovatelů, jenže ve výsledku se může stát, že se divák ztratí ve všech těch datech a podezřelých a useknutý konec ho pravděpodobně neuspokojí.

Každopádně musím pochválit všechny ty krásné devadesátkové kostýmy, vybavení, účesy… Všechno je vypilované do nejmenšího detailu. Kdyby tak byl vyladěný i zbytek, tak dám o pár procent navíc.

Celkově mě první díl nepřesvědčil a mám z něj rozporuplné pocity. Běžného diváka to asi nebude úplně bavit, já tomu dám ale určitě ještě šanci. Stále se jedná o lehký nadprůměr české televizní tvorby a o příjemnou procedurálku.

 • kostýmy a stylizace
 • Martin Finger
 • známé kauzy
 • rádoby drsný Sokol
 • pomalé tempo bez spádu
60 %
Mé hodnocení
litllewitch

Tohle mi nedělejte. Prostě koukáte, koukáte a najednou konec a žádné ukončení. Tak přesně tohle vám provede pilot Devadesátek. A ne, že by se jednalo o cliffhanger do příště. Prostě konec a trhněte si nohou. Závěrečné titulky, jak to bylo ve skutečnosti a šmitec.

Jinak je to stejně jako u všech historických kriminálek běžících na ČT. Skoro věříte, že to fakt natáčeli před těmi dávnými roky. Prostě smekám před rekvizitáři a architekty z ČTéčka. Stejně tak si zaslouží pochvalu maskérky, člověk by řekl, že některé postavičky z devadesátých let opravdu přivedly znovu k životu.

Podobně jako Případy 1. oddělení seriál ukazuje, že vyšetřování je většinou nudná a stále se opakující rutina prokládaná ještě nudnějším papírováním. Bohužel to tak působí i na diváka, který se chce ale u obrazovky bavit. Seriál tak nabízí špičkově odvedenou rutinu, kterou když vynecháte, tak o nic nepřijdete, ale zároveň pokud jí věnujete čas, tak toho nebude ani nijak litovat.

 • kostýmy a masky
 • výprava a architektura
 • jak to bylo ve skutečnosti suplující půlku děje
 • neuzavřený případ
70 %
Mé hodnocení
Fruiko

Na tento seriál jsem se docela těšila, což byla nejspíš chyba. Protože takhle rozpolcena z pilotu jsem dlouho nebyla. Co se mi líbí je to, že je to podle skutečných událostí. Líbí se, jak byla znázorněna daná doba. Jak nebylo vše lehké, psalo se na psacích strojích a vše se vyhledávalo ručně.

Případ jako takový byl zajímavý, ale ten děj byl strašně roztahaný a pro mě nudný. Chápu, že případ se nevyřeší do týdne, hlavně když jde o tak velký případ, ale tady to moc natahovali a byly tam chvilky, kdy jsem se prostě nudila a utíkalo mi to pomalu. Hlavou se mi honily myšlenky, co budu dělat a na případ, postavy a celkově děj jsem se nemohla pořádně soustředit. A o nesympatických postavách ani nemluvě. I když se mi pilot nelíbil, tak budu pokračovat v sledování dál a jsem zvědavá, jestli to bude vše na stejné brdo, nebo nastane nějaký zlom a bude to zajímavější.

 • úvod, kdy byly ukázky ze zpráv té doby
 • hudba (nejvíce se mi líbila písničky od Brichty na konci)
 • případ podle skutečné události
 • nesympatické postavy
 • pomalý děj po celou dobu
 • nuda
40 %
Mé hodnocení
Janey T
Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
litllewitch

litllewitch

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře15zobraz všech 15 příspěvků
andrea168

andrea168

Já mám jen jedinou výtku, a tou je rychlý a nečekaný konec. Jinak se mi to moc líbilo, včetně Ondřeje...
před 30 týdny
verca.sotek

verca.sotek

Tohle vypadalo hodně fajn, bavilo mě to. Obsazení nevypadá špatně a pochopitelně dobové věci jsou TOPka...
před 30 týdny
ufonka

ufonka

Michal Novotný jako Jonák je naprosto dokonalý. Má přesně vystižený jeho pohyby a grimasy.
před 29 týdny
Další články k tématu